SDP:n Elisa Gebhard: SDP taistelee vastentahtoista osa-aikatyötä vastaan
SDP:n perjantaina julkaistussa rakenne-, työllisyys- ja kasvutoimipaketissa esitetään keinoja taklata vastentahtoista osa-aikatyötä. Kansanedustaja Elisa Gebhard (sd.) näkee avauksen parantavan tuhansien suomalaisten arkea.

- Hallituksen retoriikan mukaan osa-aikatyöntekijät kieltäytyvät vapaaehtoisesti kokopäivätyöstä. Suomessa on noin 100 000 ihmistä, jotka haluaisivat tehdä kokoaikatyötä, mutta joutuvat tyytymään osa-aikaisiin työsuhteisiin. Kyse on siis siitä, että kokopäiväisiä töitä ei ole aina tarjolla sitä haluaville. SDP haluaa määritellä lainsäädännöllä työsuhteen kokoaikaisuuden pääsäännöksi. Haluamme, että jokaisella olisi mahdollisuus tehdä täysipäiväistä työtä, jos niin haluaa, Gebhard nostaa.
SDP:n paketissa halutaan myös lisätä työntekijöiden oikeutta saada lisätyötä sekä siten mahdollisuuksia saada enemmän tuloja.
- On kuitenkin ensisijaisen tärkeää, että lisätyön teettäminen olisi mahdollista vain työntekijän suostumuksella. Työntekijöiden on saatava itse päättää, milloin he tekevät lisätyötä. Näin jotta he eivät joudu kohtuuttomiin tilanteisiin, Gebhard muistuttaa.
Lopuksi Gebhard muistuttaa, että osa-aikatyötä tarvitaan kuitenkin myös tulevaisuudessa.
- Meidän on tunnustettava, että osa-aikatyöllä on tärkeä rooli yhteiskunnassamme. Moni ei kykene esimerkiksi lapsien tai omaishoidettavan läheisen vuoksi tekemään töitä kokopäiväisesti, mutta haluavat tehdä kuitenkin sen, mitä voivat. Työttömyysturvan suojaosan leikkaaminen on ollut kova isku monille osa-aikatyöntekijöille. Se on tehnyt arjesta epävarmempaa ja vaikeuttanut elämän perusasioista huolehtimista. Sen vuoksi SDP haluaa peruuttaa työttömyysturvan suojaosan leikkaamisen. Tämä on keino tuoda turvaa ja vakautta monen suomalaisen arkeen, Gebhard päättää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Elisa GebhardKansanedustaja
Puh:09 432 3092elisa.gebhard@eduskunta.fiKuvat
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Lauri Lyly: Hallitus on epäonnistunut työllisyystavoitteissaan14.11.2025 14:19:25 EET | Tiedote
Työ- ja elinkeinoministeriön tuore ennuste näyttää työttömyyden jatkavan kasvuaan. Pitkäaikaistyöttömien määrä nousee yli 140 000, mikä on 1990-luvun laman tasolla. Hallituksen kasvu- ja työllisyyspolitiikka on epäonnistunut ja samalla epävarmuus työelämässä on kasvanut, sanoo SDP:n kansanedustaja Lauri Lyly.
SDP:n Timo Suhonen: Miksi hallituksella on sokea piste työmarkkinarikollisuuden kohdalla?14.11.2025 13:41:24 EET | Tiedote
Suomessa on jälleen paljastunut uusi ulkomaisten työntekijöiden riistoon liittyvä rikosepäily, kun kymmenet nepalilaiset metsurit ovat joutuneet maksamaan kynnysrahoja ja työskentellet huonoissa oloissa ilman palkkaa. Miksi hallitus kohtelee työmarkkinarikollisia silkkihansikkain sen sijaan, että kiristäisi rangaistuksia, SDP:n kansanedustaja Timo Suhonen ihmettelee.
SDP:n Eveliina Heinäluoma: Kokoomuksen on lopetettava investointien jarruttaminen epävarmuutta luomalla14.11.2025 10:55:06 EET | Tiedote
– Suomen talouden yksi suurimmista haasteista on tällä hetkellä epävarmuus ja investointiympäristön sumea näkymä. Kaikki ei johdu maailmanpolitiikan myrskyistä, vaan osin tilanne on hallituksen itseaiheuttama, muistuttaa kansanedustaja Eveliina Heinäluoma.
Vetoomus pääministeri Petteri Orpon hallitukselle parlamentaarisesta yhteistyöstä suomalaisten sosiaali- ja terveyspalvelujen turvaamiseksi13.11.2025 15:31:37 EET | Tiedote
Oppositiossa olevat eduskuntaryhmät vetoavat yhdessä pääministeri Orpoon parlamentaarisen yhteistyön käynnistämiseksi suomalaisten sosiaali- ja terveyspalveluista vastaavien hyvinvointialueiden toimintaedellytysten turvaamiseksi. Oppositioryhmät ovat valmiita välittömästi kokoontumaan parlamentaarisesti arvioimaan hyvinvointialueiden tilannetta ja tarvittavia ratkaisuja. Oppositioryhmien mielestä on kiireellistä ryhtyä toimenpiteisiin ihmisten luottamuksen palauttamiseksi sosiaali- ja terveyspalveluihin ja tasa-arvoisen hoidon ja hoivan varmistamiseksi koko Suomessa. Oppositioryhmät esittävät jo tässä vaiheessa, että hyvinvointialueiden vaikeaa tilannetta helpotetaan antamalla kaikille alueille mahdollisuus pidentää rahoituksen alijäämien kattamisaikaa vuodesta 2026. Eduskunnassa 13.11.2025 Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä Keskustan eduskuntaryhmä Vihreä eduskuntaryhmä Vasemmistoliiton eduskuntaryhmä Liike Nyt -eduskuntaryhmä
Kutsu opposition yhteiseen tiedotustilaisuuteen13.11.2025 12:30:37 EET | Kutsu
Hyvä median edustaja, Tervetuloa opposition yhteiseen tiedotustilaisuuteen eduskunnan valtiosalissa torstaina 13.11. klo 15.30. Tilaisuudessa median käytettävissä ovat SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman ja eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen, Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen ja eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Kurvinen, Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta ja eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Inka Hopsu, Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela ja eduskuntaryhmän puheenjohtaja Aino-Kaisa Pekonen sekä Liike Nytin puheenjohtaja Harry Harkimo.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

