Janne Kerttula valittu Euroopan kaukolämpöjärjestön johtoon
Energiateollisuus ry:n verkoista, palveluista ja kaukolämmöstä vastaava johtaja Janne Kerttula valittiin eurooppalaisen kaukolämpöjärjestön Euro Heat and Powerin (EHP) puheenjohtajaksi Rotterdamissa järjestön vuosittaisessa konferenssissa. Järjestö kokoaa yhteen eurooppalaisia kaukolämpöalan toimijoita ja vaikuttaa EU:n päätöksentekoon.
Monessa EU-maassa lämmitysjärjestelmät perustuvat maakaasuun, jolla on etuoikeutettu asema myös joidenkin maiden lainsäädännössä. Kaukolämpö nähdään mahdollisuutena vähentää lämmityksen päästöjä ja samalla jatkaa Venäjän hyökkäyssodan käynnistämää irrottautumista kaasuriippuvuudesta. Venäläisen kaasun osuus on jo pudonnut vähäiseksi läntisessä Euroopassa, ja useat maat ovat irrottautuneet siitä kokonaan.
- Puheenjohtajuus on mielenkiintoinen vaikuttamisen paikka historiallisessa saranakohdassa, kun samanaikaisesti irrottaudutaan Venäjästä ja ajetaan lämmityksen päästöjä alas myös muualla Euroopassa, Kerttula toteaa. - Järjestö on vienyt määrätietoisesti kaukolämpöä poliittiselle agendalle ja juuri nyt on aika alkaa vaikuttaa vaalien jälkeen valittavan uuden komission ohjelmaan. Meillä on tässä tehtävä, Kerttula jatkaa.
EHP on perustettu vuonna 1954, pian EU:n lähtölaukauksena pidetyn Euroopan hiili- ja teräsyhteisön perustamisen jälkeen. Järjestön alkuperäisenä tarkoituksena oli organisoida yhteistyötä tullittomilla eurooppalaisilla energiamarkkinoilla. Nyt hiilestä halutaan eroon ja yhteistyön painopiste on siirtynyt päästöjen vähentämiseen. Monessa EU-maassa fossiilisilla polttoaineilla on edelleen merkittävä rooli energiantuotannossa. Järjestö on sitoutunut Pariisin sopimuksen hiilineutraalisuustavoitteisiin. Monissa maissa, kuten Suomessa ja Ruotsissa, tavoitetaso on tuntuvasti sovittua kunnianhimoisempi.
- Pohjoismaat näyttävät suuntaa muulle Euroopalle sekä kaukolämmön määrässä, että vähäpäästöisyydessä, ja tämän takia on erityisen ilahduttavaa saada uusi puheenjohtaja juuri Suomesta, toteaa EHP:n toiminnanjohtaja Aurélie Beauvais. - Tärkeä tehtävämme on raivata lainsäädännöllisiä hidasteita kaukolämmön tieltä, ja suomalainen EU-vaikuttamisen kokemus on tärkeä lisäresurssi työhömme.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Janne KerttulajohtajaVerkot ja palvelut
Puh:+358 50 571 2075janne.kerttula@energia.fiEnergiateollisuus ry (ET) on energia-alan elinkeino- ja työmarkkinapoliittinen etujärjestö. Edustamme yrityksiä, jotka tuottavat, hankkivat, siirtävät ja myyvät sähköä, kaasua, kaukolämpöä ja kaukojäähdytystä sekä tarjoavat niihin liittyviä palveluja. Tavoitteenamme on, että vuonna 2035 asiakas, yhteiskunta ja ympäristö saavat hiilineutraalista energiasta uutta hyvinvointia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Energiateollisuus ry
Komissio esittää 90 % päästövähennystavoitetta vuodelle 20402.7.2025 14:40:12 EEST | Tiedote
Euroopan komissio esittää ilmastolain päivityksessä, että päästöjä pitää 2040 mennessä vähentää 90 % vuoden 1990 tasosta. Tavoite vahvistaa Suomen vähähiilisyydelle perustuvia mahdollisuuksia, jos tilaisuuteen osataan tarttua. Energiateollisuus pitää esitystä hyvänä.
Ydinenergialain kokonaisuudistus etenee oikeaan suuntaan26.6.2025 11:08:39 EEST | Tiedote
Ydinenergialaki tuli lausuntokierrokselle tänään. Ydinenergialain kokonaisuudistus on tervetullut ja se etenee oikeaan suuntaan. Ydinenergialla on tärkeä rooli teollisuuden, liikenteen ja lämmityksen päästövähennyksissä sekä Suomen kilpailukyvyn varmistamisessa
Sähkömarkkinalain päivitys: Kapasiteettitiekartat auttavat löytämään tilaa sähköverkoista, investointiedellytyksiä sähköverkkoihin pitää parantaa23.6.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Heinäkuun alussa voimaan tulevaan päivitettyyn sähkömarkkinalakiin sisältyy velvoite, joka velvoittaa verkkoyhtiöitä julkaisemaan tietoa vapaasta kapasiteetista. Muutos auttaa puhtaan energian investointien suunnittelua, mutta ei riitä ilman, että sähköverkkojen kapasiteettia voidaan lisätä investoimalla verkkoihin
Kuluttajakysely sähkömarkkinoista: asiakkaiden luottamus on kohentunut, mutta ei vielä energiakriisiä edeltävälle tasolle17.6.2025 10:02:00 EEST | Tiedote
Energiateollisuus ry:n teettämän kuluttajakyselyn mukaan kolme neljännestä uskoo sähkön riittävyyteen. Myös luottamus jakelun toimitusvarmuuteen on korkealla. Verkkopalvelun hinnan kohtuullisuuteen taas luotetaan vähiten. Luottamus sähkön tuotannon kehitykseen yhä ympäristöystävällisemmäksi on kasvanut kahden vuoden aikana. Korkeinta luottamus on sähkönkäytöstään tietoisimman ryhmän, pörssiasiakkaiden keskuudessa.
Taustatilaisuus (teams) puhtaan siirtymän investoinneista ja datakeskusten asemasta energiajärjestelmässä tiistaina 17.6. klo 12.30-13.3013.6.2025 08:07:45 EEST | Kutsu
Energiateollisuus järjestää yhdessä Fingridin kanssa taustatilaisuuden puhtaan siirtymän investoinneista ja datakeskusten asemasta energiajärjestelmässä energian kuluttajina, sen joustavina käyttäjinä ja tuottajina. Taustatilaisuudessa kerrotaan myös, miten maahamme tulossa olevat investoinnit vaikuttavat sähkömarkkinoihin ja energiajärjestelmän toimintaan ja miten sähköverkot pystyvät vastaamaan kasvavaan kysyntään maan eri osissa. Esittelemme arvioita vihreiden investointien vaikutuksesta sähkönkulutuksen kasvuun. Myös sähköntuotantoa tulossa runsaasti lisää. Arvioimme myös investointitarvetta sähköverkkojen osalta, sekä sitä, kuka verkkoinvestoinnit maksaa. Energiateollisuuden toimitusjohtaja Jukka Leskelä esittelee energiajärjestelmää ja Fingridin yhteiskuntasuhteet ja viestintä -yksikön päällikkö Mikko Heikkilä arvioi tilannetta siirtokapasiteetin näkökulmasta. Tilaisuuteen voi ilmoittautua viestillä jukka.relander@energia.fi tai osallistua suoraan tästä linkistä: Liity kokoukseen
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme