Fingrid-lehti 2/2024: Puhdas sähkö on kilpailuvaltti
11.6.2024 14:47:43 EEST | Fingrid Oyj | Tiedote
Vuoden toinen Fingridin asiakaslehti on ilmestynyt. Tämän numeron kantavana teemana on Suomen mahdollisuudet menestyä energiamurroksessa.

Fingrid-lehden 2/2024 pääkirjoituksessa Fingridin toimitusjohtaja Asta Sihvonen-Punkka kirjoittaa sähköjärjestelmän verkoista vihreän siirtymän selkärankana. Hänen mukaansa EU-tasolla verkkojen merkitys on jo havaittu ja niiden kehittämistä mietitään.
”Suomessa on Euroopan kilpailukykyisin verkko. Myös meillä energiajärjestelmän selkärangan pitäisi olla erityisen huomion kohteena. Tummia pilviä tuovat lupamenettelyjen hitaus ja ennakoimattomuus sekä taloudellista liikkumavaraa kaventava valvontamalli. On pidettävä huolta siitä, että pystymme kehittämään sähköjärjestelmää ja sen vaatimia verkkoja voimallisesti jatkossakin”, hän kirjoittaa.
Etelä-Suomessa on tällä hetkellä valtava määrä sekä liityntäkyselyitä että investointeja muun muassa sähkökattiloihin, palvelinkeskuksiin ja sähkövarastoihin. Useat toimijat korvaavat nyt yhtä aikaa fossiilisia energiamuotoja sähköllä, mikä kasvattaa alueellista sähkönkulutusta. Samaan aikaan suurten kaupunkien lämmön ja sähkön yhteistuotantolaitoksia eli CHP-voimaloita lakkautetaan ja aiempi tuotantoteho korvautuu sähkön kulutuksella.
”Monet asiat tapahtuvat yhtä aikaa, nopealla aikataululla ja valtavan suuressa mittakaavassa, mikä luo painetta kantaverkon kehittämiseen tiheästi asutuilla alueilla”, Fingridin asiakaspäällikkö Markus Talka sanoo lehdessä.
Fingrid-lehdessä 2/2024 myös muiden muassa:
- Aurinkovoiman valoisa tulevaisuus. Haastattelussa Elina Kärkimaa/Ilmatar ja Jari Kottonen/Helen
- Katsaus sähkömarkkinoiden ja tasehallinnan vilkkaaseen vuoteen.
- Säätövoimaa pumppaamalla. Haastattelussa Petri Vihavainen/Kemijoki, Jani Pulli/PVO-Vesivoima sekä Pekka Saijonmaa/Suomen Voima.
- Fingridin kantaverkkokeskuksen varallaolija tukena häiriötilanteissa.
Fingrid-lehden painettu versio julkaistaan asiakkaille sekä lehden tilanneille. Lehden voi lukea myös pdf-versiona Fingridin verkkosivuilla ja lisäksi artikkelit julkaistaan vaiheittain Fingridin verkkolehdessä osoitteessa www.fingridlehti.fi. Lehti julkaistaan myös englanniksi.
Pdf-versio: Fingrid-lehti 2/2024 >
Lisätiedot:
Marjut Määttänen, Fingrid Oyj, viestintä
Sähköpostiosoitteet ovat muotoa etunimi.sukunimi@fingrid.fi
Tietoja julkaisijasta
Fingrid on suomalaisten kantaverkkoyhtiö. Turvaamme asiakkaille ja yhteiskunnalle kustannustehokkaasti varman sähkön ja muovaamme tulevaisuuden puhdasta ja markkinaehtoista sähköjärjestelmää.
Fingrid välittää. Varmasti.
www.fingrid.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Fingrid Oyj
Olkiluoto 3:n järjestelmäsuojan kohteet valittu kaudelle 1/2027–3/20289.9.2026 14:19:14 EEST | Tiedote
Energiaviraston päätöksen mukaan Olkiluoto 3 -ydinvoimalaitoksen (OL3) järjestelmäsuojaan osallistuvien kohteiden hankinta on Fingridin tehtävä. Nykyinen OL3:n järjestelmäsuojajärjestely päättyy vuoden 2026 lopussa. Fingrid on järjestänyt tarjouskyselyn 1.1.2027 alkaen OL3-järjestelmäsuojaan osallistuvista kohteista.
Taajuusohjatun käyttö- ja häiriöreservin hankinta keskitetään tuntimarkkinoille 20278.9.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Fingrid on päättänyt olla hankkimatta taajuuden vakautusreservejä (FCR) vuosimarkkinoilta vuodelle 2027. Kotimainen FCR-hankinta suoritetaan ensi vuonna vain FCR-reservien tuntimarkkinoilta.
Fingridin selvitys: Teollisuuskulutuksen sijoittuminen lähelle sähköntuotantoa lisää kantaverkon liitettävyyttä merkittävästi3.9.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Sähkönkulutus on kääntymässä Suomessa voimakkaaseen kasvuun erityisesti datakeskus- ja sähkökattilahankkeiden vauhdittamana. Sähköverkon liityntäsopimuksen tehneet hankkeet voivat toteutuessaan kasvattaa kulutusta viidessä vuodessa jopa 40 prosenttia. Fingridin tänään julkaiseman selvityksen mukaan uusien liittyjien tehokas sijoittuminen Suomen sähköjärjestelmään voi kasvattaa kantaverkon kokonaisliitettävyyttä jopa 20 gigawattia. Tämä vastaa kymmeniä suurteollisuushankkeita, jotka toteutuessaan voivat tuoda Suomeen merkittävää taloudellista hyvinvointia. Tästä ja muista sähköjärjestelmän ja sähkön riittävyyden ajankohtaisista aiheista keskustellaan tänään Fingrid Current -tilaisuudessa, jonka suoraa verkkolähetystä voi seurata klo 13-16.40.
MARI-kauppapaikan käyttöönottoaikataulu siirtyy2.9.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Pohjoismaiset kantaverkkoyhtiöt ovat päättäneet siirtää yhteistä liittymistään eurooppalaiselle mFRR-energian kauppapaikalle eli MARI-kauppapaikalle. Todennäköisimpänä uutena käyttöönottoajankohtana pidetään syys–lokakuuta 2027.
Tasevastaavilta jätetään perimättä tuotannon ja kulutuksen volyymimaksun lokakuussa 202631.8.2026 14:33:00 EEST | Tiedote
Fingrid jättää perimättä tuotannon ja kulutuksen volyymimaksua lokakuussa 2026. Syynä tähän on voimajärjestelmän reservikustannusten ennustettua alhaisempi taso ja sähkökaupan tuloksen ennustettua korkeampi taso.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme