SDP

Suomen sosialidemokraattien valtuuskunta Euroopan parlamentissa järjestäytyi - Eero Heinäluoma johtoon

10.6.2024 11:15:34 EEST | SDP | Tiedote

Jaa

Eurovaalien tuloksen myötä Suomen sosialidemokraattinen puolue sai Euroopan parlamenttiin kaksi paikkaa. Vastavalitut europarlamentaarikot Eero Heinäluoma ja Maria Guzenina muodostavat valtuuskunnan. Valtuuskunnan puheenjohtajaksi valittiin Eero Heinäluoma ja rahastonhoitajaksi Maria Guzenina.

Kuva: Jukka-Pekka Flander
Kuva: Jukka-Pekka Flander

 - Haluamme onnitella kaikkia ehdokkaita hienoista kampanjoista. Nyt aloitamme työn kansalaisten luottamuksen lunastamiseksi edistämällä sosialidemokraattista politiikkaa EU:ssa, Heinäluoma summaa.

 - Kiitän kaikkia äänestäneitä luottamuksesta. Nousu europarlamentaarikoksi on kunnia-asia. S&D-ryhmässä olemme sitoutuneet edistämään Eurooppaa rakentavaa politiikkaa, jonka keskiössä ovat oikeusvaltion vahvistaminen, ilmastonmuutoksen torjuminen, kansalais- ja työntekijäoikeuksien puolustaminen sekä panostaminen Euroopan turvallisuuteen, Guzenina kertoo.

Valtuuskunnan puheenjohtaja edustaa valtuuskuntaa parlamenttiryhmän sisäisissä neuvotteluissa, joissa jaetaan esimerkiksi ryhmäjohdon, valiokuntien johdon sekä parlamentin johtopaikkojen jako. 

Neuvottelut poliittisten ryhmien välillä ja myös S&D-ryhmän sisällä alkavat jo tällä viikolla.

Yhteyshenkilöt

SDP

Siltasaarenkatu 18-20 C

00530 HELSINKI

09 478 988 (vaihde)

https://www.sdp.fi/

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP

SDP:n varapuheenjohtaja Perholehto: Kokoomus ei voi pestä käsiään Rydmanista pelkillä somepostauksilla2.7.2026 18:06:12 EEST | Tiedote

SDP:n varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Pinja Perholehto pitää kokoomusministereiden julkista arvostelua sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin sosiaalityön tutkimusrahoitusta koskevista linjauksista hurskasteluna. Kokoomuksen ministerit Hanna-Kaisa Ikonen, Mari-Leena Talvitie ja Karoliina Partanen viestivät sosiaalisessa mediassa torstaina, ettei politiikka saa puuttua tieteen vapauteen ja että tutkimusrahoituksen on perustuttava avoimiin ja tieteellisiin perusteisiin. Perholehdon mukaan viesti on oikea, mutta räikeässä ristiriidassa hallituksen varsinaisten tekojen kanssa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye