SDP:n Suhonen: Orpon hallitus repi rikki työmarkkinoiden luottamuksen, mutta ei onnistu luomaan Suomeen kasvun eväitä tai työpaikkoja
4.6.2024 15:02:25 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
"Orpon hallituksen kärkihanke, eli vuosikymmenten ajan rakennetun luottamuksen torpedoiminen suomalaisilla työmarkkinoilla, etenee suunnitellusti. Suunnitelman jatko-osa, jossa luottamuksen savuavista raunioista pitäisi kasvaa uusia työpaikkoja ja hyvinvointia, antaa odottaa edelleen itseään. Kukahan tämänkin sotkun siivoaa", pohdiskelee kansanedustaja Timo Suhonen.

Suomen työmarkkinoilla on luotettu vuosikymmenten ajan toimivaan neuvottelukulttuuriin. Työnantaja- sekä työntekijäjärjestöjen kesken on neuvoteltu työntekijöitä koskevista pelisäännöistä. Ihmisoikeussopimuksen mukaiset lakko-oikeudet ovat olleet itsestään selvyyksiä. Nyt tämä kaikki on valumassa viemäristä alas.
Kokoomuksesta väitetään, että SDP:ssä haikaillaan tupojen aikaan. Tämä väite on täyttä pötypuhetta ja kokoomuksen omien, yhteiskuntarauhaa ja luottamusta repivän politiikan vähättelyä ja vääristelyä.
SDP:n vaatimus on koko ajan ollut, että hallitus lopettaisi työmarkkinaosapuolena toimimisen ja mahdollistaisi työmarkkinauudistusten tekemisen tasapuolisesti. Omalla ohjelmallaan hallitus kiistattomasti asettui työnantajaosapuolen tueksi, palkansaajaa vastaan. Hallituksen toimien myötä suomalaisten työntekijöiden oikeutta osoittaa mieltään hallituksen epäoikeudenmukaista ja eriarvoistavaa politiikkaa vastaan on rajoitettu. Tämä toimintamalli ei sovi länsimaiseen työelämään.
Lakko-oikeuden rajoittamisen jälkeen putkessa on esimerkiksi ansiosidonnaisen lisäleikkaus sekä porvarihallituksen ”taikaseinä” eli paikallisen sopimisen lisääminen. Suomessa on ollut erittäin hyvät mahdollisuudet eri työehtosopimuksissa sopia paikallisesti, mutta tämä ei riitä. Orpo-Purran hallitus haluaa että ”paikallinen sopiminen” laajennetaan ohi työehtosopimusten ja luottamusmiesjärjestelmän. Kysymys kuuluu: miksi näin? Vastaus on: siksi, koska hallitus haluaa heikentää duunarin asemaa työpaikoilla ja lisätä isäntävaltaa. Siinäpä nykyaikaista ajattelua kerrakseen.
Orpon mukaan työntekijöiden oikeuksien heikentämisestä piti seurata kasvua ja työpaikkoja, mutta suunta ei ole kääntynyt ja hallituksen 100 000 uuden työpaikan tavoitteesta puuttuu nyt 150 000 työpaikkaa. Historian korkeimman työllisyyden perinnöksi saanut hallitus on tärvellyt sen esimerkiksi laiminlyömällä rakennusalan kriisin hoitamisen ja todellisten kasvutoimien tekemisen. Ja toisin kuin kokoomuksessa kuvitellaan: työmarkkinaheikennys ei ole kasvutoimi.
Yhteyshenkilöt
Timo SuhonenKansanedustaja
Puh:040 356 6869timo.suhonen@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Krista Kiuru: Hallitus on valmis jättämään jopa satojen miljoonien eurojen verotulot keräämättä alkoholinlain muutosten vuoksi18.6.2026 16:23:48 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja ja sosiaali- ja terveysvaliokunnan puheenjohtaja Krista Kiuru ihmettelee hallituspuolueiden toimintaa alkoholilain käsittelyssä. Kiurun mukaan hallitus on sivuuttamassa sekä sosiaali- ja terveysvaliokunnan että valtiovarainvaliokunnan esittämät ratkaisut, joilla alkoholin etämyyntiin liittyvää veronkiertoa voitaisiin tehokkaasti estää.
SDP:n Aki Lindén: Helsingin Sanomien kritiikki sivuuttaa olennaisen – kyse on koko sote-rahoituksen paremmasta ohjauksesta, ei pelkästä Kela-kyytien siirrosta18.6.2026 14:06:08 EEST | Tiedote
Helsingin Sanomat uutisoi 17.6. asiantuntija-arvioista, joiden mukaan SDP puheenjohtaja Antti Lindtmanin esittämä Kelan matkakorvausten siirtäminen hyvinvointialueille ei välttämättä yksinään tuottaisi säästöjä julkiseen talouteen. SDP:n kansanedustaja Aki Lindén pitää keskustelua tarpeellisena, mutta katsoo, että jutussa jää huomiotta uudistuksen varsinainen tavoite ja laajempi kokonaisuus.
SDP:n Harakka: Marttinen ja massimuijat nöyryyttivät Purraa18.6.2026 10:50:56 EEST | Tiedote
– Työministeri Marttinen teki juuri tyhjäksi valtiovarainministeri Purran lupauksen suitsia aggressiivista verosuunnittelua ja osakevaihtokikkailua, kansanedustaja Timo Harakka (sd.) sanoo.
SDP:n Helena Marttila: Hallituskausi on paljastanut ristiriidan kokoomuksen puheiden ja tekojen välillä18.6.2026 08:52:24 EEST | Tiedote
– Hallitus on tehnyt parannuksia esimerkiksi lähisuhdeväkivallan sovitteluun ja tyttöjen sukuelinten silpomisen kitkemiseksi. Iso kuva on kuitenkin naisten ja tyttöjen kannalta armoton ja tasa-arvotyön loppusaldona iso pitkä miinus. Ehkä kokoomuksen naiskannatuksen kato johtuu yksinkertaisesti siitä, että hallituskausi on paljastanut poikkeuksellisen räikeästi ristiriidan puheiden ja tekojen välillä. On naisten suurta vähättelyä ajatella, että arjen todellisuus korjautuisi pirtsakalla viestinnällä, toteaa SDP:n kansanedustaja ja Demarinaisten puheenjohtaja Helena Marttila.
SDP:n Helena Marttila jätti lakialoitteen: Rikoksen tekeminen lapsen läsnä ollessa tuomion koventamisperusteeksi17.6.2026 18:34:16 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Helena Marttila (sd.) on jättänyt eduskunnalle lakialoitteen, jossa ehdotetaan muutosta rikoslakiin siten, että rikoksen tekeminen lapsen läsnä ollessa säädettäisiin rangaistusta koventavaksi perusteeksi. Ehdotuksen tavoitteena on vahvistaa lasten suojaa väkivallalta sekä tunnistaa nykyistä selkeämmin se, että lapsi voi kärsiä vakavaa haittaa myös silloin, kun hän ei ole rikoksen suora kohde, vaan altistuu väkivallalle todistajana.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme