Kartenkät för utveckling av riksväg 4 i Hartola vid Pohjola
Välkommen att besvara kartenkäten om utvecklingen av riksväg 4 i Hartola vid Pohjola. Detta område är en del av den mer omfattande åtgärdsplanen Rv 4 Lusi-Oravakivensalmi.
Vid Pohjola utreds nya alternativ för att förbättra vägen, eftersom vägens nuvarande läge har utmaningar från miljön för att förbättra vägen. I enkäten kan du placera en del av dina svar direkt på kartan. Det tar cirka 10–15 minuter att besvara enkäten och du kan besvara den här: https://app.maptionnaire.com/q/4fe8yuo48kwz (på finska)
Enkäten är öppen 10–24.6.2024. Vi önskar kommentarer särskilt om planeringsområdets förbindelsebehov, naturvärden och andra platser värda att notera. Syftet med kartenkäten och planeringen är att fastställa en terrängkorridor där riksvägen senare förbättras. Åtgärdsplanen blir klar hösten 2024 och åtgärderna genomförs tidigast om cirka 15 år.
Det pågående arbetet är en allmän åtgärdsplan som fastställer principerna för utvecklingen av riksvägen och dess mellanskeden för den fortsatta planeringen. Planeringen preciseras senare i och med de noggrannare väg- och byggplanerna.
Målet för åtgärdsplanen är att precisera de principlösningar som presenterats i tidigare utredningar med tanke på genomförbarheten, kvalitetsnivån och kostnaderna. Dessutom strävar man efter att förbättra vägens effektivitet genom att utnyttja det nuvarande vägnätet och identifiera åtgärder som förbättrar tillgängligheten och trafiksäkerheten. Dessa åtgärder främjas i det första skedet av den fortsatta planeringen.
Utkasten till plankartan för hela perioden finns för att se på projektets webbplats: Vt 4 Lusi-Oravakivensalmi (På finska)
Nyckelord
Kontakter
NTM-centralen i Nyland, projektchef Anna Elf, tfn 0295 021 395, anna.elf(at)ely-keskus.fi
A-Insinöörit Suunnittelu Oy, planeringschef Piritta Laitakari, tfn 040 6693 656, piritta.laitakari(at)ains.fi
(anträffbar per telefon fr.o.m. 11.6)
Länkar
Om
NTM-centralerna är statliga myndigheter som främjar den regionala utvecklingen genom att sköta statsförvaltningens uppgifter och utveckling. NTM-centralerna sköter uppgifter i anslutning till näringar, arbetskraft, kunnande samt trafik och infrastruktur samt miljö och naturresurser. NTM-centralerna utvecklar och stöder ekonomiskt, socialt och ekologiskt hållbar välfärd.

Andra språk
Följ Uudenmaan ELY-keskus
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Uudenmaan ELY-keskus
NTM-centralen i Nyland tar bort sammanlagt 11 övergångsställen i år9.5.2025 10:45:00 EEST | Pressmeddelande
På de vägar som förvaltas av NTM-centralen i Nyland samt i Egentliga Tavastland och Päijänne-Tavastland finns det cirka 2 000 övergångsställen. Av dessa kommer 11 att tas bort i år.
Uudenmaan ELY-keskus poistaa tänä vuonna yhteensä 11 suojatietä9.5.2025 10:45:00 EEST | Tiedote
Uudenmaan ELY-keskuksen hallinnoimilla teillä Uudellamaalla sekä Kanta- ja Päijät-Hämeessä on noin 2000 suojatietä, joista poistetaan tänä vuonna 11.
Jättebergs tunnel (Hiidenkallion tunneli) på Ring II i Esbo är stängd för trafik på nätterna mellan 14.–16.5.20257.5.2025 08:16:00 EEST | Pressmeddelande
Jättebergs tunneln på Ring II kommer att stängas för natten mellan onsdag och torsdag samt mellan torsdag och fredag den 14–16 maj från kl. 22.00 till 05.00.
Espoossa Kehä II:n Hiidenkallion tunneli suljetaan liikenteeltä kahtena yönä 14.5. – 16.5.20257.5.2025 08:16:00 EEST | Tiedote
Kehä II:lla sijaitseva Hiidenkallion tunneli suljetaan ensi keskiviikon ja torstain sekä ensi torstain ja perjantain välisiksi öiksi 14.–16.5. klo 22.00–05.00.
Stenhagens tunnel i Helsingfors stängs för trafik under två nätter 12.–14.5. kl. 22.00–05.005.5.2025 08:16:00 EEST | Pressmeddelande
Stenhagens tunnel på Skogsbackavägen (landsväg 100) i Helsingfors stängs för trafik 12.–14.5. kl. 22.00–05.00 för tunneltvätt och underhållsarbete. Trafiken omdirigeras under denna tid till tunnelns alternativa rutt.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum