HSY

Kaasupullot ovat vaarallista jätettä – niitä ei saa laittaa tavalliseen roskikseen

Jaa

Kaikki käytöstä poistetut kaasupullot ja -patruunat sekä ilokaasupullot ja hiilihapotuslaitteiden kaasupullot ovat vaarallista jätettä. Ne tulee viedä vaarallisen jätteen keräykseen. Niitä ei saa laittaa tavalliseen jäteastiaan, koska ne voivat räjähtää ja aiheuttaa siten vaaratilanteita jätteiden käsittelyssä ja olla myös vaaraksi jätteenkäsittelijöille.

Kuvassa on kaasupullojen säilytyskaappi HSY:n Sortti-asemalla.
Kaasupulloille on oma kaappi Sortti-asemilla. Kuva: HSY

Kesällä grillataan, retkeillään ja järjestetään puutarhajuhlia, jolloin käytössä saattaa olla nestekaasupulloja tai retkikeittimien kaasupatruunoita. Silloin on hyvä muistaa, että kaikki käytöstä poistetut kaasupullot ja -patruunat sekä esimerkiksi ilokaasupullot ja hiilihapotuslaitteiden kaasupullot ovat vaarallista jätettä. Ne tulee viedä vaarallisen jätteen keräykseen.

  • On todella tärkeää muistaa se, että erilaisia kaasupulloja ei saa laittaa tavalliseen roskikseen eli sekajäteastiaan, koska ne voivat räjähtää ja aiheuttaa siten vaaratilanteita jätteiden käsittelyssä ja olla myös vaaraksi jätteenkäsittelijöille, HSY:n toimintovastaava Joonas Enqvist painottaa.

HSY:n alueella myös tyhjät kaasupullot ja paineistetut säiliöt, kuten sammuttimet, kerätään vaarallisena jätteenä turvallisuussyistä. Käsittelyyn päätyessään niistä ei voi tietää, ovatko ne tyhjiä.

Asukkaat voivat viedä vaaralliset jätteet maksutta Sortti-asemille tai vaarallisen jätteen Sortti-kontteihin, joita on monien huoltoasemien pihoilla. Sortti-asemilla kaasupullojen paikka on vaarallisen jätteen keräyspiste, ei metallilava, vaikka itse pullo on metallia. Vaarallisen jätteen Sortti-kontteihin ei voi viedä isoja kaasupulloja, vaan maksimissaan yhden litran kokoisia pulloja. 

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Kuvassa on kaasupullojen säilytyskaappi HSY:n Sortti-asemalla.
Kaasupulloille on oma kaappi Sortti-asemilla. Kuva: HSY
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Tuotamme HSY:ssä kunnallisia vesihuollon ja jätehuollon palveluja sekä tietoa pääkaupunkiseudusta ja ympäristöstä. Teemme kanssasi maailman kestävimmän kaupunkiseudun.                         

HSY – Puhtaasti parempaa arkea

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta HSY

Vesi- ja jätehuollon hinnat nousevat vuodelle 2026 – syynä muun muassa välttämättömät investoinnit10.10.2025 10:00:54 EEST | Tiedote

Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY korottaa vesihuollon käyttömaksuja keskimäärin 5 prosenttia ja perusmaksuja 13 prosenttia 1.1.2026 alkaen. Korotukset ovat välttämättömiä ikääntyvän vesihuoltoverkoston saneerauksen vaatimien investointien vuoksi. Jätehuollossa jäteastioiden tyhjennysmaksut kiinteistöillä nousevat sekajätteen osalta 5,4 prosenttia ja biojätteen sekä pakkausjätteiden osalta noin 2 prosenttia. Sekä vesi- että jätehuollon hintakorotuksissa näkyy myös yleisen kustannustason nousu. HSY:n hallitus päätti vuoden 2026 hinnat kokouksessaan 10.10.2025.

HSY:n hallituksen päätökset 10.10.2025 – maksut ja taksat vuodelle 2026 hyväksytty10.10.2025 09:59:22 EEST | Tiedote

Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallitus päätti muun muassa hyväksyä vesihuollon maksut ja palvelumaksuhinnaston sekä jätehuollon taksan vuodelle 2026. Hallitus päätti myös esittää vuosille 2026–2028 laaditun HSY:n lopullisen toiminta- ja taloussuunnitelman hyväksyttäväksi yhtymäkokoukselle. Hallitus päätti hyväksyä seuraavat hankesuunnitelmat ja hankinnat: - Helsingin Eteläisen Hesperiankadun ja Haartmaninkadun vesihuollon saneerauksen ja sekavesiviemärin eriytyksen hankesuunnitelma - Espoon Kauklahden päävesijohdon ja Tillinmäentien paineviemärin saneeraushankkeen hankesuunnitelma - Espoon Otaniemessä olevan vesihuoltotoimintaan liittyvän kiinteistön osto Suomen valtiolta. Hallitus sai tiedoksi osavuosikatsauksen tammi-elokuulta 2025. Kokouksessa käsitellyt muut asiat päätettiin ehdotusten mukaisesti. Lisätietoa aiemmista sekä muista käsitellyistä asioista on saatavilla esityslistalta, ja ne julkaistaan myöhemmin myös pöytäkirjassa osoitteessa: https://hsy10.oncloudo

Ennakkotiedote HSY:n hallituksen kokouksesta 10.10.2025 – maksut ja taksat vuodelle 20267.10.2025 15:14:33 EEST | Tiedote

Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallituksen kokous pidetään perjantaina 10.10.2025. Kokouksen esityslista on nähtävissä osoitteessa: https://hsy10.oncloudos.com/cgi/DREQUEST.PHP?page=meeting_frames Hallitus päättää muun muassa vesihuollon maksujen ja palvelumaksuhinnaston sekä jätehuollon taksan hyväksymisestä vuodelle 2026. Hallitus päättää myös vuosille 2026–2028 laaditun HSY:n lopullisen toiminta- ja taloussuunnitelman esittämisestä yhtymäkokouksen hyväksyttäväksi. Hallitus päättää seuraavista hankesuunnitelmista ja hankinnasta: - Helsingin Eteläisen Hesperiankadun ja Haartmaninkadun vesihuollon saneerauksen ja sekavesiviemärin eriytyksen hankesuunnitelma - Espoon Kauklahden päävesijohdon ja Tillinmäentien paineviemärin saneeraushankkeen hankesuunnitelma - Espoon Otaniemessä olevan vesihuoltotoimintaan liittyvän kiinteistön osto Suomen valtiolta. Hallitus saa tiedoksi osavuosikatsauksen tammi-elokuulta 2025. HSY tiedottaa kokouksen jälkeen vesihuollon maksuista ja p

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye