Urheiluvammojen ennustamista tekoälyn avulla käsitellyt väitöskirja palkittiin väitöskirjakilpailussa
14.6.2024 08:00:00 EEST | Jyväskylän yliopisto | Tiedote
Tietotekniikan tutkimussäätiö palkitsi Jyväskylän yliopiston informaatioteknologian tiedekunnassa väitelleen Susanne Jauhiaisen parhaan tietojenkäsittelytieteen väitöskirjasta. Väitöskirja yhdisti uudella ja omaperäisellä tavalla koneoppimista ja liikuntatieteitä ja käsitteli urheiluvammojen ennustamista tekoälyn avulla.

Jyväskylän yliopistossa väitelleen Susanne Jauhiaisen väitöskirja palkittiin parhaana tietojenkäsittelytieteen väitöskirjana. Palkinnon myönsi Tietotekniikan tutkimussäätiö, joka jakaa vuosittain palkinnon ansiokkaalle tietojenkäsittelytieteitä edustavalle väitöskirjalle.
Jauhiainen työskentelee tällä hetkellä tutkijatohtorina Jyväskylän yliopiston Digitaalisen terveysälyn laboratoriossa.
Jauhiaisen väitöskirjassa käsitellään koneoppimisen hyödyntämistä urheiluvammojen ennustamisessa ja urheilun lahjakkuuksien tunnistamisessa.
Palkintoraadin perusteluissa todetaan, että työ on omaperäinen ja uusi, ja että Jauhiaisella on ollut johtava rooli tutkimustyössä. Väitöskirjan julkaisut ovat myös keränneet runsaasti viittauksia.
”Koneoppimisen hyödyntäminen liikuntatieteissä on kiinnostanut minua opintojen alusta saakka ja olen päässyt tekemään tutkimusta sen piirissä jo maisteriopintojeni aikana. Tunnustuksen saaminen tuntuu todella hienolta ja on hienoa, että väitöskirjan tuoma hyöty on tunnistettu sovellusalueensa lisäksi myös tietotekniikan menetelmäpuolella”, Jauhiainen iloitsee.
Jauhiaisen tutkimuksessa onnistuttiin ennustamaan urheiluvammoja noin 65 prosentin kokonaistarkkuudella. Vaikka ennustusvoima jäi vielä matalaksi käytännön kliinisessä työssä hyödyntämistä ajatellen, tulokset auttavat siinä, että tulevaisuudessa pystytään keräämään relevantimpaa tutkimusdataa.
Väitöstyössä kehitettiin lisäksi lähestymistapa, jolla voidaan saavuttaa luotettavia, toistettavia ja vertailukelpoisia koneoppimistuloksia.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Susanne JauhiainenTutkijatohtoriJyväskylän yliopisto
susanne.m.jauhiainen@jyu.fiTeemu RahikkaViestinnän asiantuntija
Puh:+358 50 469 9377teemu.m.rahikka@jyu.fiKuvat

Linkit
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Jyväskylän Normaalikoulun alakoulu täyttää 160 vuotta – juhlavuosi huipentuu syksyllä31.3.2026 13:22:22 EEST | Tiedote
Suomen vanhin harjoittelukoulu, Jyväskylän normaalikoulun alakoulu, viettää tänä vuonna 160-vuotisjuhlavuottaan. Juhlavuotta vietetään pitkin vuotta oppilaiden projekteilla ja tapahtumilla, ja juhla huipentuu 3. lokakuuta Jyväskylän yliopiston päärakennuksessa ja hotelli Laajavuoressa järjestettävään pää- ja iltajuhlaan, joissa juhlistetaan samalla myös 110 vuotta täyttänyttä yläkoulua ja lukiota.
Jyväskylän yliopiston tilinpäätös ja toimintakertomus 2025: Tutkimuksessa ja koulutuksessa menestystä, korkeakoulukonsernin rakentaminen käyntiin30.3.2026 10:59:55 EEST | Tiedote
Vuosi 2025 oli tutkimuksen ja koulutuksen osalta menestyksekäs. Yliopiston julkaisujen kokonaismäärä pysyi vakiintuneella noin 3 500:n vuositasolla.
Olli Ohtonen lumiurheilun työelämäprofessoriksi vahvistamaan tieteen ja huippu-urheilun yhteistyötä30.3.2026 06:00:00 EEST | Tiedote
Olli Ohtonen aloittaa 1.4.2026 Suomen ensimmäisenä lumiurheilun työelämäprofessorina Jyväskylän yliopiston Vuokatin liikuntateknologian yksikössä. Professuuri vahvistaa tieteen ja huippu-urheilun yhteistyötä ja perustuu yhteistyöhön Suomen Olympiakomitean kanssa.
Jyväskylän yliopisto säilytti vetovoimansa korkeakoulujen yhteishaussa – viidenneksi suosituin kohde25.3.2026 12:30:00 EET | Tiedote
Jyväskylän yliopistoon haki eilen päättyneessä korkeakoulujen kevään toisessa yhteishaussa 19 414 hakijaa, joista ensisijaisia 6 344. Viime vuodesta ensisijaisten hakijoiden määrä nousi kolme prosenttia, ja kokonaishakijamäärä pysyi lähes samana (19 477 vuonna 2025). Valtakunnallisesti kevään toisen yhteishaun hakijamäärä nousi vajaan prosentin. Hakemuksia Jyväskylän yliopistoon kertyi 25 979, mikä oli myös lähes sama kuin edellisvuonna.
QS Ranking 2026: Liikuntatieteet sijalla 45, kaikkiaan 9 Jyväskylän yliopiston alaa mukana arvostetussa listauksessa25.3.2026 12:02:00 EET | Tiedote
Vuoden 2026 QS World University Rankings by Subject -vertailun tulokset on julkaistu. Jyväskylän yliopiston aloista maailman sadan parhaan joukossa jatkoi liikuntatieteet, jonka sijoitus vertailussa on 45:s. Vahva sijoitus kertoo alan asemasta suomalaisen ja kansainvälisen liikuntatieteellisen tutkimuksen kärjessä. Viime vuonna sijoitus oli 47:s. Lähellä huippua kasvatustieteet sijoitettiin välille 101–150 ja kielitieteet välille 151–200, molemmat samoilla sijoilla kuin viime vuonna.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme