Liikenne- ja viestintävaliokunnan sd-edustajat: Hallitus kiirehtii lakkauttamaan vaihtoehtoisia polttoaineita käyttävien ajoneuvojen tuet
4.6.2024 16:02:35 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
Liikenne- ja viestintävaliokunnan demariryhmä pitää hyvänä hallituksen esitystä jatkaa paketti- ja kuorma-autojen vaihtoehtoisen käyttövoiman hankintatukea sekä ajoneuvojen muuntotukea, mutta katsoo, että hallituksen tuen hakemiselle asettamat määräajat ovat tarkoituksettoman lyhyet.
– Hallitus esittää hankinta- ja muuntotuille niin lyhyitä hakuaikoja, ettei koko määrärahaa todennäköisesti ehditä myöntää tukina. Tätä emme hyväksy, sillä Marinin hallituksen näihin tukiin osoittamat määrärahat on käytettävä siten, kuten ne on tarkoitettu, huomauttaa valiokunnan jäsen, kansanedustaja Seppo Eskelinen (sd).

Täyssähköautojen hankintatukiin ja kaasu- ja etanolikonversioiden tukiin myönnettiin vuonna 2022 kolmivuotinen siirtomääräraha, jota on edelleen käyttämättä. Nykyhallitus ei ole osoittanut näihin tukiin lisärahoitusta eikä se aikonut jatkaa kaasun tai etanolin muuntotukea lainkaan, mutta hankintatukien marraskuisen käsittelyn yhteydessä eduskunta velvoitti hallituksen tuomaan tästä jatkoesityksen.
– Vaikuttaa siltä, että hallitus on tuonut lakiesityksensä muuntotuesta vain muodon vuoksi, koska eduskunta tätä edellytti. Kuin piruillen hallitus on asettanut tuen hakuajaksi puoli vuotta, joka on aivan liian lyhyt. Eikö hallitus halua, että tukea ehdittäisiin hakea, pohtii kansanedustaja Anna-Kristiina Mikkonen.
Hallitus esittää paketti- ja kuorma-autojen vaihtoehtoisen käyttövoiman hankintatuen viimeiseksi hakupäiväksi 31.12.2024 ja ajoneuvojen muuntotukien hakemisessa 15.12.2024, jonka jälkeen niitä ei voisi hakea enää lainkaan. Hakuajan pidentämisen lisäksi demarit nostaisivat muuntotuen määrää.
– Hankintatukien hakuaikaa olisi perusteltua pidentää kahdella vuodella vuoden 2026 loppuun ja muuntotuen vuodella vuoden 2025 loppuun saakka. Myös kustannukset ovat kohonneet, joten olisi tarkoituksenmukaista nostaa muuntotukea aiemmasta 200 eurosta 350 euroon. Todelliset kustannukset ovat 800–1000 euron luokkaa, kansanedustaja Marko Asell perustelee.
Muilta osin valiokuntaryhmä pitää lakiesitystä tarpeellisena. Sen avulla tukea voidaan myöntää myös maanteiden tavarakuljetuksiin tarkoitetun kaasukäyttöisen paketti- ja kuorma-auton hankintaan. Samalla tuen yrityskohtainen kokonaismäärä nostetaan 300 000 euroon kolmen vuoden aikana.
– On tärkeää, että pyrimme irrottautumaan fossiilisista polttoaineista teknologianeutraalilla tavalla. Tuet ovat osa reilua siirtymää ja niiden avulla tehdään liikenteen vihreästä murroksesta ihmisille ja yrityksille myös taloudellisesti mahdollista. Nyt pitäisi saada erityisesti raskaan kaluston käyttövoimamurros yrityksissä liikkeelle, kansanedustaja Pinja Perholehto arvioi.
Liikenne- ja viestintävaliokunnan sosialidemokraatit jättivät tänään tiistaina 4.6. yhdessä keskustan, vasemmistoliiton ja vihreiden edustajien kanssa yhteisen vastalauseen valiokunnan mietintöön, joka koskee hallituksen esitystä laiksi vaihtoehtoisella käyttövoimalla toimivan ajoneuvon hankinnan määräaikaisesta tukemisesta annetun lain muuttamisesta.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Seppo EskelinenKansanedustaja
Puh:050 514 3350seppo.eskelinen@eduskunta.fiAnna-Kristiina MikkonenKansanedustaja
Puh:050 477 4681anna-kristiina.mikkonen@eduskunta.fiMarko AsellKansanedustaja
Puh:050 512 1968marko.asell@eduskunta.fiPinja PerholehtoKansanedustaja
Puh:040 059 6521pinja.perholehto@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
Kvarnström och Razmyar: Finland får inte svika Afghanistans kvinnor11.6.2026 12:12:19 EEST | Pressmeddelande
Riksdagsledamöterna befarar att det planerade mötet mellan EU-kommissionen och talibanerna, som även Finland på ministernivå tagit initiativ till, skickar en signal som normaliserar och i värsta fall bidrar till att legitimera talibanernas förtryckarregim i Afghanistan. Därför har de lämnat in ett skriftligt spörsmål om saken.
Kvarnström ja Razmyar: Suomi ei saa pettää Afganistanin naisia11.6.2026 12:12:19 EEST | Tiedote
Kansanedustajat pelkäävät, että suunniteltu Euroopan komission ja Taleban-hallinnon välinen tapaaminen, jonka järjestämistä myös Suomi on ministeritasolla edistänyt, lähettää viestin, joka normalisoi ja pahimmillaan auttaa legitimoimaan talebanien sortohallintoa Afganistanissa. Siksi he ovat jättäneet asiasta kirjallisen kysymyksen.
Kutsu medialle: Sosialidemokraattisen eduskuntaryhmän kesäkokous Oulussa 25. – 27.8.202611.6.2026 10:46:46 EEST | Tiedote
Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä kokoontuu kesäkokoukseen Ouluun. Kokous järjestetään 25. – 27.8.2025 Oulun kaupungintalolla (Kirkkokatu 2a). Kokouksessa käsitellään ajankohtaista poliittista tilannetta.
SDP:n Niina Malm ministeri Merelle: Jos rikosprosessit ovat liian hitaita, olisiko aika liittojen kanneoikeudelle?11.6.2026 10:42:44 EEST | Tiedote
Kansanedustaja ja SDP:n 2. varapuheenjohtaja Niina Malm ihmettelee oikeusministeri Leena Meren kritiikkiä työperäisen hyväksikäytön torjuntaan esitetyistä toimista. Malmin mukaan ongelman vakavuudesta vallitsee laaja yhteisymmärrys, mutta hallituksen uskottavuutta heikentää se, että se vastustaa työntekijöitä auttavien ammattiliittojen aseman vahvistamista ja samalla leikkaa valvonnasta vastaavien viranomaisten resursseja.
SDP:n Ojala-Niemelä: Hallitus yrittää sivuuttaa sekä EU-oikeuden että veronkierron torjunnan – EU-notifioimatonta alkoholilakia ei pidä tuoda eduskunnan saliin11.6.2026 09:19:36 EEST | Tiedote
Eduskunnan puhemiesneuvosto käsitteli eilen jälleen alkoholilain muutosta koskevan hallituksen esityksen etenemistä. SDP:n kansanedustaja Johanna Ojala-Niemelä esitti puhemiesneuvostossa, että puhemiesneuvosto evästäisi puhemiestä siten, ettei eduskunnan suuren salin käsittelyyn tuotaisi lakiesitystä, jonka notifiointivelvollisuutta Euroopan unionille ei ole asianmukaisesti hoidettu.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme