Hämeen ELY-keskus tukee vesistöhankkeita
Hämeen ELY-keskus on myöntänyt noin 270 000 euroa avustusta vesien- ja merenhoidon toteutusta edistäviin hankkeisiin Kanta- ja Päijät-Hämeessä.

Tänä vuonna valtaosa avustuksista kohdistuu valuma-aluetasoiseen suunnitteluun. Yhdessä jo meneillään olevien hankkeiden kanssa ne tulevat täydentämään toisiaan. Osassa avustuksista jatketaan vesienhoitotyötä jo tehtyjen suunnitelmien mukaisesti. Avustuksia myönnettiin ensisijaisesti hyvää huonommassa tilassa olevien vesien tilan parantamiseen.
Avustuksia myönnettiin yhdeksälle hankkeelle. Hankkeilla vaikutetaan yli kymmenen järven ja joen ekologisen tilan paranemiseen. Avustuksia haettiin aiempaa vähemmän, sillä vesienhoitotyöhön on tällä hetkellä useita muitakin rahoitusmahdollisuuksia. Näitä Kanta- ja Päijät-Hämeen vesienhoitotyötä tekevät tahot ovat onnistuneesti käyttäneet.
Kanta- ja Päijät-Hämeessä avustetut hankkeet ja tuen saajat
Tänä vuonna avustusta myönnettiin seuraaville toimijoille:
- Vaikuttavuutta vesienhoidon toimenpiteisiin II (Lahti, Hollola), Päijät-Hämeen Vesijärvisäätiö sr
- Hauhon vesistöjen valuma-aluesuunnittelu (Hämeenlinna), Pro Hauhonselkä ry
- OMISTAJA -HANKE Häme Hanke vesientilan edistämiseen maa- ja vesialueiden omistajien kanssa (Kanta- ja Päijät-Häme), Kokemäenjoen vesistön vesiensuojeluyhdistys ry
- Pro Katumajärvi (Hämeenlinna), Katumajärven suojeluyhdistys ry
- Myllyjoen ravinnekuormitusselvitys (Hämeenlinna), Katumajärven suojeluyhdistys ry
- Loppijärven vuoden 2024 tehostettu hoitokalastus (Loppi), Loppijärven Ystävät ry
- Säynätjärven kunnostushanke (Sysmä), Joutsjärven osakaskunta ry
- Veden laadun parantaminen Suomenjoki- Porraskoski välisellä vesistöalueella vähentämällä sinne valuvia ravinne- ja kiintoainepäästöjä (Hämeenlinna), Kuohi-Nerosjärven suojeluyhdistys r.y.
- Kaartjärven vedennostohanke (Loppi), Kaartjärven suojeluyhdistys ry.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Katja Pellikka, vesienhoidon asiantuntija, Hämeen ELY-keskus
puh. 0295 025 204, etunimi.sukunimi(at)ely-keskus.fi
Tiedotus:
Hämeen ELY-keskuksen viestintä, tiedotus.hame@ely-keskus.fi
Kuvat

ELY-keskukset ovat valtion viranomaisia, jotka edistävät alueellista kehittämistä hoitamalla valtionhallinnon toimeenpano- ja kehittämistehtäviä alueilla. ELY-keskukset hoitavat elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. ELY-keskukset kehittävät ja tukevat taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Hämeen ELY-keskus
Nuorisotyöttömyys on kasvanut ja pitkittynyt Hämeessä21.10.2025 08:05:00 EEST | Tiedote
Hämeessä oli syyskuun lopussa 21 283 työtöntä työnhakijaa. Työttömänä oli 2 553 henkilöä enemmän kuin vuosi sitten. Nuorisotyöttömyys on kasvanut vuoden aikana neljänneksellä. Tiedot ilmenevät Hämeen ELY-keskuksen elokuun työllisyyskatsauksesta.
Avustushakuja auki ELY-keskuksissa17.10.2025 09:29:18 EEST | Tiedote
ELY-keskuksissa avautuu 17.10.2025 useita rakennettuun ja luonnonympäristöön liittyviä avustushakuja. Haettavissa on avustuksia muun muassa rakennusperinnön hoitoon, luonnonhoitoon ja vesistöjen kunnostamiseen. Hakuajat päättyvät 1.12.2025.
Aluehallinto uudistuu – mitä Hämeessä tapahtuu? Videopodcast-sarja avaa aluehallinnon muutosta Hämeessä15.10.2025 07:33:24 EEST | Tiedote
Hämeen ELY-keskus valmistautuu merkittävään aluehallinnon uudistukseen, kun sen tehtävät vuoden 2026 alussa jakautuvat useaan suuntaan: valtakunnalliseen Lupa- ja valvontavirastoon ja muutoin pääosin kahteen uuteen elinvoimakeskukseen: Sisä-Suomeen ja Kaakkois-Suomeen. Uusi videopodcast Johtajat jutulla avaa muutoksen taustoja ja vaikutuksia Hämeen alueella.
Ylänteen myllysiltaa Hämeenlinnassa korjataan, liikenne kiertotielle perjantaina 10.10.2025 klo 18.006.10.2025 16:11:00 EEST | Tiedote
Ylänteentie (tie 14111) Hämeenlinnassa katkaistaan liikenteeltä Ylänteen myllysillan korjauksen ajaksi. Työn ajaksi liikenne ohjataan kiertotielle.
Kotieläintalouden investoinneissa jopa poikkeuksellista kysyntää Hämeessä – tilanpidon aloittamiseen haetaan edelleen hyvin tukia30.9.2025 11:57:07 EEST | Tiedote
Sekä maatalouden investointitukia että nuoren viljelijän aloitustukea haettiin edellisellä tukijaksolla Hämeen ELY-keskuksesta ahkerasti. Erityisesti kotieläintalouden näkökulmasta jakso oli jopa hieman poikkeuksellinen, sillä hakemuksista löytyy esimerkiksi sikalan laajennus ja uusi navetta, jollainen on rahoitettu edellisen kerran lähes kaksi vuotta sitten.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme