SDP EDUSKUNTA

SDP:n Lauri Lyly: Työttömyyskassat täydentämään työvoimapalveluita

6.6.2024 13:20:47 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa

Työttömyyskassat voivat jatkossa tarjota työttömille työnvälitystä ja neuvontapalveluita. Nämä palvelut olisivat kassoille vapaaehtoisia lisätehtäviä, joihin on nyt myönnetty järjestämisoikeus. Uudistus täydentää nykyistä työllisyyspalveluvalikoimaa. Asiaa koskeva lakiesitys hyväksyttiin tänään työelämä- ja tasa-arvovaliokunnassa.

Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP

– Tämä on muutos, jota työttömyyskassat ovat itse toivoneet. Uudistus edistää työllistymistä, kun julkiset TE-palvelut ja kassat yhdessä työskentelevät työttömän työllistymiseksi. Samalla se avaa yhden työnhaun informointiväylän jo töissä oleville, jotka miettivät työpaikan vaihdosta, kertoo työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan varapuheenjohtaja Lauri Lyly (sd).

– Työttömillä säilyy oikeus julkisesti rahoitettuihin työvoimapalveluihin ja tällä ei korvata miltään osin julkisia työvoimapalveluita, tämä täydentää niitä. TE-palveluiden siirtyessä kunnille vuoden 2025 alusta on tärkeää, että murrosvaiheessa on tarjolla lisäpalveluita eri reittejä pitkin, sanoo Lyly.

Kassat päättävät itse kuinka laajat palvelut ne tarjoavat jäsenilleen tämän uudistuksen myötä. Useat kassat ovat ilmaisseet halukkuutensa asiaan. Nämä ovat jäsenille vapaehtoisia palveluja ja niistä kieltäytyminen ei vaikuta työttömyysetuuden maksatukseen.

– Mielenkiintoista on nähdä, mitä uusia työllistymistä edistäviä palveluja kassat jatkossa kehittävät, toteaa Lyly.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Lauri Lyly: Orpon hallitus lisää jälleen työnantajien yksipuolista sanavaltaan säästövapaaesityksellään25.9.2026 17:05:11 EEST | Tiedote

Työelämä- ja tasa-arvovaliokunnassa käsiteltiin tänään mietintöä, jossa säästöön siirretyn vuosiloman ajankohdasta päättäminen siirretään työnantajalle. Nykyisin säästövapaan pitäminen on pääsääntöisesti sovittu työpaikoilla ja jos sopiminen ei ole onnistunut, pitämisen ajankohdan on työntekijä voinut ilmoittaa työnantajalle viimeistään neljä kuukautta ennen pitoaikaa. Nyt hallitus haluaa poistaa tämän oikeuden ja antaa viimesijaisen päätöksen työantajalle.

SDP:n Harakka ja Mäkynen: Energiatuet suoraan ihmisten tileille25.9.2026 14:19:49 EEST | Tiedote

SDP:n kansanedustajat Timo Harakka ja Matias Mäkynen kannustavat Orpon hallitusta jatkamaan kohdennettujen energiatukien valmistelua pikaisesti. Marinin hallitus käynnisti jo 2021 tulo- ja alueperusteisen suoran tuen valmistelun, jolla nousevia liikenteen kustannuksia voitaisiin kompensoida kohdennetusti haja-asutusalueiden ihmisille tulojen perusteella. Venäjän hyökkäyssodan aiheuttaman energiakriisin myötä Marinin hallitus käynnisti myös paremmin kohdistuvan sähkötuen valmistelun. Se voisi huomioida esimerkiksi sähkön kulutuksen, tulot ja lämmitysmuodon. Molempien mallien valmistelu oli Orpon hallituksen käytettävissä hallitusneuvotteluissa 2023, mutta niistä päätettiin luopua.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye