Kela/FPA

Kelan kirjeitä viivästyttänyt tulostushäiriö on päättynyt

7.6.2024 11:43:03 EEST | Kela/FPA | Tiedote

Jaa

Keskiviikkona 5.6. uutisoitu tulostushäiriö on päättynyt. Osa Kelan lähettämästä kirjepostista tulee asiakkaalle myöhässä häiriön takia. Häiriö ei ole vaikuttanut maksujen siirtymiseen asiakkaiden tileille, ja etuudet on maksettu asiakkaille ajallaan. Asiakkaat saavat tiedon etuuspäätöksistään aina myös OmaKelasta

Kelan kirjeiden ja päätösten tulostuksessa ollut häiriö on päättynyt. Häiriön vuoksi alkuviikosta tulostamatta jääneet kirjeet viivästyvät. Häiriö ei ole vaikuttanut Kelan maksuihin asiakkaiden tileille. Asiakkaiden etuuspäätökset ovat luettavissa myös OmaKelassa.

Lähes kaikki Kela-asiat voi hoitaa OmaKelassa tai puhelimitse. Jos asiakkaalla ei ole mahdollisuutta asioida verkossa, hän voi kysyä päätöksistään ja mahdollisista lisäselvityksistä soittamalla Kelan puhelinpalveluun. Jos asiakas saa kirjeenä tulevan lisäselvityspyynnön myöhässä, hän voi pyytää Kelasta lisäaikaa lisäselvityksen toimittamiseen tai kuulemiseen.

Pahoittelemme häiriöstä aiheutunutta haittaa.

Lisätietoa asiakkaille

OmaKelan osoite on www.kela.fi/omakela. Palveluun kirjaudutaan verkkopankkitunnuksilla tai mobiilivarmenteella.

Kelan puhelinpalvelun numerot löytyvät osoitteesta www.kela.fi/soita-kelaan.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kelan viestintäKelan viestinnän mediapuhelin palvelee arkisin klo 9–16. Numerossa ohjaamme haastattelupyyntöjä asiantuntijoillemme. Voit jättää haastattelupyynnön myös sähköpostitse.

Puh:020 634 7745viestinta@kela.fi

Kansaneläkelaitos (Kela) hoitaa Suomen sosiaaliturvaan kuuluvien perusturvaa eri elämäntilanteissa.

Muut kielet

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Kela/FPA

FPA:s utlåtande: bekämpningen av organiserad brottslighet kräver tydliga bestämmelser om behandlingen av uppgifter6.8.2026 13:00:01 EEST | Pressmeddelande

FPA ser det som viktigt att utkastet till regeringens proposition har som mål att stärka den administrativa bekämpningen av organiserad brottslighet och informationsutbytet mellan myndigheterna. Propositionen ger FPA bättre möjligheter att upptäcka, förebygga och bekämpa organiserad brottslighet och förfaringssätt i samband med den. FPA anser dock att bestämmelserna om utlämnande, behandling och utnyttjande av uppgifter måste kompletteras för att lagstiftningen ska bilda en klar helhet och trygga dataskyddet för enskilda personer. FPA skulle i större utsträckning kunna delta i bekämpningen av organiserad brottslighet FPA anser att FPA som verkställare av den sociala tryggheten förfogar över uppgifter som kan ha betydelse för identifiering och bekämpning av organiserad brottslighet. Bedrägerier och förfalskningar som hänför sig till FPA:s förmåner har i vissa fall konstaterats vara en del av en mer omfattande brottshelhet. Enligt propositionsutkastet ska FPA delta i analyscentralens ver

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye