Kokoomuksen Milla Lahdenperä: Oppimista vahvistetaan lisäämällä aikaa äidinkielen ja matematiikan opettamiseen
30.5.2024 13:40:41 EEST | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote
Hallitus on päättänyt tänään kasvattaa perusopetuksen vähimmäistuntimäärää 3 vuosiviikkotunnilla laajentamatta opetussuunnitelmaa. Kokoomuksen kansanedustaja Milla Lahdenperä pitää hallituksen päätöstä äärimmäisen tärkeänä.

Kokoomuksen kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan jäsen Milla Lahdenperä on tyytyväinen, että hallitus tekee vaikuttavia toimia lasten perustaitojen parantamiseksi. Vuosien saatossa luku-, kirjoitus- ja laskutaitojen heikko osaaminen on yleistynyt lapsilla. Lahdenperän mukaan ilman näitä taitoja ei välttämättä kykene suoriutumaan jatko-opinnoista.
”Hallituksen päätös lisätä aikaa koulupolun alkuun äidinkielen ja matematiikan oppimiseen on konkreettinen täsmäkeino lasten perustaitojen vahvistamiseen. Oppimisen perusta on juuri lasten luku-, lasku- ja päättelytaidoissa”, Lahdenperä sanoo.
Lahdenperän mukaan oppimisen perusta luodaan jo koulupolun alkupäässä. Perustaitojen vahvistamiseen on tutkimusten ja selvitysten perustella lisäresurssin tarve etenkin peruskoulun ensimmäisillä luokilla, jolloin muodostetaan perusta osaamisen kehittymiselle.
”Suomessa opetukseen käytetty tuntimäärä on kansainvälisesti pieni etenkin alimmilla vuosiluokilla. Aikaa perustaitojen opetteluun on vähemmän kuin muissa pohjoismaissa sekä alle OECD-maiden keskiarvon. Uudistus tarkoittaa enemmän aikaa ja rauhaa näiden perustaitojen opettamiseen sekä oppimiseen”, Lahdenperä sanoo.
Lahdenperän mukaan on tärkeää, että jokainen lapsi saavuttaa peruskoulun aikana sellaiset taidot, joilla pärjää elämässä eteenpäin.
”Hyvät perustaidot luovat pohjan sille osaamiselle, jota peruskoulun jälkeen tarvitaan. Heikko peruskoulupohjainen osaaminen ei usein enää riitä tulevissa opinnoissa ja työmarkkinoilla suoriutumiseen. Hallituksen muutos antaa lapsillemme paremmat eväät koko koulupolulle ja tulevaan elämään”, Lahdenperä päättää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Milla LahdenperäKansanedustaja
Varsinais-Suomen vaalipiiri
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Kilpi: Deepfake-ilmiö on saatava kuriin26.8.2026 13:54:42 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Marko Kilpi on järkyttynyt tuoreesta esille tulleesta rikosvyyhdistä, jossa jopa yli sadasta nuoresta tytöstä on levitetty tekoälyllä tehtyjä alastonkuvia Lappeenrannassa. Kilpi peräänkuuluttaa jokaisen oikeutta turvalliseen lapsuuteen ja nuoruuteen.
Kokoomuksen Limnell: SDP:n puolustusvero on väärä lääke – maanpuolustusta ei pidä käyttää veronkiristysten perusteena26.8.2026 13:37:40 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja, puolustusvaliokunnan jäsen Jarno Limnell tyrmää SDP:n esityksen määräaikaisesta puolustusverosta. SDP esittää noin viiden miljardin euron keräämistä seuraavan viiden vuoden aikana puolustushankintoihin muun muassa suurituloisten ansiotuloverotusta, pääomatuloverotusta ja arvonlisäverotusta kiristämällä. Limnellin mukaan Suomen puolustukseen tarvitaan lisää voimavaroja, mutta niiden rahoittaminen uudella veronkiristyspaketilla on väärä ratkaisu.
Kokoomuksen Päivärinta: Mikään ei ole niin pysyvää kuin suomalainen väliaikainen vero26.8.2026 13:31:34 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Susanne Päivärinta tyrmää SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmanin esityksen uudesta ”määräaikaisesta puolustusverosta”. Päivärinnan mukaan puolustusmenojen kasvua ei pidä käyttää tekosyynä pysyvästi korkeammalle verotukselle.
Kokoomuksen Castrén: Suomi ei voi rakentua pakko-omaisten varaan26.8.2026 13:00:00 EEST | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmä haluaa puuttua ikääntyneiden läheisille kasautuvaan näkymättömään hoivavastuuseen. Uudessa ikäpoliittisessa julkaisussa eduskuntaryhmä linjaa, ettei läheisestä saa tulla palvelujärjestelmän korvaajaa vain siksi, että hän sattuu olemaan apua tarvitsevan ainoa omainen tai muu läheinen. Samalla kokoomus esittää muun muassa ikäihmisten kotitalousvähennyksen parantamista, lääke- ja sote-maksukattojen kustannusten tasaamista sekä vanhuuseläkkeellä tehdystä työstä kertyvän lisäeläkkeen automaattista maksamista.
Kokoomuksen Kaunisto: Perussuomalaiset, emme voi jättää lapsia somessa seksuaalirikollisten armoille26.8.2026 12:12:14 EEST | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Ville Kaunisto vaatii hallitusta etenemään alle 15-vuotiaiden sosiaalisen median käytön rajoittamisessa. Kauniston mukaan yksi painavimmista perusteista on verkossa tapahtuvan lapsiin kohdistuvan seksuaalirikollisuuden kasvu.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme