Gigantin Vuoden Myymälöiksi Lahti ja Iisalmi, konsernin Vuoden Kauppiaaksi Mikko Nguyen: ”Voittajia yhdistävät tinkimätön tiimihenkisyys, jatkuva kehityksenhalu ja esimerkilliset suoritukset vaikeassa markkinassa”
Gigantti on palkinnut tilikautensa 2023–2024 Vuoden Myymälänä Lahden ja Vuoden Franchise-Myymälänä Iisalmen. Elkjøp-konsernin Vuoden Kauppias -palkinto meni kuutta Gigantti-myymälää hallinnoivan, G-Emo Oy:n Mikko Nguyenille. Voittajien valintakriteereissä painottuivat erityisesti myymälöiden suoriutuminen taloudellisesti haastavassa markkinatilanteessa sekä työtyytyväisyyskyselyjen positiiviset tulokset.

Gigantin pitkä palkitsemisperinne jatkui kansainvälisissä tunnelmissa 28.5.2024, kun Vuoden Myymälät julkistettiin Campus-tapahtuman yhteydessä Oslossa. Elkjøp-konsernin vuosittainen, lähes kuukauden kestävä koulutus- ja kohtaamistapahtuma kokoaa yhteen yli 5 000 työntekijää Suomesta, Ruotsista, Tanskasta ja Norjasta.
Gigantin Vuoden Myymälöiden valintaraati koostui sekä Gigantti Oy Ab:n että konsernin edustajista, ja valinnat tehtiin 41 myymälän joukosta. Palkintokriteereissä huomioitiin saavutukset asiakastyytyväisyydessä, myymälöiden taloudellinen suoriutuminen, työtyytyväisyyskyselyjen tulokset sekä panostus kulttuurin pitkäjänteiseen kehittämiseen. Kunniakkaat tittelit veivät tänä vuonna kotiinsa Gigantti Lahti ja Gigantti Iisalmi.
Vuoden Myymälä, Gigantti Lahti, sai valintaraadilta tunnustusta menestyksestään haastavassa markkinassa. Tavaratalopäällikkö Joonas Kajanderia kiiteltiin aktiivisuudesta, näkemyksellisyydestä sekä tavoitehakuisuudesta, joka näkyy myös myymälän kulttuurin kehityksessä. ”Kajander tiimeineen ei koskaan tyydy keskinkertaisuuteen, vaan hakee jatkuvasti kasvua ja motivaatiota”, iloitsi raati perusteluissaan.
”Tämä on hieno tunnustus upealle tiimillemme, ja päällimmäinen tunne on kiitollisuus kaikkia sen mahdollistaneita kohtaan. Uskon, että voittomme tänä vuonna ratkaisi tuloksellinen tasaisuus monella eri mittarilla. Kunnia kuuluu mahtavalle Lahden joukkueellemme, jotka antavat päivittäin 100 % itsestään sekä asiakkaille että työkavereille! Matka jatkuu, tehdään hyvällä fiiliksillä yhdessä tästäkin vuodesta paras mahdollinen”, myhäili Lahden myymälän kapteeni Kajander.
Vuoden Franchise-Myymälä, Gigantti Iisalmi, on valintaraadin mukaan tehnyt esimerkillistä työtä kaikilla mittareilla koko tilivuoden ajan. “Lokaalin kilpailutilanteen muututtua tiimi on tavaratalopäällikkö Marja Juntusen johdolla palvellut myös uudet asiakkaat samalla rautaisella ammattitaidolla ja asiakaslähtöisellä lähestymistavalla”, raati kehui perusteluissaan.
”Tuntuu tosi hienolle tämä huomioiminen. Olemme tehneet vuosia työtä ottaaksemme ylivoimaisen ykköspaikan haltuun paikkakunnalla, ja nyt voimme todeta sen onnistuneen. Asiakasvolyymin kasvaessa, loistava henkilökuntamme on päässyt näyttämään kykynsä asiantuntevassa palvelussa, ja tekemisen laatu on säilynyt kasvaneen katteen ohella. Olen iloinen koko tiimimme puolesta, että heidän osaamisensa on välittynyt", summasi Iisalmen myymälän voimanainen Juntunen.
Elkjøp-konsernin Vuoden Kauppias -palkinto (Franchise of the Year) tuli ensimmäistä kertaa historiallisesti Suomeen. Palkinnon vastaanotti G-Emo Oy:n kauppias-yrittäjä Mikko Nguyen. G-Emon alaisuudessa toimivat Porvoon, Salon, Lohjan, Järvenpään, Klaukkalan ja Kotkan Gigantti-myymälät.
”Sanattomaksi tämä vetää kovameriittisten Nordic-kollegoiden joukossa. Uskon, että voittoon vaikutti se, että olemme tehneet vahvaa yhteistyötä konsernin ja Suomen johdon kanssa, kehitystä hakien. Saavutimme konsernin vaikeimmassa markkinassa hienon kannattavuuden, ja ihmisten työtyytyväisyys on henkilöstökyselyjen perusteella konsernin huippuluokkaa. Kiitos kuuluu myymälöidemme mahtavalle väelle, kova työmme ja vaatimustasomme on nyt noteerattu kansainvälisestikin!”, Nguyen tunnelmoi.
Gigantin Vuoden Myymälät valitaan vuosittain touko-kesäkuussa, tilikausien päätteeksi.
Lisätiedot:
Gigantti Lahti
Tavaratalopäällikkö Joonas Kajander
Joonas.Kajander[a]gigantti.fi
Gigantti Iisalmi
Tavaratalopäällikkö Marja Juntunen
Marja.Juntunen[a]gigantti.fi
G-Emo Oy (Gigantti Porvoo, Salo, Lohja, Järvenpää, Klaukkala ja Kotka)
Kauppias Mikko Nguyen
Mikko.Nguyen[a]gigantti.fi
Avainsanat
Kuvat



Gigantti on Suomen suurin elektroniikan ja kodinkoneiden jälleenmyyjä.
Meillä on Suomessa 42 myymälää ja yrityksemme palveluksessa työskentelee yli 1 500 giganttilaista - myymälöiden ohella netti- ja yritysmyynnissä, sekä asiakaspalvelu- että jakelukeskuksissa. Pääkonttorimme sijaitsee Helsingin Sanomatalossa.
Liikevaihtomme tilikaudella 2022/2023 oli 525 miljoonaa euroa. Olemme osa Norjassa toimivaa Elkjøp-konsernia, joka kuuluu englantilaisen kodinelektroniikkaketjun, Currys plc:n, omistukseen.
Lisätietoa meistä löydät kotisivuilta osoitteesta: gigantti.fi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Gigantti
Gigantin Vuoden Myymälät 2025 ovat Kuopio ja Porvoo - tiimihenki, tinkimättömyys ja kehityshalu ratkaisivat16.6.2025 17:16:46 EEST | Tiedote
Gigantti jatkoi pitkää palkitsemisperinnettään julkistamalla jälleen tilikautensa parhaat myymälät. Vuoden Myymälä -tunnustuksen sai Kuopio ja Vuoden Franchise-Myymälän tittelin Porvoo. Molemmissa yhdistyvät valintaraadin mukaan vahva suoriutuminen, jatkuva kehittäminen ja poikkeuksellinen työyhteisön henki. Palkinnot jaettiin Elkjøp-konsernin kansainvälisen Campus-tapahtumassa yhteydessä Oslossa 12.6.2025.
Gigantin toukokuun myydyimmät puhelimet TOP 10 – suomalaiset ovat yhä valmiimpia vaihtamaan eri merkkien välillä, älykellot kiinnostavat kesätreenaajia1.6.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Gigantin toukokuun puhelinmyynnissä korostui Apple-tuotteiden vahva suosio – myydyimpien listalla on peräti neljä eri iPhone-mallia. Listalta kuvastuu paitsi kuluttajien uteliaisuus uuteen, myös suomalaisten motivaatio ostopäätöksiin hinta-laatusuhteen perusteella. Kesälomakauden lähestyessä älykellot kiinnostavat yhä enemmän, ja niitä hankitaan yhä lajispesifimpään treenaukseen, kuten golfiin.
Gigantti palaa Assembly Summerin pääyhteistyökumppaniksi – luvassa massiivinen gaming-myymälä, yllätyksiä ja huippubrändejä5.5.2025 10:50:00 EEST | Tiedote
Suomen suurimman digifestivaalin, Assemblyn, Expo-alue saa tänä kesänä näyttävän lisän, kun Gigantti palaa yhdeksi tapahtuman pääyhteistyökumppaneista. Helsingin Messukeskuksessa 31.7.–3.8. järjestettävä Assembly Summer 2025 kokoaa jälleen yhteen kymmeniätuhansia pelaamisen, esportsin ja digitaalisen kulttuurin ystäviä.
Gigantin huhtikuun myydyimmät puhelimet TOP 10 – monipuolinen tarjonta näkyy listalla, tuleva kesä vaikuttaa jo nyt markkinoihin1.5.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Gigantin huhtikuun puhelinmyynnissä näkyi poikkeuksellisen laaja valikoima – myydyimpien listalta löytyy jopa viisi eri valmistajaa. Listakärjessä keikkuu tuttu malli maaliskuulta, mutta uudet lanseeraukset toivat mukanaan myös yllättäjiä. Kuluttajia kiinnostavat sekä tehokas tekoäly että kampanjat, jotka avaavat useampia vaihtoehtoja ostajan ulottuville. Hankintoja mietitään myös jo kesän loma- ja juhlasesonkiin.
Gigantin myymäläverkostossa soi pian Bauer Median audiomainonta30.4.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Gigantti ja Bauer Media ovat solmineet yhteistyösopimuksen, joka tuo audiomainonnan valtakunnallisesti Gigantin kodinelektroniikkamyymälöihin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme