Kaasupullot ovat vaarallista jätettä – niitä ei saa laittaa tavalliseen roskikseen
Kaikki käytöstä poistetut kaasupullot ja -patruunat sekä ilokaasupullot ja hiilihapotuslaitteiden kaasupullot ovat vaarallista jätettä. Ne tulee viedä vaarallisen jätteen keräykseen. Niitä ei saa laittaa tavalliseen jäteastiaan, koska ne voivat räjähtää ja aiheuttaa siten vaaratilanteita jätteiden käsittelyssä ja olla myös vaaraksi jätteenkäsittelijöille.

Kesällä grillataan, retkeillään ja järjestetään puutarhajuhlia, jolloin käytössä saattaa olla nestekaasupulloja tai retkikeittimien kaasupatruunoita. Silloin on hyvä muistaa, että kaikki käytöstä poistetut kaasupullot ja -patruunat sekä esimerkiksi ilokaasupullot ja hiilihapotuslaitteiden kaasupullot ovat vaarallista jätettä. Ne tulee viedä vaarallisen jätteen keräykseen.
- On todella tärkeää muistaa se, että erilaisia kaasupulloja ei saa laittaa tavalliseen roskikseen eli sekajäteastiaan, koska ne voivat räjähtää ja aiheuttaa siten vaaratilanteita jätteiden käsittelyssä ja olla myös vaaraksi jätteenkäsittelijöille, HSY:n toimintovastaava Joonas Enqvist painottaa.
HSY:n alueella myös tyhjät kaasupullot ja paineistetut säiliöt, kuten sammuttimet, kerätään vaarallisena jätteenä turvallisuussyistä. Käsittelyyn päätyessään niistä ei voi tietää, ovatko ne tyhjiä.
Asukkaat voivat viedä vaaralliset jätteet maksutta Sortti-asemille tai vaarallisen jätteen Sortti-kontteihin, joita on monien huoltoasemien pihoilla. Sortti-asemilla kaasupullojen paikka on vaarallisen jätteen keräyspiste, ei metallilava, vaikka itse pullo on metallia. Vaarallisen jätteen Sortti-kontteihin ei voi viedä isoja kaasupulloja, vaan maksimissaan yhden litran kokoisia pulloja.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Enqvist JoonasToimintovastaavaHSY
Puh:+358503022713joonas.enqvist@hsy.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta
Tuotamme HSY:ssä kunnallisia vesihuollon ja jätehuollon palveluja sekä tietoa pääkaupunkiseudusta ja ympäristöstä. Teemme kanssasi maailman kestävimmän kaupunkiseudun.
HSY – Puhtaasti parempaa arkea
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HSY
Lunta ja pakkasta – näin varmistat jätehuollon sujuvuuden9.1.2026 08:00:00 EET | Tiedote
Lumi ja pakkanen tuottavat jälleen harmia jäteastioiden tyhjennykselle. Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY muistuttaakin asukkaita ja kiinteistönhoitajia huolehtimaan pihaväylien ja jätetilojen esteettömyydestä ja tarvittaessa hiekoituksesta. Biojäte tulee pakata hyvin, jotta se ei jäädy kiinni keräysastiaan.
Katse kaivonkansiin – uutta ilmettä kaduille ja teille vesihuollon 150 vuoden kunniaksi8.1.2026 07:58:25 EET | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY juhlistaa vuonna 2026 vesilaitosten 150-vuotista taivalta Suomessa muun muassa asentamalla vuoden aikana HSY:n kaivonkansistoja juhlavuoden ilmeellä. Normaalisti HSY:n pisaralogoisia viemärikaivojen kansia asennetaan tai vaihdetaan pääkaupunkiseudulla tuhansia vuosittain.
HSY aloittaa joulukuusien keräyksen 7.1.202622.12.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY kerää jälleen aidot joulukuuset maksutta kiinteistöiltä pääkaupunkiseudulla ja Kirkkonummella. Myös ruukussa kasvavan kuusen voi laittaa kuusikeräykseen. Lisäksi aitoja kuusia vastaanotetaan Sortti-asemilla, jonne yksittäisen kuusen toimittaminen on tammi–helmikuun ajan veloituksetonta. Tekokuuset tulee sen sijaan laittaa sekajätteeseen tai viedä Sortti-asemalle. Tekokuusista veloitetaan Sortti-asemilla sekajätehinnaston mukaisesti.
Lassila-Söderskogin viemäritunnelihanke turvaa tehokasta jätevedenpuhdistusta19.12.2025 09:57:19 EET | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY suunnittelee viemäritunnelia Helsingin Lassilan ja Espoon Söderskogin välille, minkä tavoitteena on siirtää osa Viikinmäen jätevedenpuhdistamolle johdetusta jätevedestä Blominmäkeen. Rakennettava viemäritunneli turvaa osaltaan tehokasta jätevedenpuhdistusta tulevaisuudessa.
HSY:n hallituksen päätökset 19.12.2025 – 80 milj. euron viemäritunnelihanke etenee19.12.2025 09:56:48 EET | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallitus päätti muun muassa esittää yhtymäkokoukselle seuraavat päätösehdotukset: - Vantaan ratikan tarkistetun hankesuunnitelman hyväksyminen - Lassila (Helsinki) - Söderskog (Espoo) viemäritunnelihankkeen hankesuunnitelman hyväksyminen - Vesihuollon sitovien investointimäärärahojen korottaminen. Hallitus päätti esittää vuonna 2026 sovellettavat tonttien enimmäishinnat Valtion tukeman asuntorakentamisen keskukselle hyväksyttäväksi ja lähettää ne edelleen tiedoksi myös jäsenkaupungeille. Hallitus hyväksyi seuraavat hankesuunnitelmat ja hankinnat: - Helsingin Sienitien vesijohdon ja viemäriverkoston saneerauksen hankesuunnitelma - vesihuollon kaivantojen päällystys- ja viimeistelytyöt hankitaan Peab Indusri Oy:ltä - Helsingin Niittysillan jätevedenpumppaamon rakentamisen pääurakan toteuttajaksi valittiin Skanska Infra Oy - Espoon Ämmässuon ekoteollisuuskeskuksessa kerätyn sekajätteen paalauksen, käärinnän sekä paalivaraston rakentaminen h
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme