Europarlamentaarikko Alviina Alametsä nousee eduskuntaan
Vihreät saivat eurovaaleissa 2024 kaksi paikkaa Euroopan parlamentissa. Ville Niinistön ja Maria Ohisalon valinnan myötä Alviina Alametsä nousee Ohisalon tilalle Suomen eduskuntaan.

”Valtava kiitos kaikille Vihreitä äänestäneille. On valtavan hienoa, että Mariasta tulee nyt meppi, ja samalla pääsen itse vaikuttamaan esimerkiksi mielenterveyden ja suomalaisten hyvinvoinnin puolesta eduskunnassa. Mariasta taas tulee loistava europarlamentaarikko”, Alametsä hehkuttaa.
Seuraavksi Alametsä siirtyy Brysselistä takaisin Helsinkiin. Alametsä toimii myös Helsingin kaupunginvaltuutettuna, ja aikoo jatkaa valtuutetun tehtävää kansanedustajuutensa ohessa. Kaupunginvaltuutettuna Alametsä on saanut läpi esimerkiksi valtuustoaloitteen maksuttomista Mieppi-mielenterveysklinikoista, joita on perustettu Helsinkiin neljä. Moni kaupunkilainen on saanut Miepeistä apua ja lyhytterapiaa.
”Kansanedustajana aion keskittyä erityisesti ihmisten mielenterveyden, kuten Terapiatakuun, ihmisten toimeentulon ja hyvinvoinnin edistämiseen. Tekemistä on paljon, koska tämä hallitus on pettänyt lupauksensa mielenterveyden suhteen. Nyt pistetään heidät koville. Tästä se lähtee”, Alametsä lupaa.
”Kiitos vielä kerran kaikille. Eurovaali-ilta viisi vuotta sitten oli upea, ja niin oli myös eilinen. Olen onnellinen ja liikuttunut. Kääritään hihat!”, Alametsä sanoo.
Yhteyshenkilöt
Alviina AlametsäEuroopan parlamentin jäsen
Puh:+358 407294597alviina.alametsa@europarl.europa.euwww.alviina.fiCoel Thomas
MEP Alviina Alametsän kotimaan avustaja
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät Euroopan parlamentissa
Ville Niinistö: EU-parlamentin on vietävä Venäjän kaasun tuontikielto kunnianhimoisesti maaliin – Suomen hallituksen tuettava vahvaa linjaa18.7.2025 10:00:52 EEST | Tiedote
Euroopan parlamentin pääneuvottelija, europarlamentaarikko Ville Niinistö (vihr) painottaa, että EU:n kaavailtua lakia venäläisen kaasun tuonnin kieltämiseksi tulee vahvistaa neuvottelujen edetessä.
Vihreiden mepit Niinistö ja Ohisalo: EU-budjetin vastattava EU:n keskeisiin painopisteisiin16.7.2025 19:58:50 EEST | Tiedote
Euroopan komissio julkaisi tänään esityksensä seuraavasta monivuotisesta rahoituskehyksestä (MFF) vuosille 2028–2034. EU:n pitkän aikavälin budjettiesitys osuu myrskyiseen maailmantilanteeseen. Vihreiden europarlamentaarikot Ville Niinistö ja Maria Ohisalo painottavat, että EU tarvitsee monivuotisen rahoituskehyksen, joka vastaa EU:n keskeisiin painopisteisiin: ilmastonmuutoksen ja luontokadon torjuntaan, kokonaisvaltaisen turvallisuuden vahvistamiseen, oikeusvaltion puolustamiseen sekä ihmisten hyvinvointiin.
MEP Maria Ohisalo: Kaivosjätteiden käsittely on puutteellista Suomessa3.7.2025 16:33:37 EEST | Tiedote
Vihreiden europarlamentaarikko on jättänyt Euroopan komissiolle kirjallisen kysymyksen siitä, miten komissio aikoo varmistaa, että jäsenmaat noudattavat EU:n kaivannaisjätedirektiiviä, etenkin kaivostoiminnan lopettamisen jälkeen.
Vihreiden Niinistö ja Ohisalo: EU:n 2040 ilmastotavoite näyttää hyvältä, mutta sisältää myös viherpesua2.7.2025 13:57:33 EEST | Tiedote
Vihreät europarlamentaarikot Maria Ohisalo ja Ville Niinistö pitävät EU:n korkean ilmastotavoitteen hyötyjä kirkkaina, mutta suhtautuvat varauksella osaan komission keinoista tavoitteen saavuttamiseksi. EU-komissio julkisti ilmastotavoiteen vuodelle 2040 tänään keskiviikkona. Komission tavoite on vähentää päästöjä vähintään 90 % vuoden 1990 tasosta. Tämä on EU:n tieteellisen ilmastopaneelin asiantuntija-arvion minimitaso Pariisin sopimuksen tavoitteiden toteuttamiseksi ilmaston lämpenemisen rajoittamisessa ja se on von der Leyenin komission ohjelmassa vihreiden vaatimuksesta. Komissio on kuitenkin löysännyt tavoitetta laskemalla sen sijaan erilaisia joustomekanismeja ja kansainvälisiä ilmastotoimia EU:n omien päästövähennysten sijaan.
Ville Niinistö EU-parlamentin pääneuvottelijaksi laista Venäjän kaasun tuonnin kieltämiseksi30.6.2025 13:56:27 EEST | Tiedote
Europarlamentaarikko Ville Niinistö (vihr) on valittu EU-parlamentin pääneuvottelijaksi eli raportööriksi EU-komission kesäkuussa antaman Venäjän kaasun tuonnin kieltävän lakiesityksen käsittelyyn. Parlamentti muodostaa kantansa teollisuusvaliokunnan (ITRE) ja kansainvälisen kaupan valiokunnan (INTA) yhteismenettelyssä kiireellisesti. Niinistö on teollisuusvaliokunnan nimeämä pääneuvottelija ja toimii yhdessä kansainvälisen kaupan valiokunnan nimeämän pääneuvottelijan, EPP-ryhmän latvialaisen Inese Vaideren kanssa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme