Enni Saikkonen SDP:n uudeksi viestintäpäälliköksi
SDP:n uudeksi viestintäpäälliköksi on valittu Enni Saikkonen. Hän aloittaa tehtävässään 19.8.

Saikkosella on monipuolinen kokemus viestinnästä eri sektoreilta. Hän on työskennellyt muun muassa eri ministeriöissä, viestintätoimisto Tekirissä ja järjestösektorilla. Koulutukseltaan Saikkonen on yhteiskuntatieteiden maisteri.
– Olen todella innoissani päästessäni tekemään ja kehittämään SDP:n viestintää. Puolueen viestintätiimi on tehnyt erittäin hyvää työtä, joten on ilo hypätä tiimiin mukaan. Poliittisella kentällä ja yleisesti yhteiskunnassa tapahtuu nyt todella paljon, joten tarve selkeälle, informatiiviselle ja laadukkaalle viestinnälle on suurta, Enni Saikkonen tiivistää.
Viestintäpäällikkö vastaa puolueen viestinnän ja mainonnan suunnittelusta ja toteutuksesta sekä johtaa puoluetoimiston viestintäosastoa. Viestintäpäällikkö kuuluu puoluetoimiston johtoryhmään.
– Olen hyvin tyytyväinen saadessamme Ennin SDP:n vahvuuteen johtamaan puolueen viestintää. Ennin monipuolinen kokemustausta erilaisista viestinnän tehtävistä valtionhallinnosta, järjestöistä ja yksityiseltä sektorilta antaa erinomaiset valmiudet menestyä tehtävässä, SDP:n puoluesihteeri Mikkel Näkkäläjärvi toteaa.
Yhteyshenkilöt
Mikkel NäkkäläjärviSDP:n puoluesihteeri
Puh:0400765002mikkel.nakkalajarvi@sdp.fiSDP
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP
SDP:n varapuheenjohtaja Niina Malm: Nyt se on varmaa: Perussuomalaiset hylkäsivät lopullisesti työntekijät12.9.2025 15:41:48 EEST | Tiedote
Hallitus on sopinut lakiesityksestä, jonka tarkoituksena on helpottaa työntekijöiden irtisanomista. Lausuntokierroksen jälkeen lakiesityksestä poistettiin alisuoriutumista ja varoitusmenettelyä koskeneet kohdat, mutta työntekijöiden asemaa merkittävästi heikentävä muutos on ennallaan: jatkossa irtisanomiseen riittäisi vain asiallinen syy nykyisen asiallisen ja painavan syyn sijaan.
SDP:n Näkkäläjärvi: STT:n merkitys korostuu disinformaation aikakaudella – hallituksen toimittava11.9.2025 16:36:38 EEST | Tiedote
Sanoma ilmoitti tällä viikolla vähentävänsä Suomen tietotoimisto STT:n palveluiden käyttöä tai luopuvansa niistä jopa kokonaan. Päätöksen myötä STT:n tulevaisuuden toimintamahdollisuudet ovat vaakalaudalla. Hallituksen on etsittävä keinoja laadukkaan ja riippumattoman suomalaisen uutistoiminnan turvaamiseksi, vaatii SDP:n puoluesihteeri Mikkel Näkkäläjärvi.
SDP:n varapuheenjohtaja Matias Mäkynen: Sammallahden show ei kätke hallituksen epäonnistumisia9.9.2025 15:17:49 EEST | Tiedote
SDP:n varapuheenjohtaja Matias Mäkynen pitää kokoomuksen Tere Sammallahden vaatimusta sosiaaliturvan rajaamisesta vain Suomen kansalaisille mediatemppuna, jonka tarkoituksena on piilottaa hallituksen leikkauspolitiikka somepöyristyksen pilven taa.
SDP:n varapuheenjohtaja Nasima Razmyar: Suomi teki rohkean päätöksen Palestiinan suhteen5.9.2025 12:02:02 EEST | Tiedote
”Suomen päätös liittyä New Yorkin julkilausumaan on oikea ja ulkoministerin ja pääministerin vastuullinen toiminta ansaitsee kiitoksen. Ratkaisu vahvistaa Suomen uskottavuutta kansainvälisesti ja onkin tärkeää, etteivät hallituspuolueiden sisäiset ristiriidat heikennä tätä viestiä”, sanoo SDP:n varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Nasima Razmyar.
SDP:n Razmyar: Rasismi ei ole “perussuomalaisten oma kanta”, vaan koko hallituksen ongelma28.8.2025 11:48:24 EEST | Tiedote
Suurin vastuu on pääministerillä, joka antaa perussuomalaisten arvottoman näytelmän jatkua, sanoo SDP:n varapuheenjohtaja, kansanedustaja Nasima Razmyar.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme