Haaveiletko unelmalomasta upeissa maisemissa? Tämä loma ei ole sellainen – Lucy Clarken Haaksirikkoutuneet tuo pelon paratiisiin
4.6.2024 09:05:00 EEST | Kustannusosakeyhtiö Otava | Tiedote
Sunday Times -bestselleristi Lucy Clarken romaanit sijoittuvat eksoottisiin lomakohteisiin, joiden maisemiin hän koukuttaa eskapismia, nojatuolimatkailua, ihmissuhteita ja seikkailuja kaipaavat lukijat. Lomatrillerien kuningattareksi kutsutun Clarken tuotantoa on myyty yksistään Isossa-Britanniassa jo yli miljoona kappaletta, ja teoksia on käännetty yli 25 maahan. Haaksirikkoutuneet on Clarken ensimmäinen suomennettu romaani ja se julkaistaan 13.6.2024. Hyytäville lomapäiville paratiiseissa on luvassa myös jatkoa heti alkuvuodesta 2025, kun Otava julkaisee Clarken trillerin Vaellus.

Kaukainen saari. Seitsemän matkustajaa. Yksi tappaja.
Sisarukset Erin ja Lori riitelevät juuri ennen lentoa Fidžille, jossa heidän piti viettää unelmalomaa luksusresortissa. Vain Lori nousee koneeseen – ja katoaa lentokoneen mukana. Mysteerilennon ratkaisematon kohtalo jää piinaamaan Eriniä.
Eloonjääneet ovat jumissa pienellä autiosaarella keskellä eteläistä Tyyntämerta. Luonnon armoilla elävien selviytyjien väliset jännitteet kiristyvät, salaisuudet pulpahtavat pintaan ja joukko pienenee päivä päivältä. Paratiisin raunioissa selviytymisestään taisteleva ihminen on valmis tekemään mitä tahansa.
Lucy Clarke on koukuttavan trillerin taitaja, jonka vahvuutena on huimien juonenkäänteiden lisäksi kiehtova ja tarkka ympäristön kuvaus. Hän on kirjoittanut kahdeksan lomakohteisiin sijoittuvaa trilleriä, ja teoksia on sovitettu myös ruudulle, uusimpana Haaksirikkoutuneet Paramount+-palvelussa. Clarke asuu Englannin etelärannikolla puolisonsa ja kahden lapsensa kanssa, mutta matkustaa paljon tekemässä taustatyötä kirjoihinsa.
Haaksirikkoutuneet julkaistaan 13.6.2024.
Romaanin on suomentanut Kristiina Vaara. Se julkaistaan kaikissa formaateissa. Äänikirjan lukee Anna Paavilainen.
Haaksirikkoutuneet-romaanista sanottua:
”Äärimmäisen koukuttava, nokkela ja tunnelmallinen. Trilleriharvinaisuus, joka sekä sulattaa sydämen että saa kääntämään sivuja.” – Erin Kelly
”Tämä on tyylipuhdasta, antoisaa kesä-eskapismia – eksoottinen, jännityksentäyteinen seikkailu tulvillaan saaren vaaroja, suurta draamaa, värikkäitä henkilöhahmoja ja trooppista tunnelmaa, joka huokuu uhkaa.” – Emma Stonex
”Vau, miten mahtava tarina! Hienosti rytmitetty, jännittävä ja käänteitä täynnä. Nautin tästä niin paljon.” – B.A. Paris
”Henkeäsalpaava trilleri, joka herättää lukuhimon ja tarjoaa kaunistelemattoman näkökulman siihen, keitä me olemme katseilta piilossa.”– Lisa Ballantyne
Yhteyshenkilöt
Jenni HeitiMarkkinointi- ja viestintäpäällikkö
Kaunokirjallisuus,
Musiikki ja populaarikulttuuri
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kustannusosakeyhtiö Otava
Värikäs ja lumoava matka keskiajan ihmisten elämään3.6.2026 13:24:08 EEST | Tiedote
Historiateos tarjoaa uusimpaan tutkimukseen perustuvaa asiatietoa sekä vauhdikkaita linnatarinoita. Kirja on sukellus keskiajan ihmisen mielenmaisemaan sekä keskiajantutkimuksen nykytilaan.
Kaisu Tuokon Eevi Manner -dekkarisarjaa on myyty jo yli 130 000 kappaletta! Uusin romaani Petos on yhteiskunnallinen puheenvuoro nuorten turvattomuudesta2.6.2026 09:10:00 EEST | Tiedote
Kaisu Tuokon uutuusromaani Petos on Kristiinankaupunkiin sijoittuvan Eevi Manner -sarjan neljäs osa, joka paljastaa karulla tavalla pikkukaupungin tiiviin yhteisön pimeän puolen. Koukuttavan rikosjuonen rinnalla Petos on traaginen kertomus siitä, miten alaikäinen nuori voi jäädä yksin yhteiskunnan rattaisiin.
25 maailman oudointa rikosta — Cozy true crime -tarinoita28.5.2026 12:34:15 EEST | Tiedote
Hyppää uhkarohkeiden, röyhkeiden, huonosti suunniteltujen tai muuten vain pöhköjen rikosten maailmaan!
Jännityksen mestarit tarjoilevat kesän täydeltä kylmiä väreitä26.5.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Otavan kesäkuun jännäreissä on ahmittavaa moneen makuun, pitipä lukija sitten tummasävyisestä pohjoismaisesta kerronnasta tai Freida McFaddenin koukuttavista ihmissuhdetrillereistä. Cosy crimen ystävillekin on tarjolla herkkupala, kun Alexander McCall Smithin ikoninen Mma Ramotswe palaa kuvioihin.
True crime -kesä alkaa tästä25.5.2026 14:10:13 EEST | Tiedote
Helteelläkin kylmät väreet hiipivät selkäpiihin, kun sukellat Otavan ja Atenan true crime -uutuuksien synkkään maailmaan. Silmätippamurhaaja vie kahdeksan naispuolisen myrkyttäjän hyytävien tarinoiden äärelle, ja Pohjois-Korean kannibaali esittelee kuusi karmivaa sarjamurhaajaa Korean niemimaan rikoshistorian pimeimmältä puolelta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme