Turvallisesti vesille: Pirkanmaan kesän leväseuranta on käynnissä
Valtakunnallinen sinileväseuranta käynnistyi tällä viikolla. Pirkanmaalla leväseurannan ensimmäisellä viikolla havaittiin vähän sinilevää Kangasalan Kirkkojärvessä.

Pirkanmaan elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus (ELY-keskus) seuraa Pirkanmaan levätilannetta viikoittain 42 havaintopaikalla ja tiedottaa tilanteesta joka toinen torstai syyskuun loppuun asti.
Kuntien viranomaisten lisäksi Suomen rotarit keräävät tietoa sinilevistä 112 havaintopaikalla Suomessa. Pirkanmaalla näitä paikkoja on neljä: Pälkäneellä Kukkian Kirjoistenniemi, Näsijärven Käälahti Tampereella, Urjalan Särkijärvi sekä Valkeakosken Painonjärven Suvanto.
Levät lisääntyvät vesien lämmetessä
Kesän levätilannetta on vaikea ennustaa. Yleensä sinilevät alkavat lisääntyä juhannuksen jälkeen vesien lämmetessä.
– Vähäisen sinileväesiintymän tunnistaa vedessä olevista pienistä vihertävistä hiutaleista sekä kapeista leväjuovista. Runsaamman esiintymän tunnistaa rannalla olevasta vihreästä raidasta, tai leväkasautumista. Erittäin runsaassa esiintymässä rantaan voi keräytyä suurempi sinilevälautta, kertoo sinilevien parissa pitkään työskennellyt Pirkanmaan ELY-keskuksen ylitarkastaja Anu Peltonen.
Kaikki sinilevät eivät ole myrkyllisiä ja mahdollinen myrkyllisyys voidaan varmentaa vain laboratoriotesteillä. Sinileväesiintymiin tuleekin suhtautua varauksella. Jos vedessä on runsaasti sinilevää, sitä ei pidä käyttää löyly-, pesu-, kastelu- tai talousvetenä. Runsaan esiintymän aikana tulisi myös välttää vedessä uimista ja pitää lapset sekä kotieläimet poissa rantavedestä.

Voit ilmoittaa levähavainnoista Järviwikiin
Ajantasaiset levätilannetiedot ovat nähtävillä Järviwiki-sivustolla, jonne voi lisätä myös yleisöhavaintoja. Voit tallentaa havaintosi Järviwikiin myös suoraan havaintopaikalta älypuhelimen avulla. Järviwikille on kehitetty Havaintolähetti-niminen verkkosovellus, joka on optimoitu kosketusnäytölle. Havaintolähettiä voi käyttää Järviwikin tunnuksilla.
Tampereella Tampereen ulkoliikunnan olosuhdepalvelusta saa tietoa uimarantojen uimavesien lämpötiloista ja sinilevätilanteesta.
Toimi näin, jos näet sinilevää
-
Älä ui vedessä tai käytä sitä löyly-, pesu-, kastelu- tai talousvetenä.
-
Ilmoita havainnostasi Järiviwikiin (jarviwiki.fi).
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pirkanmaan ELY-keskus:
ylitarkastaja Anu Peltonen, puh. 0295 036 367 anu.peltonen(at)ely-keskus.fi
vesienhoidon asiantuntija Kukka Kujala, puh. 0295 036 367 kukka.kujala(at)ely-keskus.fi
Linkit
Huolehdimme sujuvasta arjesta; teiden rakentamisesta ja niiden kunnosta, ympäristön tilasta ja suojelusta sekä yritysten tukemisesta. Maakunnan kehittäjänä ja rahoituksen myöntäjänä teemme ELY-keskuksessa päivittäin työtä kestävän tulevaisuuden ja Pirkanmaan parhaaksi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pirkanmaan ELY-keskus
Poikkeuksellisen leuto syyskuu näkyy levähavainnoissa11.9.2025 10:43:48 EEST | Tiedote
Sinilevien määrä on kasvanut. Viikolla 37 Pirkanmaalla havaittiin sinilevää Ikaalisissa, Kangasalla, Lempäälässä, Pirkkalassa, Nokialla, Valkeakoskella, Pälkäneellä, Pirkkalassa, Akaalla sekä Ylöjärvellä.
Pirkanmaan päällystyskohteet viikolle 378.9.2025 09:35:09 EEST | Tiedote
Viikolla 37 päällystetään Orivedellä, Juupajoella, Mänttä-Vilppulassa, Sastamalassa, Pirkkalassa, Ylöjärvellä ja Lempäälässä.
Lähiruokapäivää vietetään viikonloppuna 6.–7.9. – Pirkanmaalla yli 40 kohdetta5.9.2025 09:00:23 EEST | Tiedote
Yli 40 pirkanmaalaista maatilaa, maaseudun yritystä ja kyläyhteisöä avaa ovensa tulevana viikonloppuna kutsuen tutustumaan kotimaisiin ruoantuottajiin ja maaseudun elämyksellisiin kohteisiin.
Pirkanmaan päällystyskohteet viikolle 361.9.2025 07:49:27 EEST | Tiedote
Viikolla 36 päällystetään Orivedellä, Juupajoella, Sastamalassa ja Virroilla.
Yhteysviranomainen on antanut perustellun päätelmän Lempäälän Hirvikallion maa-ainesten oton ja maanvastaanoton laajentamisesta29.8.2025 12:36:40 EEST | Tiedote
Pirkanmaan ELY-keskus on antanut yhteysviranomaisena perustellun päätelmän NCC Industry Oy:n suunnittelemasta Lempäälän Hirvikallion maa-ainesten oton ja maanvastaanoton laajentamista koskevasta ympäristövaikutusten arviointiselostuksesta. Arvioinnin perusteella hankevaihtoehtojen VE1 ja VE2 ympäristövaikutukset tulevat lisääntymään verrattuna nykyiseen toimintaan, VE0, jossa vaikutukset ovat kaikilta vaikutustyypeiltään joko vähäisiä tai merkityksettömiä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme