Bassotaajuudet kuriin – Espoo vähentää ulkoilmakonserttien melua tapahtumakokemusta heikentämättä
Espoo hillitsee Suomen ensimmäisenä kaupunkina matalien taajuuksien voimakkuutta kesän ulkoilmakonserteissa. Tapahtuma-alueella basson väreilystä voi nauttia entiseen tapaan, mutta naapurustolle aiheutuva meluhaitta pienenee.

Espoo hillitsee ulkoilmakonserttien matalimpia taajuuksia, eli niin sanottuja bassotaajuuksia, koska ne kantautuvat helpoiten asuntojen rakenteista sisään ja aiheuttavat suurinta meluhaittaa lähinaapureille. Espoo ottaa bassotaajuuksille käyttöön C-taajuuspainotuksen määritellessään musiikkimelun raja-arvoja. Bassonjytke kantaa kauemmas kuin esimerkiksi laulu ja muut musiikin korkeammat äänentaajuudet, joiden voimakkuutta mitataan tarkastelemalla A-taajuuspainotusta.
“Ajatus bassotaajuuksien hillinnästä syntyi asukkaiden yhteydenottojen myötä. Jos asukkaat jostain valittavat ulkoilmakonsertteihin liittyen, se on juuri bassonjumputus. Haluamme hillitä ulkoilmakonserttien meluhaittoja vaarantamatta tapahtumien elinvoimaisuutta. Näin tapahtumien järjestäminen Espoossa pysyy mielekkäänä”, sanoo Espoon kaupungin ympäristötarkastaja Eero Lahtela.
Espooseen odotetaan tänä kesänä noin kymmentä suurta ulkoilmakonserttia, joihin lukeutuvat esimerkiksi Espoon Viinijuhlat Haukilahdessa ja tapahtumasarja Tapiolan kulttuuriaukiolla. Tapahtumajärjestäjät ovat ottaneet uudet melumääräykset hyvin vastaan, eikä festivaalikansallakaan ole syytä huoleen.
“Musiikillisesti festarifiilis on samanlainen kuin ennenkin, sillä tapahtuma-alueella basson rytmin tuntee yhä kehossaan. Ainoa muutos on naapuruston mahdollisuus parempiin yöuniin”, Lahtela sanoo.
Väännetään nupista tai käännetään lavaa – melunhallinnan keinot ovat monet
Jos isossa ulkoilmakonsertissa soitetaan musiikkia kello 20 jälkeen, tapahtumajärjestäjän pitää Espoossa tehdä meluilmoitus kaupungin ympäristönsuojeluun. Kaupungin meluilmoituspäätös velvoittaa järjestäjää hillitsemään ja seuraamaan meluhaittaa. Espoon keinoja ovat melun tapahtumakohtaiset raja-arvot, ja pääsääntöisesti ulkoilmakonserttien pitää loppua puoliltaöin, jos lähellä on asutusta.
Tapahtumajärjestäjät suunnittelevat itse parhaat melunhallinnan tavat. Naapurustoon kantautuvia bassotaajuuksia voi vähentää esimerkiksi säätämällä niiden volyymia, pystyttämällä meluesteitä tai käyttämällä useita pieniä kaiuttimia yhden ison sijaan.
Tapahtumien järjestäjien kannattaa suunnata esiintymislavat niin, että ne aiheuttavat mahdollisimman vähän meluhaittaa naapurustolle. Myös viestintä on tärkeää: jos lähikulmien asukkaat tietävät etukäteen tapahtumasta, he osaavat ennakoida esimerkiksi varautumalla korvatulpin, viettämällä mahdollisuuksien mukaan yön toisaalla tai sulkemalla ikkunat.
“Asukaspalautteista voimme kesän mittaan päätellä, miten bassotaajuuksien rajoittaminen vaikuttaa meluhaittaan. Edelläkävijä-Espoon kokemuksista voivat myöhemmin hyötyä muutkin kunnat”, Lahtela sanoo.
Espoon kaupunkitapahtumia kesällä 2024: https://kaupunkitapahtumatespoo.fi/
Tietoa desibeleistä:
- Desibeli (dB) on yksikkö, jota käytetään äänenvoimakkuuden mittaamiseen.
- dB(A)-yksikköä käytetään mittaamaan ihmiskorvalle kuuluvaa äänenvoimakkuutta.
- dB(C):llä mitataan erittäin korkeiden tai erittäin matalien taajuuksien voimakkuutta. Matalista taajuuksista, jotka ihminen tuntee kehossaan värähtelynä, puhutaan usein basso- tai alataajuuksina.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Eero LahtelaYmpäristötarkastaja
Puh:+358 40 636 9727eero.lahtela@espoo.fiKuvat

Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Espoon kaupunki - Esbo stad
Espoon uusivuosi 2026 tarjoaa maailmanluokan valotaidetta ja koko perheelle suunnattua ohjelmaa19.12.2025 12:17:54 EET | Tiedote
Espoon uuttavuotta juhlitaan Tapiolan keskuksen alueella keskiviikkona 31.12.2025 kello 17–22. Tapiolan Jääpuutarhassa sijaisteva valotaideteos on mahdollista kokea sekä jalkaisin että luistellen revontulten maagisen loisteen alla, kun sveitsiläisen taiteilijan Dan Acherin teos Borealis valaisee taivaan. Lisäksi Tapiolan Keskusaltaan ympäristössä ja Espoon Kulttuurikeskuksessa on paljon monipuolista ohjelmaa, kuten disko, karuselli, DJ-musiikkia sekä valo- ja mediataidetta.
Marjo Poutanen on valittu KAMU Espoon kaupunginmuseon museonjohtajaksi18.12.2025 15:26:07 EET | Tiedote
Marjo Poutanen on valittu museonjohtajaksi KAMU Espoon kaupunginmuseoon. Kaupunginmuseo kuuluu Espoon kaupungin organisaatioon ja kulttuurin tulosyksikköön.
Tilastot ja tutkimukset -kuukausitiedote joulukuu 202517.12.2025 16:35:50 EET | Tiedote
Espoon väkiluku oli lokakuun 2025 lopussa ennakkotietojen mukaan 325 510. Etenkin pitkäaikais- ja nuorisotyöttömyys kasvoivat voimakkaasti. Eetvartti 4/2025 toimintaympäristökatsaus julkaistu.
Vuoden 2026 taiteilija-apuraha myönnettiin sirkustaiteilija Kalle Niolle17.12.2025 10:10:12 EET | Tiedote
Kulttuuri- ja nuorisolautakunta päätti vuoden viimeisessä kokouksessaan toiminta- ja vuosiavustuksista aluenuorisojärjestöille, ammatillisille taide- ja kulttuuriyhteisöille, taiteen perusopetuksen oppilaitoksille, taide- ja kulttuuriyhdistyksille sekä kotiseutuyhdistyksille vuodelle 2026. Vuoden 2026 taiteilija-apuraha myönnettiin ensimmäistä kertaa sirkustaiteilijalle.
Kaupunginhallitus: Espooseen uusi rekrytointituki vuodelle 202615.12.2025 19:48:30 EET | Tiedote
Espoo ottaa ensi vuonna käyttöön uuden rekrytointituen tukemaan espoolaisten nuorten ja vieraskielisten työnhakijoiden työllistymistä. Rekrytointituen kohdentamista puoltaa se, että nuorten ja vieraskielisten työttömyys on kasvanut, mikä edellyttää vaikuttavia, kohdennettuja toimia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme