Momentum Kirjat

Liljankukka – esikoisromaani menetetyn kotiseudun kaipuusta

Jaa

”Minusta tuntui kuin olisin neljän tien risteyksessä. Yhdessä viitassa luki ”Aarne ja perhe”, toisessa ”Villiruusu”, kolmannessa ”Ikuinen yksinäisyys”, neljännessä oli kuva, jossa oli pääkallon alla luut ristissä.”

Kansi: Jari Mattila (kannen kuva: Laitinen, T./Museovirasto, Historian kuvakokoelma ja Karjalan Liiton kuvakokoelma)
Kansi: Jari Mattila (kannen kuva: Laitinen, T./Museovirasto, Historian kuvakokoelma ja Karjalan Liiton kuvakokoelma)

Kari Kitusen historiallinen romaani Liljankukka on julkaistu Momentum Kirjojen kustantamana.

Liian paljon, liian varhain joutuu Aino sodan aikana ja sen jälkeen kokemaan. Vaarallinen evakkomatka 12-vuotiaana Viipurista Tampereelle. Äidin yllättävä kuolema. Lukio-opintojen tyssääminen, kun isä uuden vaimonsa painostamana lähettää 17-vuotiaan tyttärensä kesällä 1944 VR:n liikenneoppilaaksi Viipurin lähelle Johanneksen asemalle. Sieltä Aino ja nuori postivirkailija Helmi joutuvat pakenemaan aivan viime tipassa venäläisten suurhyökkäyksen alta matkaten kaatuneita sotilaita kuljettaneen auton lavalla löyhkäävien ruumiiden seassa joutuakseen vielä pahempaan paikkaan: keskelle Simolan aseman rajua pommitusta. Johanneksessa Helmin kanssa vietetty viimeinen yö sytyttää kokemattomassa Ainossa kiellettyjä, mutta myös kiihottavia tunteita. Tuo yö jättää nuoreen Ainoon pysyvän jäljen.

Avioliitto asemamies Aarnen kanssa ja muutto Tampereelta rautatiepaikkakunta Haapamäelle sekä lasten syntymä vaikuttavat Ainon omiin urahaaveisiin. Ikävät kokemukset tulevat Ainon uniin. Asiat tuntuvat kaatuvan päälle ja kun kaiken lisäksi Helmi katoaa, näkee Aino vain yhden ainoan ratkaisun.

Liljankukka on Ainon tarina vuoden 1939 marraskuusta vuoden 1952 syksyyn asti. Liljankukka kertoo menetetyn kotiseudun kaipuusta. Se on myös rakkauskertomus ja epätavallinen kolmiodraama ainaisen puutteen sävyttämänä sodan jälkeisenä vanhoillisena, tiukkanormisena aikana.

Kari Kitunen on Lahdessa asuva eläkkeellä oleva kunnanjohtaja, joka on työuransa aikana toiminut myös toimittajana. Hän on kirjoittanut neljä näytelmää, joista yhden, Seiväsmatkat, yhdessä Kansallisteatterin näyttelijän Petri Liskin kanssa. Lisäksi hän on kirjoittanut vuonna 2022 ilmestyneen omaelämänkertateoksen Sattuma kuljetti miestä sekä Lahden Lauantainäyttämön 40-vuotishistoriikin.

Kitunen on Salpausselän Kirjailijoiden jäsen ja on toiminut harrastajanäyttelijänä lähes 30 vuoden ajan. Liljankukka on hänen esikoisromaaninsa.

KITUNEN, KARI: Liljankukka
309 sivua
Nidottu, pehmeäkantinen
ISBN 9789527584446
Ilmestymisaika: Kesäkuu 2024

Arvostelukappaleet, pressikuvat ja haastattelupyynnöt

Lähetämme pyynnöstä arvostelukappaleen teoksesta joko painettuna tai sähköpostitse. Arvostelukappalepyynnöt, haastattelupyynnöt sekä tiedustelut pressikuvista voi lähettää osoitteeseen info@momentumkirjat.fi

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Kansi: Jari Mattila (kannen kuva: Laitinen, T./Museovirasto, Historian kuvakokoelma ja Karjalan Liiton kuvakokoelma)
Kansi: Jari Mattila (kannen kuva: Laitinen, T./Museovirasto, Historian kuvakokoelma ja Karjalan Liiton kuvakokoelma)
Lataa
Kari Kitusen kuva © Antti Mäkijärvi
Kari Kitusen kuva © Antti Mäkijärvi
Lataa

Linkit

Momentum Kirjat

Suotie 15
05200 Rajamäki

Momentum Kirjat on kotimainen kirjankustantamo. Julkaisemme elämäkertoja, historiikkeja sekä kauno- ja tietokirjallisuutta kustanteina ja palvelukustanteina.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Momentum Kirjat

Arvo Myllymäen novellikokoelma perustuu todellisiin tarinoihin Viipurin Pyhäjärven evakoiden matkasta Pohjanmaalle12.1.2026 12:41:54 EET | Tiedote

Arvo Myllymäen novellikokoelma Kaugobrihojen matkassa – Pyhäjärven pojat lähti reissulle on julkaistu Momentum Kirjojen kustantamana. Novellisarjassa seurataan Viipurin läänin Pyhäjärven asukkaiden matkaa läpi Suomen historian vaiheiden. Johannes, Tauno, Anelma ja Anja perheineen ja ystävineen kokevat maamme itsenäistymisen sisällissodan sekä talvi- ja jatkosodan lähellä itärajaa. Kun he päätyvät evakkomatkalle Pohjanmaalle, törmäävät karjalainen ja pohjalainen mielenlaatu ja kulttuuri toisiinsa. Miten evakot sopeutuvat uudelle kotiseudulle? Siellä kuitenkin herää eloon rakkauden, yksinäisyyden ja koko ihmiselämän värittämä arki. Arvo Myllymäen teos pohjautuu kirjallisiin lähteisiin ja hänen lapsena ja nuorukaisena kuulemiinsa todellisiin tarinoihin. Vaatturimestari Leino Pennanen oli pyhäjärveläinen, jonka elämä kuljetti Alavudelle ja Kuortaneelle. Toisen pyhäjärveläisen, kauppias Aarne Kajanderin, kohtalo määräsi Kuortaneelle. Arvo Myllymäki (s. 1945) on hämeenlinnalainen, osan vuode

Espoolaisen Jaakko Rokalan Periferia – runoja yhteisöllisyydestä ja osallisuudesta8.1.2026 08:00:00 EET | Tiedote

Jaakko Rokalan runokokoelma Periferia on julkaistu Momentum Kirjojen kustantamana. Osa kokoelman runoista on syntynyt tätä projektia työstäessä, osa on kulkenut mukana jo hyvän matkan. Kirjoittajana Rokala määrittelee itseään parhaiten sanalla lyyrikko. Sitä nämä ovat – lyyrisiä olioita, tunnelmia. Tämän merkitys korostuu takakannen nimirunossa. Se on ilmestynyt hänelle nuorena miehenä Soukan ostarilla, ja alun pitäen sen kohteena olivat ravintola Kolumbuksen ovimiehet: Kivisen luutarhan kasvottomat asukkaat ikuisuuden portinvartijat marssivat vasten aikaa Liikkumatta hiljaisina kutsuvat juhlaan Täällä kivettyneet varjot ovat kuin tikareita päivän rinnassa Jäätyneet puut tuulessa hiljaa humisevat vainajain kuiskintaa Ja kiven ottanut nimi ojentaa maljan Jaakko Rokala (s. 1972.) on espoolainen kirjoittaja. Hän edustaa sukupolvea, joka on varttunut aikuisuuteen kokonaan lähiössä – tästä on inspiroitunut runokirjan nimi Periferia. Periferia on maantiedettä, se sijaitsee ajassa ja paikassa

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye