Tulli valvoo niin maalla kuin vesilläkin - tietyt epäselvyydet toistuvat venevalvonnassa
4.6.2024 08:20:00 EEST | Tulli | Tiedote
Veneilykausi on alkanut. Moni on suunnitellut talven aikana Suomesta ulkomaille suuntautuvia venereissuja. Reissuilta Suomeen palatessa saattaa vesillä tavata myös Tullin venevalvontaryhmän. Veneilijän on hyvä myös muistaa, että Ahvenanmaalta veneilevää koskevat tiukemmat tuliaisrajoitukset kuin EU-maista saapuvia.

Tulli valvoo tuonti- ja vientirajoitusten sekä tullimenettelyjen noudattamista myös vesillä. Tulli tehtävänä on ehkäistä ja estää salakuljetusta, kerätä maahantuontiveroja ja suojata yhteiskuntaa.
– Valvomme vesillä myös muun muassa huvi- ja kalastusalusten polttoaineita, vesiliikennettä yleisesti sekä metsästystä ja kalastusta. Lisäksi voimme pysäyttää ja puhutella maahan saapuvaa ja maasta lähtevää veneilijää ja tehdä tarvittaessa tullitarkastuksen, kertoo venevalvontaryhmän päällikkö Henrik Wahlroos.
Veneen päälliköllä on velvollisuuksia
Tulli voi myös puhalluttaa vesillä. Kaikkien, jotka osallistuvat aluksen navigointiin ja ohjaamiseen tulee puhaltaa alle rangaistavuusrajan. Vesiliikennevalvonnassa usein veneilijät eivät tiedosta päällikkyyteen liittyviä vaatimuksia ja velvoitteita, eivätkä osaa nimetä kuka aluksessa toimii päällikkönä.
Tullin havaintojen mukaan veneen varusteista puuttuu yleisimmin käsisammutin, tai sammuttimen vuosittainen huolto on jäänyt tekemättä. Aluksessa pitää olla vesiliikennelain edellyttämät varusteet ja rekisteritunnukset kiinnitettyinä veneeseen määräysten edellyttämällä tavalla. Myös ajotapaan ja hyvän merimiestavan noudattamatta jättämiseen joudutaan puuttumaan toisinaan – erityisesti kaupunkien edustojen vesialueilla. Näissä tilanteissa osapuolena on usein vesijetti.
PTR-yhteistyö tehokasta myös vesillä
Tulli on yksi meripelastusviranomaisista ja tekee vesillä tiivistä yhteistyötä muun muassa poliisin ja Rajavartiolaitoksen kanssa.
– Yhteistyömme liittyy usein meripelastukseen ja eri valvontatehtävien suorittamiseen. Myös koulutuksessa ja harjoittelussa teemme yhteistyötä, sanoo Wahlroos.
Tullin venepartioissa työskentelevät ovat merenkulun ammattilaisia, ja heiltä saa tarvittaessa apua myös ongelmatilanteissa sekä ohjeita rajat ylittävän veneliikenteen säännöksistä.
Veneellä Suomeen – syytä huomioida miltä alueelta saapuu
EU-alueen sisällä voit tuoda matkustajatuomisia ilman arvorajoja. Alkoholiin, tupakkatuotteisiin ja polttoaineisiin liittyy rajoituksia, jotka kannattaa varmistaa etukäteen. Ahvenanmaalta Manner-Suomeen saa maahantuoda veroitta saman määrän ja saman arvon edestä tuomisia kuin EU:n ulkopuolelta, sillä Ahvenanmaa kuulu EU:n tullialueeseen mutta ei veroalueeseen.
Muistilista veneilijöille Suomeen saapumisesta
EU-alueelta Suomeen
- Matkustajatuomisia voi tuoda ilman arvorajoja.
- Rajoituksia liittyy mm. alkoholiin, tupakkatuotteisiin ja polttoaineisiin.
Ahvenanmaalta Suomeen
- Ahvenanmaa on osa EU:n tullialuetta, mutta se ei kuulu EU:n veroalueeseen.
- Ahvenanmaan maakunnan ja Manner-Suomen välillä on tuontirajoituksia.
- Veneelläsi voi tuoda ostoksia henkilökohtaisissa matkatavaroissa veroitta ja tullitta enintään 300 euron arvosta.
- Alkoholijuomia voi tuoda Ahvenanmaalta vain rajoitetun määrän omaan käyttöösi tai lahjaksi.
Jos veneessä on lemmikkejä
Tulli voi tarkastaa veneessä olevan lemmikin ja sen asiakirjat. Eläimen mukana on oltava eläinlääkärin myöntämä lemmikkieläinpassi. Tullin venepartiolla on sirunlukulaite mukanaan, joten eläinten tunnistusmerkinnän lukeminen onnistuu myös vesillä. Alla olevat ohjeet koskevat Suomeen EU-maasta tai Norjasta kanssasi saapuvaa lemmikkiä.
Muista lemmikille:
- tunnistusmerkintä
- EU:n tai Norjan lemmikkieläinpassi
- voimassa oleva raivotautirokotus, jos eläin on yli 16 vk vanha
- vakuutuslomake siitä, ettei pentu ole ollut tekemisissä villieläinten kanssa, jos eläin on alle 16 vk vanha
- koirilla pitää olla myös käsittely ekinokokkoosia vastaan vähintään 1 vrk (24 h), mutta korkeintaan 5 vrk (120 h) ennen Suomeen tuloa (ei koske suoraan Norjasta, Maltalta tai Irlannista Suomeen matkustavia koiria)
Tarkat ohjeet ja lisätiedot eläinten tuonnista Suomeen löytyy Ruokaviraston verkkosivuilta.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Henrik Wahlroos, venevalvontaryhmän päällikkö, Meritulli
Yhteydenotot Tullin mediapalvelun kautta p. 0295 527 150, viestinta(a)tulli.fi
Tietoja julkaisijasta
Tulli edistää tavarakaupan sujuvuutta ja varmistaa sen oikeellisuuden, tarjoaa asiakaslähtöisiä palveluita sekä suojaa yhteiskuntaa, ympäristöä ja kansalaisia. Tulli kantaa tehokkaasti tullit ja muut maahantuonnin verot ja maksut sekä torjuu ja tutkii rajat ylittävää rikollisuutta. Tulli laatii viralliset tilastot Suomen ulkomaankaupasta sekä tutkii elintarvikkeiden ja kulutustavaroiden turvallisuutta. Lisäksi Tullin tehtäviin kuuluvat hiilirajamekanismiin liittyvät viranomaistehtävät. Tulli on valtiovarainministeriön tulosohjaama virasto, joka toimii yhteistyössä elinkeinoelämän sekä kotimaisten ja ulkomaisten viranomaisten kanssa. Tullin palveluksessa on noin 2 000 henkilöä. Suomen tulli on osa Euroopan unionin tulliliittoa, jossa noudatetaan yhteistä kauppapolitiikkaa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tulli
Tulli uusi organisaationsa vastaamaan muuttuvan toimintaympäristön haasteisiin1.4.2026 12:15:00 EEST | Tiedote
Tullin uusi organisaatio aloitti tänään 1.4.2026. Uusi organisaatio on muodostettu vahvistamaan Tullin turvallisuusviranomaisen roolia tässä muuttuvassa maailmantilanteessa. Samalla se tukee sujuvan ulkomaanliikenteen mahdollistamista säännösten mukaan toimiville.
60 kiloa alfa-PVP:tä Tullin haaviin31.3.2026 08:36:08 EEST | Tiedote
Tulli on paljastanut huumausaineiden maahantuonnin ja levityksen, jossa liettualaiset rikolliset toivat Suomeen suuria määriä alfa-PVP:tä. Takavarikoitujen huumausaineiden arvo katukaupassa olisi ollut jopa 12 miljoonaa euroa.
Törkeä rahanpesuepäily Helsinki-Vantaalla – 100 000 euroa käteistä matkalaukuissa30.3.2026 08:27:00 EEST | Tiedote
Tulli on tutkinut tullitarkastuksessa paljastunutta käteisrahan ja arvotavaroiden salakuljetusyritystä. Matkatavaroihin oli kätketty noin 100 000 euron arvosta käteistä, jonka epäillään olevan rikollisesta toiminnasta peräisin. Tapausta on tutkittu törkeänä rahanpesurikoksena.
Tulli paljasti gammabutyrolaktonin eli lakan salakuljetuksen27.3.2026 08:19:00 EET | Tiedote
Tulli on tutkinut salakuljetustapausta, jossa gammabutyrolaktonia (GBL) eli lakkaa on toimitettu pikarahtina Keski-Euroopasta Suomeen. Tutkinnan perusteella ainetta toimitettiin Suomeen useissa erissä yhteensä 360 litraa.
Tulli turvaa taloutta – verokertymä yli 308 miljoonaa euroa vuonna 202524.3.2026 08:50:00 EET | Tiedote
Tulli turvaa Suomen ja EU:n taloutta veroja keräämällä. Tulli keräsi veroja ja maksuja yhteensä noin 308 miljoonaa euroa vuonna 2025, mikä on noin 45 miljoonaa enemmän kuin 2024. Valtaosa muutoksesta, noin 35 miljoonaa euroa, johtuu väylämaksujen korotuksesta. Suomen valtiolle kerättiin veroja noin 166 miljoonaa euroa ja EU:lle lähes 142 miljoonaa euroa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme