Kokoomuksen Keto-Huovinen: On oikeudenmukaista, että jatkossa vanki voi olla ensikertalainen vain kerran
Kokoomuksen syyttäjätaustainen kansanedustaja Pihla Keto-Huovinen pitää hallituksen esitystä vankien ensikertalaisuudesta oikeana. Orpon hallitus esittää ehdonalaiseen vapauttamisen järjestelmää muutettavan siten, että henkilö voi olla ensikertalainen vain kerran elämässään.

”Tällä hetkellä lainsäädäntömme katsoo ensikertalaiseksi rikoksentekijän, joka ei ole istunut vankilassa rikosta edeltäneiden viiden vuoden aikana. Tämä ei ole vastannut yleistä oikeustajua. On oikeudenmukaista, että ensikertalainen voi olla vain kerran elämässään – ei kerran viidessä vuodessa”, Keto-Huovinen sanoo.
Tämänhetkisen lainsäädännön mukaan henkilö, joka on uusinut rikoksensa viiden vuoden jälkeen, on vapautunut ehdonalaiseen istuttuaan vankilatuomiostaan puolet. Orpon hallituksen esittämän muutoksen jälkeen tuomitun niin sanottu ensikertalaisuus ei enää palautuisi tietyn rikoksettoman ajan jälkeen. Muutoksen myötä rikoksen uusiminen vaikuttaa johdonmukaisemmin vankilassa suoritettavan rangaistuksen pituuteen.
”Suomessa rikosoikeudellinen järjestelmä lähtee siitä, että ensimmäistä kertaa ehdottomaan vankeusrangaistukseen tuomittu henkilö vapautuu suoritettuaan lyhyemmän osan vankeusrangaistuksestaan. Lievemmän kohtelun ei kuitenkaan tule koskea rikoksenuusijoita”, Keto-Huovinen toteaa.
Arvioiden mukaan muutos vähentää rikoksenuusijoiden vankeuteen johtavia rikoksia muutamista prosenteista jopa noin kahteenkymmeneen prosenttiin. Muutos lisännee vankimäärää, mihin Orpon hallitus on varautunut turvaamalla riittävät resurssit.
”Vuoden 2024 budjetissa rangaistusten täytäntöönpanon määrärahat nousivat 16 prosentilla ja Rikosseuraamuslaitoksen henkilötyövuodet 260 hengellä. Uudistus lisää rikosoikeusjärjestelmämme oikeudenmukaisuutta ja selkeyttä”, Keto-Huovinen päättää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pihla Keto-HuovinenKansanedustaja
Uudenmaan vaalipiiri
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Työministeri Arto Satosen vappupuhe1.5.2025 11:34:58 EEST | Tiedote
Työministeri Arto Satosen vappupuhe 1.5. Tampereen porvarillisessa vappujuhlassa.
Kokoomuksen Väyrynen: Lasten ja nuorten terapiatakuusta vihdoin totta1.5.2025 11:19:14 EEST | Tiedote
Kokoomuksen lääkäri-kansanedustaja Ville Väyrynen iloitsee, että kauan odotettu lasten ja nuorten terapiatakuu astuu voimaan tänään 1.5.2025.
Kokoomuksen Heinonen : Suurin riski Suomelle olisi olla tekemättä mitään30.4.2025 14:20:36 EEST | Tiedote
Valtiovarainministeriön tuoreen ennusteen mukaan Suomen velkasuhteen kasvu vakiintuu hallituskauden loppuun mennessä, mikäli hallituksen 9 miljardin sopeutuskokonaisuus toteutetaan kokonaisuudessaan ja kasvutoimet alkavat vaikuttaa. Kokoomuksen kansanedustaja Timo Heinosen mukaan tämä osoittaa, kuinka välttämätöntä hallituksen käynnistämä sopeutus- ja kasvupolitiikka on.
Kokoomuksen Castrén: Suomi panostaa lääketutkimusten kasvuun – lisää tutkimusrahoitusta ja uusi yhden luukun palvelumalli30.4.2025 11:23:22 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Maaret Castrén on tyytyväinen kehysriihen panostuksista lääketutkimukseen ja kliinisiin tutkimushankkeisiin. Tavoitteena on lisätä kliinisten tutkimusten määrää Suomessa, tarjota potilaille nopeampi pääsy uusiin hoitoihin sekä tukea talouskasvua ja työpaikkojen syntymistä korkean osaamisen aloille. "Suomalaiset potilaat saavat nopeammin käyttöön uusia hoitoja."
Kokoomuksen Päivärinta: SDP:n verologiikka täysin hukassa – tutkimusnäyttö ei tue Malmin väitteitä28.4.2025 17:17:07 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Susanne Päivärinta ihmettelee SDP:n Niina Malmin verologiikkaa, jonka mukaan työn verotuksen keventäminen ei lisäisi työnteon kannustimia. ”Tutkimus ja käytännön kokemus eivät tue SDP:n varapuheenjohtajan syytöksiä. Olisiko aika ottaa laskin käteen?” Päivärinta kysyy.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme