Herttoniemen meluseinän suunnittelu jatkuu
4.6.2024 09:27:19 EEST | Pääkaupunkiseudun Kaupunkiliikenne Oy | Tiedote
Kaupunkiliikenne Oy suunnittelee meluseinää parantamaan Herttoniemen ja Siilitien metroasemien välisen asuinalueen meluntorjuntaa. Nyt tehtävässä rakentamissuunnitelmassa määritellään hankkeen kustannusarvio sekä mahdollisuus toteuttamiselle.

Uuden meluseinän rakentamissuunnitelman tavoitteena on parantaa Herttoniemen ja Siilitien metroasemien välisen asuinalueen meluntorjuntaa.
”Nykyinen 80-luvulla rakennettu meluseinä on riittämätön suojaamaan viereisen asuinalueen kiinteistöjä ja oleskelupihoja melulta”, kertoo projektipäällikkö Eero Valkama Kaupunkiliikenne Oy:ltä.
Uusi meluseinä suunnitellaan pääosin nykyisen seinän paikalle. Nykyinen seinä päättyy hieman Valurinkadun alikulun jälkeen, josta aita jatkuu verkkoaitana. Uusi meluseinä tehdään Suunnittelijankadulta Siilitien metroasemalle asti. Meluseinän keskikorkeus on noin 4 metriä.
Rakentamissuunnitelma tarkentaa vuonna 2020 laadittua Herttoniemen meluseinän yleissuunnitelmaa. Nyt tehtävässä suunnitelmassa tehdään myös hankkeen kustannusarvio, jonka pohjalta tarkastellaan mahdollisuutta hankkeen toteuttamiselle. Toteutusesitys viedään päätöksentekoon suunnittelun valmistuttua vuoden 2024 loppuun mennessä.
Itäbaana otetaan suunnittelussa huomioon
Meluseinän rakentamissuunnittelussa tarkastellaan myös vaikutuksia alueelle rakennettuun Itäbaanaan.
Meluseinän rakentamistyöt estävät paikoittain baanan käytön. Rakentamissuunnittelussa pyritään kuitenkin siihen, että vaikutukset Itäbaanaa käyttäville pyöräilijöille jäisivät mahdollisimman vähäisiksi.
Meluseinä suunnitellaan ympäristöön sopivaksi
Korkea meluseinä on näyttävä elementti Herttoniemen kaupunkiympäristössä. Meluseinän ulkonäkö suunnitellaan ympäristöön hyvin sopivaksi sekä ajattomaksi. Meluseinä päällystetään pääosin luonnonläheisellä puurimoituksella.
Vanhan meluseinän purkujäte hyötykäyttöön
Herttoniemen meluseinän rakentamissuunnitelma sisältää myös suunnitelman vanhan meluseinän purkamiselle. Pääkaupunkiseudulla merkittävänä infrahankkeiden tilaajana Kaupunkiliikenne Oy haluaa kirittää koko alan kehittymistä asettamalla hankkeille ilmastotavoitteita.
“Tavoitteenamme on olla hiilineutraali vuoteen 2030 mennessä. Tämän tavoitteen mukaisesti myös Herttoniemen meluseinän purkamisesta syntyvä hiilijalanjälki pyritään pitämään mahdollisimman pienenä ja pääosa purkujätteistä pyritään ottamaan uudelleen käyttöön”, Valkama kertoo.
Suunnittelun yhteydessä hyötykäyttökartoituksen myötä vanhan meluseinän betonimateriaalin on todettu olevan jatkokäyttöön soveltuvaa, joten suunnittelun aikana tutkitaan purkamisesta syntyvän murskeen hyödyntämismahdollisuuksia muissa kaupungin kohteissa.
Uuden meluseinän rakennussuunnittelussa tehdään myös päästölaskentaa, jonka avulla tarkastellaan suunnitelmaratkaisujen ympäristövaikutuksia. Tavoitteena on pitää rakentamisen päästöt mahdollisimman vähäisinä.
Yhteyshenkilöt
Eero ValkamaKaupunkiliikenne Oy, projektipäällikkö
Puh:040 1981415eero.valkama@kaupunkiliikenne.fiMe Pääkaupunkiseudun Kaupunkiliikenne Oy:ssä mahdollistamme pääkaupunkiseudun kestävän kasvun rakentamalla tulevaisuuden raideverkostokaupunkia ja pitämällä sen liikkeessä. Vastaamme joukkoliikenneinfran rakentamisesta sekä metrojunien ja raitiovaunujen liikennöinnistä, kunnossapidosta ja kehittämisestä laadukkaasti ja kustannustehokkaasti. Järjestämme kaupunkipyöräpalvelun ja liikennöimme Suomenlinnan lauttoja tytäryhtiömme kautta. Kannamme vastuun koko toimintamme elinkaaren päästöistä ja teemme valintoja, jotka muuttavat koko alan toimintaa, koska haluamme olla kestävien kaupunkien paras liikuttaja ja kehittäjä ̶ nyt ja tulevaisuudessa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pääkaupunkiseudun Kaupunkiliikenne Oy
Kalasataman ratikkapysäkit siirtyvät Leonkadulle 31.8.202620.8.2026 09:08:08 EEST | Tiedote
Ratikat pysähtyvät maanantaista 31.8. alkaen Leonkadulla, kauppakeskus Redin eteläpuolella.
M400-metrojunien hankinta etenee: Neuvotteluissa mukana kaksi toimittajaa14.8.2026 14:50:22 EEST | Tiedote
M400-metrojunien hankinta etenee aikataulun mukaisesti. Alustavan tarjouksen määräaikaan mennessä jättivät CAF ja Ryhmittymä Stadler. Kilpailutus etenee seuraavaksi ensimmäisiin neuvottelukierroksiin, jotka käynnistyvät syksyn aikana.
Junatien metrosillan työmaan liikennejärjestelyt vaikuttavat liikenteen sujuvuuteen Kalasatamassa11.8.2026 11:13:07 EEST | Tiedote
Kalasataman alueen työnaikaiset liikennejärjestelyt ja katujen väliaikaiset sulut vaikuttavat liikkumiseen.
Malminkartanon, Pohjois-Haagan ja Kannelmäen juna-asemien perusparannukset etenevät aikataulussa – junaliikenne palaa Pohjois-Haagan ja Kannelmäen asemille 10.8.5.8.2026 09:12:53 EEST | Tiedote
Malminkartanon, Pohjois-Haagan ja Kannelmäen asemien perusparannukset ovat edenneet suunnitelmien mukaan. Junaliikenne palaa Pohjois-Haagan ja Kannelmäen asemille maanantaina 10.8. Malminkartanon asema aukeaa 7.9.2026.
Raitiovaunuhankinta etenee suunnitellusti29.7.2026 10:20:42 EEST | Tiedote
Kaupunkiliikenne Oy:n raitiovaunuhankinta on noussut jälleen otsikoihin. Tarjouspyynnön vastaisen tarjouksen jättänyt yritys on jättänyt Kilpailu- ja kuluttajavirastolle toimenpidepyynnön, jossa se pyytää pääkaupunkiseudun raitiovaunuhankinnan keskeyttämistä ja tarjouskilpailun järjestämistä uudelleen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme