Rosebud Oy

Tero Jartin Sivupersoonat-näyttely Sodankylän elokuvajuhlilla

Jaa

Tero Jartin SIVUPERSOONAT -valokuvanäyttely 12.06.–16.06.2024
avoinna ke 16–20, to–la 12–20, su 12–16. Sompionkatu 2, 99600 Sodankylä

”Sivupersoonat-teossarjassa olen maalannut nahkaani näkyviin nahan takana piileskeleviä sivupersooniani. Nämä myötäsukaiset kannustajat, oivaltavat paljastajat tai elämää jarruttavat häiriköt tunkeutuvat varoittamatta ja pyytämättä esiintymään minuna. Vaikka peilikuva näyttäytyy normaalina, sisäänpäin katsottuna näky on toinen."

"Olen maalannut sivupersoonani esiin itse. Yhtä lailla kuin en tunne itseäni täydelliseksi, saa tämä näkyä myös sivupersoonissani tuoden heihin inhimillisyyttä ja huumoria, jos
traagisuuttakin. Kuvat olkoot rehellisessä avoimuudessaan omanlaisiaan 'anti-selfieitä'."

Tero Jartti (s. 1962) on teatteritaiteen maisteri ja näyttelijänä tutuksi tullut taiteilija, joka on työskennellyt monipuolisesti taiteen eri osa-alueilla vuodesta 1987 lähtien. Hänen taiteellinen työskentelynsä on pitänyt sisällään yhtä lailla esittäviä taiteita kuin elokuva-, kuva-, media- ja valotaidetta. Jartin taiteelle on tyypillistä omalakinen, kantaaottava huumori, joka haastaa katsojaa tutkimaan teosten aiheita yllättävistäkin näkökulmista. Jartin teoksia on esitelty eri areenoilla ja foorumeissa niin kotimaassa kuin ulkomailla.

Haastattelupyynnöt ja kuvamateriaalit: tjartti@gmail.com, +35468101233

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Rosebud Oy

Eettisen kaupan edelläkävijät – Juuttiputiikki ja maailmankauppaliike12.8.2025 12:01:11 EEST | Tiedote

Tietokirjailija Maija Sarasteen ainutlaatuinen teos kertoo vuonna 1978 Ouluun perustetun Suomen ensimmäinen maailmankaupan, Juuttiputiikin, ja maailmankauppaliikkeen historiasta. Seuraavina vuosikymmeninä eri puolille Suomea syntyi kymmeniä vastaavia yhdistyksiä ja kauppoja, jotka avasivat markkinat eettiselle kaupankäynnille kehitysmaiden tuottajille. Sittemmin maailmankauppaliikkeen vaikutuksesta Reilun kaupan merkkituotteet ovat löytäneet tiensä kaikkien kauppojen hyllyille.

Kansalaisjärjestöt polkaisevat eurooppalaisen diplomatian liikkeelle Etyj 50-vuotiskokouksen alla29.7.2025 14:45:21 EEST | Tiedote

Kansalaisjärjestöt herättelevät eurooppalaista diplomatiaa henkiin Etyj 50-vuotiskokouksen kynnyksellä. Helsinki+50-julkilausuma korostaa rauhan merkitystä ja kannustaa valtioiden väliseen yhteistyöhön. Rauhanaktivistit pyöräilevät luovuttamaan julkilausuman Etyj-maiden lähetystöille muistuttaakseen rauhan merkityksestä: rauhan rakentaminen ei onnistu aseistautumalla. Helsinki+50 kansalaisliikeen tapahtumat huipentuvat 30.7.–2.8. Helsingissä.

Kirjamaailman teemana 24.–25.5. sota ja rauha, erityisvieraita Hiroshimasta12.5.2025 09:30:00 EEST | Tiedote

Kirjamaailma raivaa tilaa kriittiselle keskustelulle demokratian uhista, asevarustelusta, militarismista sekä kansainvälisistä kriiseistä ja konflikteista – ohjelmassa syväluodataan muun muassa Israelin ja Palestiinan konfliktin juuria ja nykytilaa usean tietokirjailijan voimin. Erityisvieraina Hiroshiman atomipommituhosta eloonjäänyt "hibakusha", viime vuonna Nobelin rauhanpalkinnon saaneen Nihan Hidankyon järjestön pääsihteeri Kunihiko Sakuma, ja Japanin atomipommin vastaisen Gensuikyo-neuvoston pääsihteeri Yayoi Tsuchida. Kirjamaailma on osa Maailma kylässä -festivaalia 24.–25.5. Helsingin Suvilahdessa (la klo 11–21, su klo 11–19).

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye