Katupölykausi oli tänä vuonna selkeästi aikaisempaa lievempi – sateinen huhtikuu hillitsi pölyämistä
3.6.2024 09:15:19 EEST | HSY | Tiedote
Tänä keväänä oli poikkeuksellinen sää, sillä lunta satoi pääkaupunkiseudulla runsaasti vielä huhtikuun loppupuolella. Tämä hillitsi katupölyn pääsyä ilmaan, minkä vuoksi pölyäminen oli tänä keväänä lievempää kuin edellisinä vuosina, kertovat HSY:n ilmanlaadun mittaustulokset.

Sateinen kevät toi helpotusta katupölykaudelle
Helsingin seudun ympäristöpalveluiden (HSY) mittausten mukaan pölyäminen oli tänä keväänä tavanomaista vähäisempää pääkaupunkiseudulla. Pölytilannetta helpotti se, että luminen ja sateinen kevät kostuttivat hyvin tienpintoja maalis–huhtikuussa, mikä vähensi pölyn nousemista hengitysilmaan.
- Mittaamme pääkaupunkiseudun vilkasliikenteisten alueiden ilmanlaatua kuudella mittausasemalla. Tänä keväänä näillä mittausasemilla oli 2–13 pölyistä päivää alueesta riippuen. Vastaavana ajankohtana viime vuonna pölyisiä päiviä oli liikenneympäristöissä selvästi enemmän eli 9–22 päivää, kertoo HSY:n ilmansuojeluasiantuntija Saija Korhonen.
Pölyisinä päivinä hengitettävien hiukkasten vuorokausipitoisuus on yli 50 mikrogrammaa kuutiossa. Korkeimmat hengitettävien hiukkasten pitoisuudet mitataan katupölykaudella usein pääväylien varsilla, jossa liikennemäärät ja ajonopeudet ovat suuria. Tänäkin vuonna korkeimmat pitoisuudet on mitattu vilkasliikenteisen Hämeenlinnanväylän varrella. HSY seuraa ilmanlaatua pääkaupunkiseudulla 11 mittausasemalla erilaisissa ympäristöissä.
Katupölyä on yhä ilmassa kuivina ja aurinkoisina päivinä
Kevään katupölykauden ajankohta ja voimakkuus vaihtelevat vuosittain talven ja kevään sääolojen mukaan. Katupölyn pitoisuuksien kohoaminen heikentää erityisesti hengityssairaiden hyvinvointia.
- Toukokuu oli erityisen kuiva, ja hienojakoista pölyä on edelleen kaduilla ja teillä. Vaikka varsinainen katupölykausi on ohi, katupöly voi edelleen hetkellisesti heikentää ilmanlaatua vilkasliikenteisillä alueilla kuivina ja aurinkoisina päivinä, Korhonen sanoo.
Katupölyn pitoisuuksien vähentämiseen tarvitaan lisätoimia
Katupölyn pitoisuudet ovat laskeneet huomattavasti viimeisten 20 vuoden aikana. Katupölyn määrää ovat vähentäneet muuan muassa katujen tehostettu puhdistus, pölynsidonta laimealla kalsiumkloridiliuoksella, pesuseulotun hiekoitussepelin käyttö ja ajonopeuksien lasku.
Aivan viime vuosina hengitettävien hiukkasten pitoisuuksien lasku on ollut vähäistä. Ilmanlaadun raja-arvot ovat kiristymässä, ja pölypitoisuuksien vähentämiseen tarvitaan tulevina vuosina lisätoimia.
- Katupölyn pitoisuuksia voidaan vähentää kasvattamalla kitkarenkaiden osuutta sekä pienentämällä liikennemääriä ja ajonopeuksia. Lisäksi tulisi edelleen tehostaa väylien ja katujen puhdistusta ja pölynsidontaa sekä varmistaa niiden riittävä resurssointi, HSY:n ilmansuojeluyksikön päällikkö Hanna Manninen sanoo.
HSY julkaisee Ilmanlaatu pääkaupunkiseudulla vuonna 2023 -raportin kesäkuussa. Pääkaupunkiseudun ja muun Uudenmaan ilmanlaatua voi seurata reaaliaikaisesti osoitteesta hsy.fi/ilmanlaatu.
Lisätietoa:
Yhteyshenkilöt
Korhonen SaijaIlmansuojeluasiantuntija
Puh:050 596 3102saija.korhonen@hsy.fiManninen HannaIlmansuojeluyksikön päällikkö
Puh:050 401 7826hanna.manninen@hsy.fiKuvat




Tietoja julkaisijasta
Tuotamme HSY:ssä kunnallisia vesihuollon ja jätehuollon palveluja sekä tietoa pääkaupunkiseudusta ja ympäristöstä. Teemme kanssasi maailman kestävimmän kaupunkiseudun.
HSY – Puhtaasti parempaa arkea
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HSY
HSY:n hallituksen päätökset 18.9.2026 – jäsenkaupunkien lausunnot suunnitelmiin ja uuteen strategiaan18.9.2026 09:40:56 EEST | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallitus sai muun muassa tiedoksi jäsenkaupungeilta Helsingiltä, Espoolta, Vantaalta ja Kauniaisilta, pyytämänsä lausunnot HSY:n alustavasta toiminta- ja taloussuunnitelmasta vuosille 2027–2029, investoinneista vuosille 2027–2046 sekä strategiasta 2035. Lausunnoissa korostuvat erityisesti turvallisuus ja toimintavarmuus, talouden tasapaino sekä tuottavuuden ja kustannustehokkuuden vahvistaminen. Lisäksi lausunnoista nousevat vastuullisuustavoitteet, kuten ilmastovaikutusten vähentäminen, kiertotalous ja luonnon monimuotoisuuden tukeminen. Kaupungit pitävät investointeja välttämättöminä palvelutason turvaamiseksi ja kasvavan seudun tarpeisiin vastaamiseksi, mutta painottavat samalla tiivistä kuntayhteistyötä, hankkeiden yhteensovittamista ja pitkäjänteistä rahoitusta. Uuden strategian todettiin olevan linjassa omistajaohjaustavoitteiden kanssa ja sen tavoitteet tukevat jäsenkaupunkien tavoitteita. Lausunnoissa esiin nostetut näkökulmat ot
Ennakkotiedote HSY:n hallituksen kokouksesta 18.9.2026 – jäsenkaupunkien lausunnot suunnitelmiin ja uuteen strategiaan15.9.2026 14:04:26 EEST | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallituksen kokous pidetään perjantaina 18.9.2026 Kokouksen esityslista on nähtävissä osoitteessa: https://hsy10.oncloudos.com/cgi/DREQUEST.PHP?page=meeting_frames Hallitus saa muun muassa tiedoksi jäsenkaupungeilta, Helsingiltä, Espoolta, Vantaalta ja Kauniaisilta, pyytämänsä lausunnot HSY:n alustavasta toiminta- ja taloussuunnitelmasta vuosille 2027–2029, investoinneista vuosille 2027–2046 sekä strategiasta 2035. Lausunnoissa korostuivat erityisesti turvallisuus ja toimintavarmuus, talouden tasapaino sekä tuottavuuden ja kustannustehokkuuden vahvistaminen. Lisäksi lausunnoista nousevat vastuullisuustavoitteet, kuten ilmastovaikutusten vähentäminen, kiertotalous ja luonnon monimuotoisuuden tukeminen. Kaupungit pitävät investointeja välttämättöminä palvelutason turvaamiseksi ja kasvavan seudun tarpeisiin vastaamiseksi, mutta painottavat samalla tiivistä kuntayhteistyötä, hankkeiden yhteensovittamista ja pitkäjänteistä rahoitusta. Uuden s
HSY lisää vesihuollon verkostosaneerauksia uudella toimintamallilla28.8.2026 10:32:14 EEST | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY nostaa vesihuoltoverkostojen saneerausmäärää uusien toimintamallien käyttöönotolla. HSY toteuttaa vuosina 2027-2029 hankkeessaan allianssimuotoisella urakkamallilla sujutusurakoita, joissa tavoitteena on saavuttaa kustannustehokkuutta ja samalla vähentää työmaiden aiheuttamaa haittaa alueen asukkaille, liikenteelle ja ympäristölle.
HSY saneeraa vesihuoltoa Munkkiniemessä 2026–202828.8.2026 10:31:59 EEST | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY aloittaa vesihuollon saneerauksen Helsingin Munkkiniemessä lokakuussa 2026.
HSY:n hallituksen päätökset 28.8.2026 – useita vesi- ja jätehuollon hankintoja28.8.2026 10:31:41 EEST | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallitus päätti muun muassa hankkia ICT-peruspalvelu-uudistuksen Enfo Oy:ltä ja vartiointipalvelut tarjoajaryhmittymältä Reila Palvelut Oy ja Hälytyskeskus Hälyttävä Oy. Hallitus päätti hyväksyä seuraavat vesihuollon hankesuunnitelmat ja hankinnat: - Vantaan Tammiston Kauppatien vesijohdon rakentamisen hankesuunnitelma - Espoon Mikkelänpellon vesihuollon kehittämisen hankesuunnitelma - verkostosaneerauksen sujutuspaketin rakentamisen urakoitsijoiksi valittiin Vision Infra Oy & Aarsleff Oy ja Sujutek Oy - Helsingin Munkkiniemen vesihuollon saneerausurakoitsijaksi valittiin Louhintahiekka Oy - Pitkäkosken vedenpuhdistuslaitoksen PK2 kalvosuodatuslaitteisto hankitaan Azelis Finland Oy:ltä - kansistojen, kuten kaivonkansien vaihdot ja pienet korjaustyöt hankitaan Asfalttikallio Oy:ltä. Hallitus päätti hyväksyä seuraavat jätehuollon hankinnat: - Kivikon jätepalvelukeskuksen, Konalan ja Ruskeasannan Sortti-asemien piha-alueiden kone- ja kunnos
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme