Taideyliopiston rehtori Kaarlo Hildén: T&K-rahoituksessa tulee tunnistaa luovien ja taidealojen merkitys
7.6.2024 05:23:00 EEST | Taideyliopisto | Tiedote
Taideyliopisto lausui valtion tutkimus- ja kehittämisrahoituksen käytön monivuotisesta suunnitelmasta. Lausunnossaan yliopisto katsoo, että suunnitelman tulisi tunnistaa nykyistä laajemmin luovien ja taidealojen merkitys T&K-rahoituksessa. Taideyliopiston rehtori Kaarlo Hildén korostaa, että luovilla ja taidealoilla on merkittävää potentiaalia synnyttää uusia ideoita ja lisätä aineetonta arvonluontia sekä tuottavuutta.

“Nykyinen TKI-politiikka, sekä Suomessa että EU-tasolla, on vahvasti teknologiapainotteista, ja innovaatiot nähdään usein kapeasti teknistaloudellisina. Yhteiskunnallisten ongelmien ratkaiseminen vaatii teknologian lisäksi panostuksia aineettomaan arvonluontiin ja luoviin lähestymistapoihin pohjautuvaan t&k-toimintaan. TKI-järjestelmän ja rahoitusinstrumenttien tulisi huomioida nykyistä vahvemmin luovien ja taidealojen potentiaali sosiaalisten ja kulttuuristen innovaatioiden kehittäjänä”, Hildén summaa.
Hildénin mukaan luovien ja taidealojen tutkimustoiminnan ja yritysten välistä yhteistyötä tulee tukea.
“Jaamme suunnitelman näkemyksen siitä, että kulttuurin tulee olla yksi Business Finlandin rahoituksen strategisista painopisteistä. On tärkeää, että Business Finlandin rahoitusta kohdennetaan taiteen ja kulttuurin aloilta syntyviin tutkimuspohjaisiin innovaatioihin”, Hildén sanoo.
Luovien alojen T&K-potentiaali tulee hyödyntää täysipainoisesti
Taideyliopisto toteaa lausunnossaan, että rahoituksen jako ohjaa sektorirajat ylittävän yhteistyön rakentumista vahvasti. Esimerkiksi valtakunnallisissa tohtorikoulutuspiloteissa rahoitusta suunnattiin sellaisille tutkimusaloille, joille yritysyhteistyö on jo luonteenomaista, kun taas luovat ja taidealat jätettiin rahoituksen ulkopuolelle.
“Tulevissa toimenpiteissä tulee varmistaa, että kaikkien alojen T&K-potentiaali hyödynnetään täysipainoisesti. Myös globaalien haasteiden ratkaisemiseen tarvitaan luovien ja taidealojen tutkijakoulutuksen saaneita osaajia tutkijoiksi, kehittäjiksi ja asiantuntijoiksi kansainväliseen yhteistyöhön. Luovien ja taidealojen tutkimuksen resursointi on siten nähtävä osana T&K-panostuksia kansainvälisessä yhteistyössä”, Hildén sanoo.
Muista lausunnon antaneista tahoista esimerkiksi valtakunnallisten taiteilijajärjestöjen yhteistyöjärjestö Forum Artis on yhtynyt Taideyliopiston lausuntoon.
Lue lausuntopyyntö ja vastaukset kokonaisuudessaan lausuntopalvelu.fi-verkkosivulla: https://www.lausuntopalvelu.fi/FI/Proposal/Participation?proposalId=5db46d75-7b25-4099-8b7b-0acabd7c3a47
Yhteyshenkilöt
Liisa KontunenViestinnän asiantuntija
Puh:050 349 7678liisa.kontunen@uniarts.fiLinkit
Taideyliopisto tarjoaa ylintä musiikin, kuvataiteen, esittävien taiteiden sekä kirjoittamisen koulutusta Suomessa. Taideyliopisto on taidealojen koulutuksen ja tutkimuksen kansainvälinen suunnannäyttäjä, joka vahvistaa taidetta yhteiskuntaa uudistavana voimana. Vuonna 2013 perustetun Taideyliopiston muodostavat Kuvataideakatemia, Sibelius-Akatemia ja Teatterikorkeakoulu.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Taideyliopisto
Muusikoksi opiskeluun kuuluu myös poliittisuus – Taideyliopiston festivaalilla opiskelijat esittelevät yhteiskunnallista ajatteluaan7.4.2026 13:09:03 EEST | Tiedote
Akatemiatutkija Tuulikki Laes toivoo, että poliittisuus olisi osa taideopiskelijoiden opintoja – eikä vain Taideyliopistossa tai sen Sibelius-Akatemiassa, jossa hän tutkii ja opettaa – vaan laajemminkin.
Taideyliopisto: Lakiesitys voi heikentää Suomen vetovoimaa kansainvälisille opiskelijoille27.3.2026 09:08:10 EET | Tiedote
Taideyliopisto suhtautuu kriittisesti hallituksen esitykseen, joka koskee kolmansien maiden kansalaisten oleskelulupia opiskelun perusteella. Yliopisto jätti lausuntonsa työ- ja elinkeinoministeriölle helmikuussa.
Loppukevään esityksissä teatteria arabiaksi ja näytelmä demokratian murenemisesta26.3.2026 13:17:58 EET | Tiedote
Teatterikorkeakoulun opiskelijoiden esitykset pureutuvat muun muassa suomensyyrialaiseen kohtaloon ja Sofokleen tragediaan. Molemmat esitykset toteutetaan yhdessä helsinkiläisten ammattiteattereiden kanssa. Kotimainen kantaesitys -kurssi esittelee koulun omilla lavoilla neljä upouutta koko illan näytelmää.
Helsinkiläislapset saavat kuulla sävellyksensä ammattimuusikoiden esittämänä konsertissa maaliskuussa9.3.2026 15:08:00 EET | Tiedote
Kohtaamisia-konsertti huipentaa Hietakummun ala-asteen koulun lasten musiikillisen matkan soitinten maailmaan.
Helmi Vesa -pianokilpailun palkinnot on jaettu8.3.2026 16:25:05 EET | Tiedote
Taideyliopiston Sibelius-Akatemian pianonsoiton opiskelijoille järjestettävä kilpailu käytiin 15. kertaa 5.-8. maaliskuuta 2026 Helsingissä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme