Katupölykausi oli tänä vuonna selkeästi aikaisempaa lievempi – sateinen huhtikuu hillitsi pölyämistä
3.6.2024 09:15:19 EEST | HSY | Tiedote
Tänä keväänä oli poikkeuksellinen sää, sillä lunta satoi pääkaupunkiseudulla runsaasti vielä huhtikuun loppupuolella. Tämä hillitsi katupölyn pääsyä ilmaan, minkä vuoksi pölyäminen oli tänä keväänä lievempää kuin edellisinä vuosina, kertovat HSY:n ilmanlaadun mittaustulokset.

Sateinen kevät toi helpotusta katupölykaudelle
Helsingin seudun ympäristöpalveluiden (HSY) mittausten mukaan pölyäminen oli tänä keväänä tavanomaista vähäisempää pääkaupunkiseudulla. Pölytilannetta helpotti se, että luminen ja sateinen kevät kostuttivat hyvin tienpintoja maalis–huhtikuussa, mikä vähensi pölyn nousemista hengitysilmaan.
- Mittaamme pääkaupunkiseudun vilkasliikenteisten alueiden ilmanlaatua kuudella mittausasemalla. Tänä keväänä näillä mittausasemilla oli 2–13 pölyistä päivää alueesta riippuen. Vastaavana ajankohtana viime vuonna pölyisiä päiviä oli liikenneympäristöissä selvästi enemmän eli 9–22 päivää, kertoo HSY:n ilmansuojeluasiantuntija Saija Korhonen.
Pölyisinä päivinä hengitettävien hiukkasten vuorokausipitoisuus on yli 50 mikrogrammaa kuutiossa. Korkeimmat hengitettävien hiukkasten pitoisuudet mitataan katupölykaudella usein pääväylien varsilla, jossa liikennemäärät ja ajonopeudet ovat suuria. Tänäkin vuonna korkeimmat pitoisuudet on mitattu vilkasliikenteisen Hämeenlinnanväylän varrella. HSY seuraa ilmanlaatua pääkaupunkiseudulla 11 mittausasemalla erilaisissa ympäristöissä.
Katupölyä on yhä ilmassa kuivina ja aurinkoisina päivinä
Kevään katupölykauden ajankohta ja voimakkuus vaihtelevat vuosittain talven ja kevään sääolojen mukaan. Katupölyn pitoisuuksien kohoaminen heikentää erityisesti hengityssairaiden hyvinvointia.
- Toukokuu oli erityisen kuiva, ja hienojakoista pölyä on edelleen kaduilla ja teillä. Vaikka varsinainen katupölykausi on ohi, katupöly voi edelleen hetkellisesti heikentää ilmanlaatua vilkasliikenteisillä alueilla kuivina ja aurinkoisina päivinä, Korhonen sanoo.
Katupölyn pitoisuuksien vähentämiseen tarvitaan lisätoimia
Katupölyn pitoisuudet ovat laskeneet huomattavasti viimeisten 20 vuoden aikana. Katupölyn määrää ovat vähentäneet muuan muassa katujen tehostettu puhdistus, pölynsidonta laimealla kalsiumkloridiliuoksella, pesuseulotun hiekoitussepelin käyttö ja ajonopeuksien lasku.
Aivan viime vuosina hengitettävien hiukkasten pitoisuuksien lasku on ollut vähäistä. Ilmanlaadun raja-arvot ovat kiristymässä, ja pölypitoisuuksien vähentämiseen tarvitaan tulevina vuosina lisätoimia.
- Katupölyn pitoisuuksia voidaan vähentää kasvattamalla kitkarenkaiden osuutta sekä pienentämällä liikennemääriä ja ajonopeuksia. Lisäksi tulisi edelleen tehostaa väylien ja katujen puhdistusta ja pölynsidontaa sekä varmistaa niiden riittävä resurssointi, HSY:n ilmansuojeluyksikön päällikkö Hanna Manninen sanoo.
HSY julkaisee Ilmanlaatu pääkaupunkiseudulla vuonna 2023 -raportin kesäkuussa. Pääkaupunkiseudun ja muun Uudenmaan ilmanlaatua voi seurata reaaliaikaisesti osoitteesta hsy.fi/ilmanlaatu.
Lisätietoa:
Yhteyshenkilöt
Korhonen SaijaIlmansuojeluasiantuntija
Puh:050 596 3102saija.korhonen@hsy.fiManninen HannaIlmansuojeluyksikön päällikkö
Puh:050 401 7826hanna.manninen@hsy.fiKuvat




Tietoja julkaisijasta
Tuotamme HSY:ssä kunnallisia vesihuollon ja jätehuollon palveluja sekä tietoa pääkaupunkiseudusta ja ympäristöstä. Teemme kanssasi maailman kestävimmän kaupunkiseudun.
HSY – Puhtaasti parempaa arkea
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HSY
HSY:n hallituksen päätökset 27.2.2026 – Saunalahden ja Kirkkonummen alueiden vesihuolto vankistuu27.2.2026 09:54:18 EET | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallitus päätti muun muassa hyväksyä Espoon Kurttilan päävesijohdon 1. osan hankesuunnitelman. Espoon Saunalahden ja Kirkkonummen vedenkulutuksen kasvun vuoksi alueelle rakennetaan uusi vesijohtolinja. Valmistuttuaan kokonaisuudessaan hanke varmistaa alueen vedenjakelun, tasaa painevaihteluita ja ylläpitää palvelutasoa pitkälle tulevaisuuteen. Hallitus sai tiedoksi muun muassa turvallisuuden ja varautumisen katsauksen vuodelta 2025. HSY:n turvallisuustilanne on raportointijaksolla pysynyt vakaana. Havaitut poikkeamat ovat olleet vähäisiä eivätkä ole aiheuttaneet suoraa vaikutusta toimintaan. Kokouksessa käsitellyt muut asiat päätettiin ehdotusten mukaisesti. Lisätietoa aiemmista sekä muista käsitellyistä asioista on saatavilla esityslistalta, ja ne julkaistaan myöhemmin myös pöytäkirjassa: https://hsy10.oncloudos.com/cgi/DREQUEST.PHP?page=meeting_frames Ystävällisin terveisin Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymä viestintäjohta
Ennakkotiedote HSY:n hallituksen kokouksesta 27.2.2026 – Saunalahden ja Kirkkonummen vesihuoltohanke käsittelyssä24.2.2026 14:42:41 EET | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallituksen kokous pidetään perjantaina 27.2.2026 Kokouksen esityslista on nähtävissä osoitteessa: https://hsy10.oncloudos.com/cgi/DREQUEST.PHP?page=meeting_frames Hallitus päättää muun muassa Espoon Kurttilan päävesijohdon ensimmäisen osan hankesuunnitelman hyväksymisestä. Espoon Saunalahden ja Kirkkonummen vedenkulutuksen kasvun vuoksi alueelle tarvitaan uusi vesijohtolinja. Valmistuttuaan kokonaisuudessaan hanke varmistaa alueen vedenjakelun, tasaa painevaihteluita ja ylläpitää palvelutasoa pitkälle tulevaisuuteen. Hallitus saa tiedoksi muun muassa turvallisuuden ja varautumisen katsauksen vuodelta 2025. HSY:n turvallisuustilanne on raportointijaksolla pysynyt vakaana. Havaitut poikkeamat ovat olleet vähäisiä eivätkä ole aiheuttaneet suoraa vaikutusta toimintaan. Ystävällisin terveisin Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymä viestintäjohtaja Riitta-Liisa Hahtala www.hsy.fi
HSY:n jätevedenpuhdistuksen tulokset olivat ennätystasolla vuonna 202519.2.2026 08:40:00 EET | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalveluiden HSY:n jätevedenpuhdistus saavutti vuonna 2025 ennätykselliset tulokset. Pääkaupunkiseudun jätevedenpuhdistamoiden ravinnekuormitus Itämereen on nyt pienin kautta aikojen.
Kivihiilen polton lopettaminen paransi entisestään pääkaupunkiseudun ilmanlaatua vuonna 20252.2.2026 09:10:00 EET | Tiedote
Pääkaupunkiseudun ilmanlaatu oli viime vuonna pääosin hyvä, kertovat HSY:n mittaukset. Ilmanlaatu parani entisestään kivihiilen polton päätyttyä keväällä 2025. Kevään katupölykaudella ja syksyllä nastarengaskauden alettua ilmanlaatu heikkeni kuitenkin huonoksi monina päivinä hengitettävien hiukkasten takia. Ilmanlaatuun vaikuttavat eniten liikenteen pakokaasut, katupöly ja puunpoltto.
HSY:n hallituksen päätökset 30.1.2026 – laaja vesihuollon hankepaketti hyväksyttiin30.1.2026 10:28:09 EET | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallitus päätti muun muassa hyväksyä rahoitussopimuksen ja lainan noston. Hallitus päätti hyväksyä seuraavat hankesuunnitelmat ja hankkeet: - Helsingin Ratasmyllyntien ja Roihuvuorentien vesijohdon saneerauksen hankesuunnitelma - Espoon Keilaniemen vesihuollon kehittämisen hankesuunnitelman laajennus - Helsingin Pitkäkoski - Ilmala, Nuijamiestentie alueen vesihuollon hankesuunnitelman päivitys - Viemäritunnelisaneerausten hankesuunnitelma vuosille 2026–2027 - Vantaan Myyrmäen vesitornin ja Kivistön paineenkorotusaseman välisen päävesijohdon rakentamisen urakoitsijaksi valittiin VM Suomalainen Oy - kompostimullan seostamiseen tarvittava kivennäismaa-aines Metsäpirtin kompostointialueelle ja Ämmässuon ekoteollisuuskeskukseen hankintaan Rudus oy:ltä. Hallitus valitsi Etelä-Espoon sekajätteen keräykseen ja kuljetukseen takakuormaustyönä Lassila & Tikanoja Oyj:n yhdelle palvelualueelle, Auriga Oy:n neljälle palvelualueelle ja Pakkariposse Oy:
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme