Sari Sarkomaa: Vihdoin lakimuutos – yhdenkään tytön ei pidä joutua elämään silpomisuhan alla
13.6.2024 14:16:22 EEST | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Sari Sarkomaa kiittää oikeusministeri Leena Merta ja koko hallitusta. Vihdoinkin lakiesitys naisen sukuelinten silpomisen sekä silpomisen valmistelun säätämiseksi rangaistavaksi erillislailla on tulossa eduskunnan käsittelyyn. Yhdenkään tytön tai naisen ei pidä joutua elämään maassamme silpomisuhan alla.

Kokoomuksen kansanedustaja Sari Sarkomaa kiittää oikeusministeri Leena Merta ja koko hallitusta. Vihdoinkin lakiesitys naisen sukuelinten silpomisen sekä silpomisen valmistelun säätämiseksi rangaistavaksi erillislailla on tulossa eduskunnan käsittelyyn. Yhdenkään tytön tai naisen ei pidä joutua elämään maassamme silpomisuhan alla.
"Muissa Pohjoismaissa tyttöjen ja naisten sukuelinten silpominen on kielletty erillislailla. Suomessa tyttöjen silpominen on rangaistavaa rikoslain pahoinpitelyä koskevien säännösten nojalla. Useat tahot ovat pitäneet säätelyä riittämättömänä", Sarkomaa toteaa.
Esityksessä naisen sukuelinten silpominen ja sen valmistelu säädettäisiin rangaistavaksi erillisin rikoslain säännöksin. Valmistelutoimiin, kuten naisen tai tytön vieminen ulkomaille silpomista varten tai pakottaminen tai taivuttelu silpomiseen, voitaisiin puuttua tehokkaammin. Ehdotettujen lakien on tarkoitus tulla voimaan 1.1.2025.
"Sukuelinten silpominen on kitkettävä Suomesta ja koko maailmasta. Silpomisuhan alla elää Suomessa arvioiden mukaan jopa 3000 tyttöä ja koko maailmassa yli neljää miljoonaa tyttöä. On valtavan helpottava uutinen, että hallituksen esitys rikoslain muuttamisesta tulee vihdoin eduskuntaan", Sarkomaa toteaa.
"Tyttöjä suojellaksemme ja lakimuutosta vauhdittaaksemme teimme asiasta kansanedustaja Sofia Vikmanin kanssa syyskuussa 2019 lakialoitteet, jotka ovat olleet hallituksien käytössä. Oli suuri pettymys, että asia ei edennyt viime hallituskaudella", Sarkomaa sanoo.
THL:n arvion mukaan silpomisen kohteeksi joutuneita tyttöjä ja naisia on Suomessa noin 10 000. Silpomisesta aiheutuu monia elinikäisiä terveyshaittoja. Tyttöjen sukuelinten silpominen on järkyttävää väkivaltaa. Istanbulin sopimus velvoittaa myös tarjoamaan terveyspalveluita kuten korjausleikkauksia silpomisen läpikäyneille.
Eduskunnan käsittelyyn tuleva rikoslain muutos on myös tervetullut työkalu niille tahoille, jotka tekevät ehkäisevää työtä ja ajuri asennemuutostyölle sekä vahva viesti maahan muuttaville perheille. Lisäksi on olennaista edistää maahanmuuttajataustaisten yhteisöjen, ammattilaisten ja viranomaisten yhteistyötä ja vuoropuhelua.
"Yksikin väkivallanteko on liikaa. Brutaali silpominen on lopetettava kaikkialta maailmasta. Silpominen tehdään tyypillisesti 0–15-vuotiaille tytöille. Silpominen on kivulias väkivallanteko, joka aiheuttaa vakavia kärsimyksiä, vammoja, terveysriskejä ja tyttöjen sekä naisten kuolemia. Tyttöjen ja naisten sukuelinten silpominen on yksiselitteisesti törkeä pahoinpitely, rikos ja ihmisoikeusloukkaus. Yhdenkään tytön ei pidä joutua elämään silpomisuhan alla", Sarkomaa toteaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Sari SarkomaaKansanedustaja
Helsingin vaalipiiri
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Kopra: Velkajarru on tie pois ikuisesta leikkauskierteestä – lipeäminen olisi selkärangattomuuden huippu16.9.2026 18:53:57 EEST | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jukka Kopra vaatii puolueita pitämään kiinni yhdessä sovitusta velkajarrusta. Hänen mukaansa olisi selkärangattomuuden huippu luvata vastuullista taloudenpitoa ja perääntyä heti, kun eteen tulee vaikeita päätöksiä. Kopra korostaa, ettei velkajarrun tavoitteena ole jatkuva leikkaaminen vaan päinvastoin Suomi, jonka talous kasvaa niin vahvaksi, ettei uusia sopeutuspaketteja tarvitse tehdä hallitus toisensa jälkeen.
Kokoomuksen Kauma: Velkajarrusta lipsuminen tulisi suomalaisille kalliiksi16.9.2026 18:05:04 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja ja eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Pia Kauma muistuttaa, ettei velkajarrussa ole kyse vain puolueiden välisestä sopimuksesta. Suomen kyky saada velkaantuminen hallintaan vaikuttaa myös siihen, miten sijoittajat ja luottoluokittajat arvioivat Suomen taloutta ja millä hinnalla valtio saa tulevaisuudessa lainaa. Kauman mukaan velkajarrusta lipsuminen olisi vaarallista etenkin nyt, kun Suomen julkinen talous on luottoluokittajien tarkassa seurannassa.
Kokoomuksen Jukkola oppositiolle: Älkää vetäkö mattoa pk-yritysten jalkojen alta16.9.2026 15:25:14 EEST | Tiedote
Pk-yritysten näkymät ovat kääntyneet selvästi parempaan, mutta investointihalukkuus on yhä heikkoa. Kokoomuksen talous- ja elinkeinopolitiikan verkoston puheenjohtaja, kansanedustaja Janne Jukkola haastaa oppositiopuolueita kertomaan suoraan, kiristäisivätkö ne yritysten verotusta ja peruisivatko yhteisöveron kevennyksen. Jukkolan mukaan yritykset tarvitsevat nyt ennen kaikkea ennakoitavuutta ja kasvurauhaa, eivät epävarmuutta tulevan vaalikauden veroratkaisuista.
Kokoomuksen Kinnari: Maatalouden kannattavuuden parantaminen vaatii toimivat markkinat, ei jatkuvia kriisipaketteja16.9.2026 14:29:04 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja, maa- ja metsätalousvaliokunnan jäsen Teemu Kinnari korostaa, maatalouden kannattavuuteen liittyvässä välikysymyskeskustelussa, että maatalouden vaikeuksiin on vastattava sekä välittömällä avulla että tuottajan asemaa vahvistavilla uudistuksilla. Hallitus on turvannut ruoantuotannon rahoitusta ja edistänyt alan kannattavuuden edellytyksiä vaikeasta taloustilanteesta huolimatta.
Kokoomuksen Koulumies: Suomeen muuttavan sosiaaliturva sidotaan jatkossa vahvemmin kotoutumiseen15.9.2026 17:56:25 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Terhi Koulumies pitää hallituksen esittämää uutta kotoutumistukea merkittävänä muutoksena Suomen sosiaaliturvaan. Jatkossa hiljattain Suomeen muuttanut työtön, joka ei ole vielä täyttänyt työssäoloehtoa, saisi yleistuen sijaan kotoutumistukea. Riittävän suomen tai ruotsin kielen taidon osoittamalla voisi päästä yleistuen piiriin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme