Tutkimus: Neljännes isoista yrityksistä ei ole koskaan testannut kybertapahtumien torjuntasuunnitelmaansa

6.6.2024 09:34:09 EEST | Viestintätoimisto Manifesto Oy | Tiedote

Jaa

Barracuda Networksin tutkimus osoittaa, että noin puolella yrityksistä, toimialasta ja koosta riippumatta, ei ole kattavaa suunnitelmaa kyberhyökkäyksen varalle. Samaan aikaan lähes neljännes (23 %) suuryrityksistä sanoo, etteivät ne ole koskaan testanneet tietoverkkotapahtumien torjuntasuunnitelmaansa. 

Pilvipohjaisten tietoturvaratkaisuiden toimittaja Barracuda Networksin vastikään julkaisema kansainvälinen tutkimus osoittaa, että noin puolella yrityksistä ei ole kattavaa suunnitelmaa torjua onnistuneesti kyberhyökkäyksiä, ja noin neljännes tutkimukseen osallistuneista isoista yrityksistä ei ole testannut olemassa olevaa suunnitelmaansa kertaakaan. 

Yksi syy tähän voi olla se, että kyberhyökkäyksen torjuntasuunnitelma koetaan monimutkaiseksi ja aikaa vieväksi prosessiksi. Oletus ei ole kuitenkaan totta. Nykyään häiriötilanteita koskevat suunnitelmat voidaan testata suhteellisen helposti esimerkiksi simuloitujen hyökkäysten avulla.

– Suunnitelman laatiminen on hyvä asia, mutta sen testaamatta jättäminen on riski, mikä voi tuudittaa yrityksen valheelliseen turvallisuuden tunteeseen. Se on erityisen valitettavaa nykyään, kun on täysin mahdollista testata säännöllisesti tietoturvaloukkausten torjuntasuunnitelma ilman, että se olisi suuri tai vaativa asia, Peter Graymon, Barracuda Networksin Pohjoismaiden johtaja, sanoo.

– Näemme omakohtaisesti, että yritykset, jotka valmistautuvat ja testaavat valmiutensa, ovat huomattavasti kestävämpiä verkkohyökkäyksen aiheuttamien vahinkojen välttämisessä tai rajoittamisessa.

Tutkimus osoitti myös, että luottamus tietoverkkotapahtumien käsittelyyn on suhteellisen vähäistä. Keskimäärin vain 43 prosenttia vastaajista sanoo luottavansa yrityksensä kykyyn hallita tietoverkkoriskejä, haavoittuvuuksia ja hyökkäyksiä. 

Tutkimuksen mukaan tietoturvaan panostaminen ja sen huomioiminen vaihtelee toimialoittain. Kolmella prosentilla pankki- ja finanssialan yhtiöistä ei ole toimintasuunnitelmaa tietoturvarikoksen varalle, kun vastaava luku vähittäiskaupan alalla on kahdeksan ja teollisuuden toimialalla 15 prosenttia. 

Raporttiin koottu tutkimus perustui 1917 IT-turvajohtajan haastatteluun. Vastaajat edustivat keskenään eri toimialoilla toimivia 100–5000 työntekijää työllistäviä yrityksiä Yhdysvalloista, Yhdistyneestä kuningaskunnasta, Ranskasta, Saksasta ja Australiasta. Lue lisää Barracudan tutkimusraportista ”The CIO report” täältä.

Avainsanat

Kuvat

Tietoja julkaisijasta

Barracudalla pyrimme tekemään maailmasta turvallisemman paikan. Uskomme, että jokainen yritys ansaitsee pääsyn pilvipohjaisiin, yritystason tietoturvaratkaisuihin, jotka on helppo ostaa, ottaa käyttöön ja käyttää. Suojaamme sähköpostia, verkkoja, tietoja ja sovelluksia innovatiivisilla ratkaisuilla, jotka kasvavat ja mukautuvat asiakkaidemme matkan mukaan. Yli 200 000 organisaatiota ympäri maailmaa luottaa Barracudaan suojelemaan heitä – tavoilla, joita he eivät ehkä edes tiedä olevansa vaarassa – jotta he voivat keskittyä nostamaan liiketoimintansa uudelle tasolle. Lisätietoja on osoitteessa barracuda.com.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Viestintätoimisto Manifesto Oy

Tutkimus: Kaksi kolmesta nuoresta aikuisesta työllistyi viime kesänä – mediaanipalkka oli 1 750 euroa22.9.2026 08:10:00 EEST | Tiedote

Suomalaisista nuorista aikuisista kaksi kolmesta (67 %) työllistyi kesän aikana, selviää tuoreesta tutkimuksesta. Bigbankin Taloustutkimuksella teettämän selvityksen mukaan nuorten mediaanipalkka oli 1 750 euroa ja kaksi viidestä (38 %) säästi vähintään puolet kesällä saadusta palkastaan. Nuoret aikuiset pitivät säästöjään yleisimmin käyttö- tai säästötilillä, mutta miehillä korostui myös rahastoihin ja osakkeisiin sijoittaminen.

TUTKIMUS: Suomalaiset kaipaavat pankkiasioinnilta turvallisuutta: pelkästään digikanavissa asioivien turvallisuuden kokemus muita heikompi21.9.2026 08:24:20 EEST | Tiedote

Liikkeenjohdon konsultointiyhtiö VALOR Partners selvitti suomalaisten suhdetta pääasialliseen pankkiinsa valtakunnallisella ”Suomalaiset ja raha” -kyselytutkimuksella. Tutkimuksen mukaan kolme neljästä suomalaisesta on tyytyväinen pankkiinsa. Tutkimus paljasti myös muutoksen odotuksissa pankkeja kohtaan. Aiemman helppouden sijaan pankkiasioinnilta toivotaan nyt ennen kaikkea turvallisuuden tunnetta.

Rautalisä kannattaa valita hyvän siedettävyyden perusteella10.9.2026 07:30:00 EEST | Tiedote

Siedettävyydellä on ratkaiseva merkitys, kun naiset valitsevat rautalisää. Lääkeyhtiö Avia Pharman alkuvuodesta 2026 Norstatilla teettämän kyselytutkimuksen mukaan 70 prosenttia naisista pitää vatsalle aiheutuvien haittavaikutusten minimointia tärkeimpänä tekijänä rautalisää valittaessa. Tolfer-rautalisän sisältämä IHAT™-rauta kulkeutuu luonnollisen ferritiinin tavoin kehon läpi nanopartikkelimuodossa suojattuna kuoren sisällä, minkä ansiosta rauta ei pääse reagoimaan vatsassa, vaan imeytyy optimaalisesti ohutsuolessa.

Tutkimus: Lähes joka kolmas suomalainen ei säästä säännöllisesti tai ollenkaan18.8.2026 08:00:00 EEST | Tiedote

Lähes joka kolmas suomalainen ei säästä säännöllisesti tai lainkaan, kertoo tuore tutkimus. Suomalaisten suosituin säästämisen tavoite on puskuri pahan päivän varalle. Selkeälle enemmistölle säästäjistä on tärkeää, että säästöistä saa myös tuottoa, mutta silti iso osa suomalaisista säästää edelleen käyttötilille. Tavallista käyttötiliä parempikorkoisiin säästötileihin liittyy usein ennakkoluuloja.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye