Pia Hiltunen: SDP tarjoaa tulevaisuusavauksia samalla, kun hallitus saksii hyvinvointivaltiota palasiksi
2.6.2024 09:06:20 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
Orpon hallitus – tai kuten tällä viikolla on todettu Purran hallitus – on saanut aikaan vian miinusmerkkistä työllisyyttä. Sen kurjistava politiikka on johtanut yli 50 000 ihmisen työttömyyteen.
Nurjalle linjalle on olemassa vaihtoehtoja. SDP esittää omassa kasvuohjelmassaan tulevaisuustoimia, joilla Suomi saadaan nousuun. Yksi niistä on Pohjolan Piilaakson perustaminen.

- SDP haluaa tehdä Suomesta Pohjolan Piilaakson. Kajaanin, Oulun ja Espoon osaamiset on iskettävä yhteen. Euroopan tehokkain LUMI-supertietokone, Oulussa sijaitsema maailman johtava 6G-keskittymä sekä kvanttiteknologia. Siinä on hyvät eväät korkeaprofiilisen murrosteknologiamaan rakentamiseen, kertoo kansanedustaja Pia Hiltunen.
Nämä teknologiat voivat luoda ympärilleen ekosysteemin, joka houkuttelee Suomeen startup -yrittäjiä, huippututkijoita kuin myös sijoittajia. Tässä on Suomella pelin paikka.
Leikkauslinja ei luo toivoa tulevasta
- Nykyisen hallituksen linja Suomen uudistamisessa on ollut pitkälti näivettävää. Laajat leikkaustoimet, joista kärsivät erityisesti heikommassa asemassa olevat, eivät vie Suomea eteenpäin. Sotepalveluista leikkaaminen ja karsiminen vaikeuttaa ihmisten pääsyä hoitoon. Sosiaaliturvaleikkaukset ovat heikentäneet monen toimeentuloa. Jopa 17 000 lapsen arvioidaan ajautuvan köyhyyteen, kertoo Hiltunen huolestuneena.
Hallitus on tainnut itsekin alkaa huomata linjansa olevan jyrkkä ja epäoikeudenmukainen. RKP:n puheenjohtaja haluaa pitää Marinin hallituksessa sovitusta oppimateriaalien maksuttomuudesta kiinni. Perussuomalaiset ovat valmiita perumaan päätöksen Kouvolan sairaalan yöpäivystyksen lakkauttamisesta.
- On hienoa, että hallituksessa aletaan havahtua tehtyjen päätösten kohtuuttomuuteen ja typeryyteen. Sotepalveluista raa-alla kädellä karsiminen on kuin sahaisi omaa jalkaa. On hyvä, että tälle löytyy jonkin asteista ymmärrystä, mutta ei riittävästi. Olen erittäin huolissani siitä, miltä tulevaisuus siltikin näyttää, jatkaa Hiltunen huolestuneena.
- SDP peruuttaisi useat hallituksen epäoikeudenmukaiset toimet ja laittaisi Suomen talouskasvun liikkeelle. Se vaatisi investointien liikkeelle laittoa ja panostuksia siihen, että Eurooppa pärjää maailmankilpailussa. Siksi ajamme EU-vaaleissa vahvaa Eurooppaa. Olemme ainoa aito vaihtoehto laitaoikeiston nousun torppaamiselle, päättää Hiltunen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pia HiltunenKansanedustaja
Puh:050 438 1837pia.hiltunen@eduskunta.fiKuvat
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Tuppurainen: Kokoomus kykenee vain syyttelemään30.5.2026 12:20:43 EEST | Tiedote
Pääministeri Orpon haastattelu paljastaa, että kokoomus väistää vastuutaan eikä osaa tarjota luottamusta vahvistavaa suuntaa Suomen tulevaisuudelle. Kokoomus on johtanut maan hallitusta jo kolme vuotta eikä osaa sanoa mitään muuta kuin että ongelmat ovat edellisen hallituksen syytä ja niiden ratkaisu tulevan hallituksen vastuulla. Uutinen on, että hyväosaisille antamiaan verohelpotuksia Kokoomus on nyt valmis paikkaamaan kajoamalla eläkkeisiin.
SDP:n Eveliina Heinäluoma: Orpo myöntää jättävänsä tämän hallituksen perintönä kammottavan velkavuoren30.5.2026 11:17:33 EEST | Tiedote
Pääministeri Orpo antoi tänään lauantaina IS:n haastattelussa ehtoja SDP:lle kertoa vaihtoehtonsa ensi vaalikauden sopeutuksesta.
SDP:n Paula Werning: Turvallinen arki on politiikan tärkein mittari30.5.2026 09:06:00 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Paula Werning painottaa, että SDP:n linjan ytimessä on yksi kirkas perusajatus: politiikan tärkein tehtävä on turvata ihmisten arki. Werningin mukaan arjen turvallisuus on paras mittari sille, onko politiikka onnistunut.
Puolustusvaliokunnan sd-edustajat: Riittävä, osaava ja hyvinvoiva henkilöstö on keskeinen osa Suomen puolustusta29.5.2026 13:05:53 EEST | Tiedote
SDP:n Puolustusvaliokunnan jäsenet Mika Kari, Riitta Kaarisalo, Jani Kokko ja Paula Werning pitävät välttämättömänä, että Puolustusvoimien henkilöstön jaksamiseen ja hyvinvointiin panostetaan nykyistä enemmän. He pitävät huolestuttavina tänä keväänä esiin nousseita tietoja, joiden mukaan Puolustusvoimien henkilöstössä uuvutaan työtaakan alle.
SDP:n Eveliina Heinäluoma: EK on pahasti vieraantunut tavallisen suomalaisen arjesta29.5.2026 10:14:19 EEST | Tiedote
Kuluneella eduskuntakaudella suomalaiset ovat nähneet, miten kokoomus on toteuttanut kaikki EK:n tavoitteet palkansaajan oikeuksien murentamiseksi ja suomalaisen työelämän kääntämisestä menneisyyteen. EK:n ja kokoomuksen työ on kuitenkin vielä kesken, sillä lisää heikennyksiä on jo suunnitteilla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


