Hämeen pintavedet poikkeuksellisen lämpimiä
Vesistöjen lämpötilaseurannan mukaan Hämeen pintavedet ovat hellejakson myötä lämmenneet jo yli 20-asteisiksi ja ovat nyt jopa yhdeksän astetta lämpimämpiä kuin kesäkuun alussa yleensä. Päijänteen vedenpinta on korkealla, vaikka suurimmista kevättulvaennusteista jäätiinkin selvästi. Vesistöjen pinnat ovat kesäiseen tapaan laskussa. Pohjavesitilanne näyttää hyvältä.

Kevättulvat takana päin
Päijänteen vedenpinta ei vastoin odotuksia noussut toukokuussa poikkeuksellisiin tulvakorkeuksiin vaan vakiintui toukokuun loppupuolella tason NN +78,65 tuntumaan. Tämä vedenkorkeus on noin 24 senttimetriä korkeammalla kuin Päijänteellä yleensä tähän aikaan vuodesta. Päijänteen vedenpinta pysynee varsin korkealla koko kesäkuun ajan ‒ sen ennustetaan laskevan kesäkuun aikana alle 10 senttimetriä. Päijänteen tavoin myös Jääsjärven vedenpinta on ollut koko vuoden selvästi tavanomaista korkeammalla ja on edelleen noin 20 senttimetriä yli ajankohdan keskiarvon.
Monin paikoin järvien vedenpinnat ovat laskeneet kevättulvatasoilta lähes vuodenajan keskitasolle. Esimerkiksi Vanajaveden, Alajärven ja Pääjärven vedenkorkeus on ajankohtaan nähden keskimääräisellä tasolla ja Vesijärvikin lähes keskimääräisellä tasolla. Joillakin järvillä vedenkorkeus on jo laskenut tavanomaista alemmalle tasolle. Esimerkiksi Liesjärven, Kuivajärven, Loppijärven ja Alasjärven vedenpinta on 5–10 cm alempana kuin tähän aikaan vuodesta keskimäärin.
Pintavedet poikkeuksellisen lämpimiä
Erittäin helteisen toukokuun ansiosta vesistöjen pintavesi on lämmennyt nopeasti ja poikkeuksellisen lämpimäksi. Kun esimerkiksi Päijänteen vesi oli toukokuun ensimmäisellä viikolla vielä alle 10 asteista, on se nyt jo yli 22-asteista. Tällä hetkellä kaikkien valtakunnallisessa pintavesien lämpötilaseurannassa mukana olevien hämäläisjärvien vesi on jo yli 20-asteista eli noin 7‒9 astetta lämpimämpää kuin tähän aikaan vuodesta keskimäärin. Esimerkiksi Lammin Pääjärven veden lämpötila oli 4.6.2024 22,5 astetta ja Heinolan Ala-Rievelin vesi 23,3 astetta.
Pintavesien lämpötilojen ennustetaan hieman laskevan viilenevien säiden myötä.
Pintavesien havaittuja lämpötiloja voi seurata verkkopalvelussa https://wwwi3.ymparisto.fi/i3/tilanne/fin/Lampotila/Lampotila.htm.
Hämeessä ei vielä sinilevähavaintoja
Vesien lämmetessä saattaa myös sinilevien massaesiintymiä alkaa esiintyä. Tähän mennessä sinilevähavaintoja ei Hämeessä ole vielä kirjattu. Tietoa sinilevähavainnoista löytyy vesi.fi-sivuston karttapalvelusta: https://www.vesi.fi/karttapalvelu/
Vielä ehtii ottaa kantaa tulvariskien arviointiin
Ensimmäisestä, vuonna 2011 tehdystä, tulvariskien alustavasta arvioinnista lähtien Riihimäen kaupungin keskusta on ollut Hämeen ainoa merkittäväksi tulvariskialueeksi nimetty alue. Tänä vuonna tehdyssä tarkistuksessa Hämeen ELY-keskus esittää, että koska keskustan tulvariskiä on vähennetty korvaamalla neljä riittämätöntä siltarumpua putkisilloilla, Riihimäkeä ei enää nimetä merkittäväksi tulvariskikohteeksi.
Oletko samaa mieltä ELY-keskuksen kanssa? Ota kantaa tähän ja muihin tulvariskien alustavan arvioinnin asioihin viimeistään 17.6.2024 klo 16 esimerkiksi www.lausuntopalvelu.fi-palvelun kautta. Ohjeet ja kuulemisasiakirjat löydät sivulta https://www.vesi.fi/tulvariskien-aluesivut-hame/.
Pohjavesitilanne on Hämeessä hyvä
Hämeessä pohjavedenpinnat nousivat toukokuun alkuun saakka runsaiden lumien sulamisvesien imeydyttyä maaperään. Pohjavedet nousivat paikoin reilusti ajankohdan keskimääräisen tason yläpuolelle. Esimerkiksi Lammin Tullinkankaan pohjaveden seuranta-asemalla pohjavedenpinnat ehtivät nousta 90 senttimetriä, ennen kuin lähtivät laskuun.
Lopen ja Tammelan rajalla sijaitsevalla Pernunnummen seuranta-asemalla pohjavedenpinnat ehtivät nousta noin 60 senttimetriä ennen laskua. Pohjavedenpinnat ovat Tullinkankaalla ja Pernunnummella vielä noin 30 senttimetriä ajankohdan keskimääräisen tason yläpuolella.
Pohjavesitilanne näyttääkin näin alkukesästä hyvältä. Talousvesikaivoissa tulee riittämään kesän aikana vettä, eikä merkittävää kaivojen kuivumista todennäköisesti tule esiintymään.
Ajankohtaista vesitilannetta voi seurata alla olevien linkkien kautta:
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Vesitalousasiantuntija Jukka Sainio, Hämeen ELY-keskus, puh. 0295 025 064 (pintavedet)
Hydrogeologi Petri Siiro, Hämeen ELY-keskus, puh. 0295 025 230 (pohjavedet)
Tiedotus:
Hämeen ELY-keskuksen viestintä, tiedotus.hame@ely-keskus.fi
Kuvat

ELY-keskukset ovat valtion viranomaisia, jotka edistävät alueellista kehittämistä hoitamalla valtionhallinnon toimeenpano- ja kehittämistehtäviä alueilla. ELY-keskukset hoitavat elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. ELY-keskukset kehittävät ja tukevat taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Hämeen ELY-keskus
Läksiön silta Kärkölässä uusitaan, liikenne kiertotielle perjantaina 31.10. klo 18.0024.10.2025 10:23:00 EEST | Tiedote
Koskentie (tie 295) Kärkölässä katkaistaan liikenteeltä Läksiön sillan uusimisen ajaksi. Työn ajaksi liikenne ohjataan kiertotielle.
ELY-keskus selvitti tienpidon olosuhteita Lahdessa viikonloppuna tapahtuneissa ketjukolareissa22.10.2025 14:32:00 EEST | Tiedote
Lauantaina 18.10.2025 Lahdessa tapahtui vakava ketjukolari, jossa oli osallisina kymmeniä ajoneuvoja. ELY-keskuksen näkemyksen mukaan onnettomuuden syinä olivat poikkeukselliset sääolosuhteet yhdistettynä kesänopeuksiin ja kesärenkaisiin.
Forssan datakeskushankkeen YVA-menettely on alkanut22.10.2025 08:24:29 EEST | Tiedote
Pikku-Muolaan kehitys Oy on toimittanut Hämeen ELY-keskukseen ympäristövaikutusten arviointimenettelystä annetun lain mukaisen arviointiohjelman (YVA-ohjelman) Forssan kaupunkiin suunnitteilla olevasta datakeskushankkeesta. Hanke sijoittuu Kanta-Hämeen maakuntaan noin 1–2 kilometriä Forssan keskustaajamasta etelään. Datakeskusalue sijoittuu kokonaisuudessaan Forssan kaupungin alueelle. Datakeskusalue rajautuu eteläreunaltaan Tammelan kuntarajaan.
Nuorisotyöttömyys on kasvanut ja pitkittynyt Hämeessä21.10.2025 08:05:00 EEST | Tiedote
Hämeessä oli syyskuun lopussa 21 283 työtöntä työnhakijaa. Työttömänä oli 2 553 henkilöä enemmän kuin vuosi sitten. Nuorisotyöttömyys on kasvanut vuoden aikana neljänneksellä. Tiedot ilmenevät Hämeen ELY-keskuksen elokuun työllisyyskatsauksesta.
Avustushakuja auki ELY-keskuksissa17.10.2025 09:29:18 EEST | Tiedote
ELY-keskuksissa avautuu 17.10.2025 useita rakennettuun ja luonnonympäristöön liittyviä avustushakuja. Haettavissa on avustuksia muun muassa rakennusperinnön hoitoon, luonnonhoitoon ja vesistöjen kunnostamiseen. Hakuajat päättyvät 1.12.2025.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme