Skanska rakentamaan Metson Tampereen uuden teknologiakeskuksen 1-vaiheen tehdasrakennuksia
Skanska ja Metso ovat sopineet uuden Lokomotion-nimisen teknologiakeskuksen 1-vaiheen rakentamisesta Tampereen Lahdesjärvelle. Urakan arvo Skanskalle on noin 99 miljoonaa euroa. Hankkeen rakentaminen käynnistyy heinäkuussa 2024, ja hanke valmistuu vuoden 2027 kolmannella neljänneksellä.

Lahdesjärven Leppästensuonkadun eteläpuolella sijaitsevalle alueelle rakentuvasta Lokomotionista tulee uusi moderni teknologiakeskus, joka mahdollistaa kestävän kehityksen mukaisen tuotantotoiminnan. Teknologiakeskus rakentuu alueella vaiheittain. Skanskan urakkaan kuuluu hankkeen ensimmäisen vaiheen tehdas-, varasto- ja sosiaalirakennusten rakentaminen, jotka kattavat yhteensä lähes 34 000 kerrosneliömetriä. Rakentaminen käynnistyy tontin louhinta- ja maanrakennustöillä.
Uudelle tehdasalueelle sijoitetaan Metson nykyisen Hatanpäällä sijaitsevan Tampereen tehdaskiinteistön toiminnot. Uusi tehdas suunnittelee, testaa ja valmistaa kivimurskeiden sekä hiekan tuotantoteknologioita, laitteita ja komponentteja.
Uuden teknologiakeskuksen suunnittelussa on panostettu ympäristövastuullisuuteen, ja esimerkiksi ympäristöön mahdollisesti vaikuttavat koko elinkaarenaikaiset seikat on otettu huomioon. Hankkeelle on haettu BREEAM-ympäristöluokitusta.
”Olemme vieneet hanketta yhdessä eteenpäin Metson kanssa kehitysvaiheen aikana ja tutkineet vaihtoehtoisia toteutusratkaisuja. On hienoa päästä nyt jatkamaan tätä yhteistyötä rakennustöiden merkeissä”, kertoo projektijohtaja Noora Sokero Skanskasta.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Skanska Talonrakennus Oy, projektijohtaja Noora Sokero, puh. 0400 976 904, noora.sokero[at]skanska.fi
Skanska Oy, viestintäpäällikkö Pilvimaari Strömberg, puh. 040 519 4787, pilvimaari.stromberg[at]skanska.fi
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Skanska on yksi maailman johtavista rakennus- ja projektikehityspalveluita tarjoavista yrityksistä. Toimimme valituilla kotimarkkina-alueilla Pohjoismaissa, Euroopassa ja Yhdysvalloissa. Yhdessä asiakkaidemme ja monimuotoisten tiimiemme kanssa luomme innovatiivisia ja vastuullisia ratkaisuja, jotka edistävät terveellistä elämää yli sukupolvien. Suomessa toimintamme kattaa rakentamispalvelut sekä asuntojen ja toimitilojen projektikehityksen. Skanska työllisti vuoden 2023 lopussa noin 1 800 henkilöä Suomessa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Skanska Oy
Skanska rakentaa TA-Asumisoikeus Oy:lle asumisoikeusasuntoja Tampereen Hiedanrantaan29.7.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Skanska ja TA-Asumisoikeus Oy ovat sopineet asumisoikeusasuntojen rakentamisesta Tampereen Hiedanrannan uuteen kaupunginosaan. Kohteen rakentaminen alkaa kesällä 2025, ja sen on määrä valmistua syksyllä 2026.
Skanska rakentaa Fazerille suklaatehtaan Lahteen14.7.2025 10:37:02 EEST | Tiedote
Skanska ja Fazer ovat allekirjoittaneet sopimuksen Fazerin uuden suklaatehtaan rakentamisesta Lahteen. Urakan arvo Skanskalle on 89 miljoonaa euroa.
Helsingin Keskuspuiston kupeeseen ja Pasilan palveluiden ulottuville uusia kaupunkikoteja – Helsingin Runotar aloittaa Ilmattarenpihan rakentamisen5.6.2025 11:00:00 EEST | Tiedote
Helsingin Länsi-Pasilan entisen MTV3:n Pöllölaakson, nykyisen Ilmattarenpihan alueen ensimmäisen kohteen As. Oy Helsingin Runottaren ennakkomarkkinointi käynnistyy. Helsingin Runotar sijoittuu kauppakeskus Triplan monipuolisten palveluiden ulottuville sekä aivan Helsingin Keskuspuiston kupeeseen.
Skanska jatkaa Helsingin Koirasaaren Kruunukorttelien rakentamista23.5.2025 12:00:00 EEST | Tiedote
Skanska rakentaa parhaillaan Keele Oy:lle kahta asuinrakennusta Helsingin Koirasaaressa. Keele Oy:n kanssa tehdyn sopimuksen option mukaisesti nyt käynnistyy korttelin kahden jäljellä olevan talon rakentaminen osoitteeseen Haakoninlahdenkatu 41.
Krista Niemi Skanska CDF Oy:n uudeksi toimitusjohtajaksi8.5.2025 12:15:10 EEST | Tiedote
Krista Niemi on nimitetty Skanska CDF Oy:n uudeksi toimitusjohtajaksi 1.7.2025 alkaen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme