Jännitysromaani kirjailijasta jonka ”Millennium”-käsikirjoitus hylätään – John Ajvide Lindqvistin teoksen taustalla on monipolvinen tapahtumavyyhti Ruotsin kustannusmaailmasta
13.6.2024 12:55:39 EEST | Gummerus | Tiedote
Korruptiota, talousrikollisuutta, hakkerointia, ihmissuhdekiemuroita ja syväsukellus kustannusmaailman kulisseihin. Kaikkea tätä ja paljon muuta on kauhukirjailijana tunnetun John Ajvide Lindqvistin uusi, täysverinen jännäri Veteen kirjoitettu (Gummerus). Romaanin taustalla on tapahtumavyyhti, johon liittyy muun muassa miljoonasopimuksia ja bisneksiä norjalaisen hotelliyrittäjä Petter Stordalenin kanssa.

Tarinassa entinen poliisi ja nykyinen kirjailija Julia Malros on saanut tehtäväkseen kirjoittaa seuraavan osan maailmankuuluun jännityssarjaan. Helpottaakseen taustatutkimusta kustantaja yhyttää hänet salaperäisen hakkerin Kim Ribbingin kanssa. Heidän juhannuksenviettonsa katkeaa läheltä kuuluvaan aseiden tulitukseen. Verilöylyn jäljet johtavat Malmrosin lapsuudenystävän huvilalta Tukholman saaristosta Shanghain kummitustaloihin, Kuuban rannoille ja Norjan öljynporauslautoille.
Kirjailija John Ajvide Lindqvist kertoo Dagens Nyheterin haastattelussa, että hänen alkuperäinen, Millennium-sarjan uudeksi romaaniksi kirjoitettu käsikirjoituksensa hylättiin, koska siinä oli liikaa huumoria eikä juoni ollut tarpeeksi monimutkainen. Samassa lehtijutussa Dagens Nyheter käy läpi alunperin Stieg Larssonin kirjoittaman kulttisarjan sopimuskuvioita, joihin liittyy muun muassa hotelliyrittäjä Petter Stordalenin Strawberry-kustantamo. John Ajvide Lindqvistin Ruotsin parhaaksi rikosromaaniksi 2022 ehdolla ollut ja kotimaassaan myyntimenestykseksi noussut Veteen kirjoitettu syntyi tapahtumaketjun seurauksena.
John Ajvide Lindqvist (s. 1968) on ruotsalainen kirjailija, jota brittilehti The Daily Mirror on kutsunut Ruotsin vastineeksi Stephen Kingille. Hän on kauhun mestari, joka siirtyy suvereenisti rikoskirjallisuuden raskaaseen sarjaan. Ajvide Lindqvistiä on käännetty 25 kielelle ja hän on voittanut mm. Selma Lagerlöfin kirjallisuuspalkinnon, Göteborgs-Postenin kirjallisuuspalkinnon sekä Norjan vuoden parhaan käännösromaanin palkinnon. Lisäksi hän on ollut ehdolla niin August-palkinnon kuin Ruotsin radion kirjallisuuspalkinnon saajaksi.
John Ajvide Lindqvist: Veteen kirjoitettu
alkuteos Skriften i vattnet
suomentanut Laura Kulmala
486 sivua
Ilmestyy myös äänikirjana, lukija Unto Nuora
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Eeva HerrainsiltaViestintäpäällikkö
Puh:040 5146 360eeva.herrainsilta@gummerus.fiKuvat
Linkit
Gummerus
Vuonna 1872 perustettu Gummerus on Suomen vanhin yleiskustantamo. Toteutamme edelleen perustajamme Kaarle Jaakko Gummeruksen alkuperäistä visiota julkaista kirjallisuutta ”huviksi ja hyödyksi”. Omaperäiset ja uskaliaat kustannuspäätökset ovat aina olleet Gummeruksen toiminnan ydin. Suhtaudumme kirjallisuuteen rakastavasti ja intohimoisesti, ja meitä ohjaavat yhteiset arvot: rohkea mieli, avara katse ja vapaa sana.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Gummerus
Ukrainalaiskirjailijan maansa historiaa avaava romaani toimii johdantona nyt käytävälle sodalle18.3.2026 15:48:34 EET | Tiedote
Kiovassa asuvan Sofija Andruhovytšin suurromaani Amadoka (Gummerus) kertoo Ukrainan historiasta sadan vuoden ajalta aina Stalinin vainoista Krimin valtaukseen. Alkukielellä vuotta ennen Venäjän hyökkäyssodan alkua ilmestyneen menestysromaanin käännösoikeudet on myyty jo 16 maahan. Suomeksi yli 1000-sivuinen teos ilmestyy kolmessa osassa. Nyt julkaistavan Amadoka II: Uljana -niteen ovat suomentaneet Riku Toivola ja Eelis Kulojärvi.
ENNAKKOTIEDOTE: Upottavan hieno romaani vie 1980-luvulle ja Turun ulkosaaristoon17.3.2026 13:32:22 EET | Tiedote
Kaukana kaupungista, varuskuntasaarella ulkosaaristossa kaikki tapahtuu tuulen ja veden armoilla. Wilhelmiina Palosen toinen romaani Suolavedet (Gummerus) kuvaa rakkauden vaikeutta sekä saaristolaiselämän ankaruutta ja iloja aikana, jolloin Itämerta ei vielä tunnettu maailman saastuneimpana merenä. Romaani ilmestyy ja on arvosteluvapaa 10.4.2026.
ENNAKKOTIEDOTE: Näyttelijä-kirjailija Markku Haussilan ilmat pihalle lyövä romaani poikiin kohdistuvasta seksuaalisesta väkivallasta ilmestyy 13.4.202616.3.2026 08:25:00 EET | Tiedote
Markku Haussilan toinen romaani Miehet joita luulin rakastaneeni (Gummerus) kysyy: onko oikein, että lapsiin kohdistuvat seksuaalirikokset vanhenevat? Romaani kuvaa, kuinka aikuiseen mieheen rakastunut poika joutuu seksuaalirikoksen uhriksi. Teos ilmestyy ja on arvosteluvapaa 13.4.2026.
ENNAKKOTIEDOTE: Anneli Kanto kertoo päiväkirjassaan kirjoittamisesta, vanhenemisesta, perhesuhteista, ystävyyksistä ja rakkaudesta13.3.2026 10:42:04 EET | Tiedote
Kirjailija Anneli Kanto kirjoittaa päiväkirjaa vuoden kierron verran kesästä 2024 kesään 2025. Sivuilla vuorottelevat arjen ilot ja surut, kirjailijantyön valot ja varjot. Kuinka paljon työvuosia seitsemänkymppisellä vielä on? Millaisia sukupolvikokemuksia suurten ikäluokkien ihmiset jakavat? Mitä ajatuksia maailmantilanne herättää? Uskaltaako varttuneella iällä rakastua? Entä jos sydän särkyy? Elämänlangalla (Gummerus) ilmestyy ja on arvosteluvapaa 23.4.2026.
ENNAKKOTIEDOTE: Ann-Christin Antellin Adelin tyttäret -sarjan käännösoikeudet myyty Ruotsiin – Trilogian toinen osa Kätketty tähti (Gummerus) ilmestyy 2.4.11.3.2026 09:16:35 EET | Tiedote
Historiallisen viihdekirjallisuuden tähden Ann-Christin Antellin tieteestä ja taiteesta ammentava trilogia Adelin siskoksista saa jatkoa, kun sarjan toinen osa Kätketty tähti ilmestyy 2.4. Viime vuonna Valkea lilja -romaanilla alkaneen Adelin tyttäret -sarjan käännösoikeudet on juuri myyty Ruotsiin. Sarjan ruotsinkieliset käännösoikeudet on ostanut kustantamo Gyldendal Astra.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

