Hämeen ELY-keskus tukee vesistöhankkeita
Hämeen ELY-keskus on myöntänyt noin 270 000 euroa avustusta vesien- ja merenhoidon toteutusta edistäviin hankkeisiin Kanta- ja Päijät-Hämeessä.

Tänä vuonna valtaosa avustuksista kohdistuu valuma-aluetasoiseen suunnitteluun. Yhdessä jo meneillään olevien hankkeiden kanssa ne tulevat täydentämään toisiaan. Osassa avustuksista jatketaan vesienhoitotyötä jo tehtyjen suunnitelmien mukaisesti. Avustuksia myönnettiin ensisijaisesti hyvää huonommassa tilassa olevien vesien tilan parantamiseen.
Avustuksia myönnettiin yhdeksälle hankkeelle. Hankkeilla vaikutetaan yli kymmenen järven ja joen ekologisen tilan paranemiseen. Avustuksia haettiin aiempaa vähemmän, sillä vesienhoitotyöhön on tällä hetkellä useita muitakin rahoitusmahdollisuuksia. Näitä Kanta- ja Päijät-Hämeen vesienhoitotyötä tekevät tahot ovat onnistuneesti käyttäneet.
Kanta- ja Päijät-Hämeessä avustetut hankkeet ja tuen saajat
Tänä vuonna avustusta myönnettiin seuraaville toimijoille:
- Vaikuttavuutta vesienhoidon toimenpiteisiin II (Lahti, Hollola), Päijät-Hämeen Vesijärvisäätiö sr
- Hauhon vesistöjen valuma-aluesuunnittelu (Hämeenlinna), Pro Hauhonselkä ry
- OMISTAJA -HANKE Häme Hanke vesientilan edistämiseen maa- ja vesialueiden omistajien kanssa (Kanta- ja Päijät-Häme), Kokemäenjoen vesistön vesiensuojeluyhdistys ry
- Pro Katumajärvi (Hämeenlinna), Katumajärven suojeluyhdistys ry
- Myllyjoen ravinnekuormitusselvitys (Hämeenlinna), Katumajärven suojeluyhdistys ry
- Loppijärven vuoden 2024 tehostettu hoitokalastus (Loppi), Loppijärven Ystävät ry
- Säynätjärven kunnostushanke (Sysmä), Joutsjärven osakaskunta ry
- Veden laadun parantaminen Suomenjoki- Porraskoski välisellä vesistöalueella vähentämällä sinne valuvia ravinne- ja kiintoainepäästöjä (Hämeenlinna), Kuohi-Nerosjärven suojeluyhdistys r.y.
- Kaartjärven vedennostohanke (Loppi), Kaartjärven suojeluyhdistys ry.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Katja Pellikka, vesienhoidon asiantuntija, Hämeen ELY-keskus
puh. 0295 025 204, etunimi.sukunimi(at)ely-keskus.fi
Tiedotus:
Hämeen ELY-keskuksen viestintä, tiedotus.hame@ely-keskus.fi
Kuvat

ELY-keskukset ovat valtion viranomaisia, jotka edistävät alueellista kehittämistä hoitamalla valtionhallinnon toimeenpano- ja kehittämistehtäviä alueilla. ELY-keskukset hoitavat elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. ELY-keskukset kehittävät ja tukevat taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Hämeen ELY-keskus
”Edistämme omalta osaltamme kotimaista ruoantuotantoa ja huoltovarmuutta” – Kevään viljelijätukikoulutukset päätökseen30.4.2025 14:40:21 EEST | Tiedote
Keväinen viljelijätukikoulutusten kierros Päijät- ja Kanta-Hämeessä on saatu päätökseen. Tukikoulutukset keräsivät satoja osallistujia ympäri maakuntien yhteen sekä paikan päälle läsnätilaisuuksiin että Teams-linjoille etäkoulutuksen merkeissä.
Lontilan silta Hämeenlinnassa uusitaan, liikenne kiertotielle tiistaina 6.5. klo 17.0029.4.2025 12:45:00 EEST | Tiedote
Lontilantie (tie 13693) Hämeenlinnassa katkaistaan liikenteeltä Lontilan sillan uusimisen ajaksi. Työn ajaksi liikenne ohjataan kiertotielle.
Hämeen viipyilevät kehitysnäkymät29.4.2025 12:06:59 EEST | Tiedote
Työ- ja elinkeinoministeriön 29.4.2025 julkaiseman Alueelliset kehitysnäkymät -katsauksen mukaan Hämeen elinkeinoelämän kehitysnäkymät ovat edelleen odottavat. Vaikka kevään näkymät eivät ole juurikaan kohentuneet viime syksystä, puolustusteollisuuden kasvu, uudet koulutusavaukset ja saadut tunnustuspalkinnot tuovat positiivisiakin näkymiä.
Energiasektorin puhdistuessa katseet kääntyvät tulevina vuosina tieliikenteen päästövähennyksiin28.4.2025 09:44:09 EEST | Tiedote
Kanta- ja Päijät-Hämeen maakuntien kasvihuonekaasupäästöt ovat laskeneet vuodesta 2005 alkaen yhteensä jo 42 prosenttia. Päästöjen seurantatiedot on koottu tuoreeseen Hämeen ELY-keskuksen ilmastokertomukseen, jossa kuvataan ELY-keskuksen roolia ilmastotyössä.
Hämeenlinnassa Aurinkonlähteen risteyssiltojen W ja E korjaustyöt alkavat 5.5.202528.4.2025 09:05:00 EEST | Tiedote
ELY-keskus korjauttaa Aurinkolähteen risteyssillat Hämeenlinnassa kesällä 2025. Korjaustyöt koskevat Aurinkolähteen risteyssiltoja W (U-2818) ja E (U-3275), jotka sijaitsevat kohdassa, missä Valtatie 3 ylittää Auringonlähteenkadun.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme