HSY

HSY käynnistää Suomenojan jätevedenpuhdistamon purun

Jaa

Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY käynnistää Espoon Suomenojan jätevedenpuhdistamon purkamisen. Blominmäen jätevedenpuhdistamo on hoitanut jätevedenpuhdistusta vuodesta 2023, joten käytöstä pois otettu puhdistamo puretaan ja alue ennallistetaan Espoon kaupungin kanssa sovitusti. Puhdistamon laitteistoa lahjoitetaan Ukrainaan. Purkamistyö ei kosketa läheistä lintuallasta.

Yläviistosta kuvattu kuva, jossa etualalla on syksyisiä koivuja ja keskivaiheilla Suomenojan puhdistamo. Puhdistamosta näkyy ulkona olevat puhdistusaltaat, nelisen matalahkoa rakennusta ja kaksi tornimaista rakennusta. Taustalla on ns. lintuallas ja metsää.
Suomenojan jätevedenpuhdistamo Kai Widell HSY

HSY:n hallitus päätti 31.5. kokouksessaan tilata Suomenojan jätevedenpuhdistamon purun ja alueen ennallistamisen Fortum Waste Solutions Oy:ltä hankinnan verottoman kokonaisarvon ollessa enintään 4 685 000 euroa. Kesällä 2024 käynnistyvät työt kestävät arviolta 18 kuukautta. Urakoitsija tiedottaa lähialueen asukkaille purun käynnistymisestä. 

-    Purun jälkeen luovutamme keskinäisen sopimuksen mukaisesti vuokralla olleen maa-alueen Espoon kaupungille, kertoo HSY:n toimitusjohtaja Tommi Fred. Vaikka purkamistyö ei suoraan vaikuta lintualtaaseen, on purussa tärkeä huomioida lähiympäristö, jotta häiriö alueella pystytään minimoimaan, hän jatkaa.  

Purku-urakan yhteydessä toinen erä Suomenojan jätevedenpuhdistamon koneistoja toimitetaan avustuskohteeseen Ukrainassa. Sisäministeriö koordinoi toimitusta ja HSY:n henkilökunta luetteloi, irrottaa ja pakkaa toimivia laitteita kuten sekoittimia, pumppuja, kompressoreja, muuntajia ja analysaattoreita kuljetusta varten. 

Faktalaatikko: 

  • 1970-luvulta vuoteen 2022 Suomenojan jätevedenpuhdistamolla puhdistettiin Espoon, Kauniaisten, Länsi-Vantaan ja Kirkkonummen jätevedet. 
  • Puhdistamon käyttämä tasausallas tunnetaan myös Suomenojan lintualtaana. Allas sisältyy alueeseen, joka vuokrasopimuksen päätyttyä siirtyy Espoon kaupungille. 
  • Vuonna 2023 Blominmäen jätevedenpuhdistamo korvasi Suomenojan puhdistamon. 
  • HSY:llä on Blominmäen jätevedenpuhdistamon lisäksi puhdistamo Helsingin Viikinmäessä. Näillä kahdella puhdistamolla puhdistetaan tehokkaasti 1,3 miljoonan asukkaan jätevedet. 
  • Jätevedenpuhdistus on tärkeä osa rannikkovesien ja Itämeren suojelua, sillä puhdistettavaksi tuleva jätevesi sisältää runsaasti fosfori- ja typpiravinteita, jotka suoraan mereen johdettuna aiheuttaisivat voimakasta rehevöitymistä.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Tietoja julkaisijasta

Tuotamme HSY:ssä kunnallisia vesihuollon ja jätehuollon palveluja sekä tietoa pääkaupunkiseudusta ja ympäristöstä. Teemme kanssasi maailman kestävimmän kaupunkiseudun.                         

HSY – Puhtaasti parempaa arkea

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta HSY

Esplanadin vesihuoltotunnelin urakoitsija valittu – rakentaminen käynnistyy syksyllä 202516.6.2025 08:56:37 EEST | Tiedote

Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY käynnistää Helsingin Esplanadin alueella merkittävän hankkeen, jonka tavoitteena on taata alueen vesihuollon kestävä toiminta pitkälle tulevaisuuteen. Vuosia kestävän hankekokonaisuuden tavoitteena on käynnistää Kluuvin ja Kaartinkaupungin alueen vanhan sekaviemäriverkoston eriyttäminen. Tämä työ käynnistyy vesihuoltotunnelin rakentamisella alueelle.

HSY:n hallituksen päätökset 13.6.202513.6.2025 18:10:04 EEST | Tiedote

Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallitus päätti muun muassa pyytää lausunnot Helsingin, Espoon, Vantaan ja Kauniaisten kaupungeilta HSY:n alustavasta toiminta- ja taloussuunnitelmasta vuosille 2026–2028. Hallitus päätti lisäksi hyväksyä HSY:n jätehuollon alustavan jätetaksan ja asettaa sen kuultavaksi. Hallitus päätti hyväksyä seuraavat hankesuunnitelmat ja hankinnat: - Ilmala 2 vesitornin toimistokerrosten saneerauksen hankesuunnitelma - Vantaan Tikkuraitin, Orvokkitien sekä Tikkuraitin ja Talvikkitien risteysalueen vesihuollon hankesuunnitelma - vesihuollon tarvitsemat betoniputket ja betoniset kaivonosat hankitaan osaan 1 Rudus Oy:ltä ja osaan 2 Ruskon Betoni Etelä Oy:ltä - Helsingin Esplanadin vesihuoltotunnelin urakoitsijaksi valittiin YIT Infra Oy - Espoon Hansatien vesihuollon rakentamisen ja kadunparantamisen urakoitsijaksi valittiin VM Suomalainen Oy - vesihuollon tarvitsemat valurautakansistot hankintaan Ulefos Oy:ltä - Helsingin sekajätteen keräyksen ja kulj

Ennakkotiedote HSY:n hallituksen kokouksesta 13.6.202511.6.2025 08:08:29 EEST | Tiedote

Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallituksen kokous pidetään perjantaina 13.6.2025. Kokouksen esityslista on nähtävissä osoitteessa: https://hsy10.oncloudos.com/cgi/DREQUEST.PHP?page=meeting_frames Hallitus päättää muun muassa lausunnon pyytämisestä Helsingin, Espoon, Vantaan ja Kauniaisten kaupungeilta HSY:n alustavasta toiminta- ja taloussuunnitelmasta vuosille 2026–2028. Hallitus päättää lisäksi HSY:n jätehuollon alustavan jätetaksan hyväksymisestä ja asettamisesta kuultavaksi. Hallitus päättää seuraavista hankesuunnitelmista ja hankinnoista: - Ilmala 2 vesitornin toimistokerrosten saneerauksen hankesuunnitelma - Vantaan Tikkuraitin, Orvokkitien sekä Tikkuraitin ja Talvikkitien risteysalueen vesihuollon hankesuunnitelma - vesihuollon tarvitsemien betoniputkien ja betonisten kaivonosien hankinta - Helsingin Esplanadin vesihuoltotunnelin urakoitsijan valinta - Espoon Hansatien vesihuollon rakentamisen ja kadunparantamisen urakoitsijan valinta - vesihuollon tarvitsemien

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye