Sari Sarkomaa: Vihdoin lakimuutos – yhdenkään tytön ei pidä joutua elämään silpomisuhan alla
13.6.2024 14:16:22 EEST | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Sari Sarkomaa kiittää oikeusministeri Leena Merta ja koko hallitusta. Vihdoinkin lakiesitys naisen sukuelinten silpomisen sekä silpomisen valmistelun säätämiseksi rangaistavaksi erillislailla on tulossa eduskunnan käsittelyyn. Yhdenkään tytön tai naisen ei pidä joutua elämään maassamme silpomisuhan alla.

Kokoomuksen kansanedustaja Sari Sarkomaa kiittää oikeusministeri Leena Merta ja koko hallitusta. Vihdoinkin lakiesitys naisen sukuelinten silpomisen sekä silpomisen valmistelun säätämiseksi rangaistavaksi erillislailla on tulossa eduskunnan käsittelyyn. Yhdenkään tytön tai naisen ei pidä joutua elämään maassamme silpomisuhan alla.
"Muissa Pohjoismaissa tyttöjen ja naisten sukuelinten silpominen on kielletty erillislailla. Suomessa tyttöjen silpominen on rangaistavaa rikoslain pahoinpitelyä koskevien säännösten nojalla. Useat tahot ovat pitäneet säätelyä riittämättömänä", Sarkomaa toteaa.
Esityksessä naisen sukuelinten silpominen ja sen valmistelu säädettäisiin rangaistavaksi erillisin rikoslain säännöksin. Valmistelutoimiin, kuten naisen tai tytön vieminen ulkomaille silpomista varten tai pakottaminen tai taivuttelu silpomiseen, voitaisiin puuttua tehokkaammin. Ehdotettujen lakien on tarkoitus tulla voimaan 1.1.2025.
"Sukuelinten silpominen on kitkettävä Suomesta ja koko maailmasta. Silpomisuhan alla elää Suomessa arvioiden mukaan jopa 3000 tyttöä ja koko maailmassa yli neljää miljoonaa tyttöä. On valtavan helpottava uutinen, että hallituksen esitys rikoslain muuttamisesta tulee vihdoin eduskuntaan", Sarkomaa toteaa.
"Tyttöjä suojellaksemme ja lakimuutosta vauhdittaaksemme teimme asiasta kansanedustaja Sofia Vikmanin kanssa syyskuussa 2019 lakialoitteet, jotka ovat olleet hallituksien käytössä. Oli suuri pettymys, että asia ei edennyt viime hallituskaudella", Sarkomaa sanoo.
THL:n arvion mukaan silpomisen kohteeksi joutuneita tyttöjä ja naisia on Suomessa noin 10 000. Silpomisesta aiheutuu monia elinikäisiä terveyshaittoja. Tyttöjen sukuelinten silpominen on järkyttävää väkivaltaa. Istanbulin sopimus velvoittaa myös tarjoamaan terveyspalveluita kuten korjausleikkauksia silpomisen läpikäyneille.
Eduskunnan käsittelyyn tuleva rikoslain muutos on myös tervetullut työkalu niille tahoille, jotka tekevät ehkäisevää työtä ja ajuri asennemuutostyölle sekä vahva viesti maahan muuttaville perheille. Lisäksi on olennaista edistää maahanmuuttajataustaisten yhteisöjen, ammattilaisten ja viranomaisten yhteistyötä ja vuoropuhelua.
"Yksikin väkivallanteko on liikaa. Brutaali silpominen on lopetettava kaikkialta maailmasta. Silpominen tehdään tyypillisesti 0–15-vuotiaille tytöille. Silpominen on kivulias väkivallanteko, joka aiheuttaa vakavia kärsimyksiä, vammoja, terveysriskejä ja tyttöjen sekä naisten kuolemia. Tyttöjen ja naisten sukuelinten silpominen on yksiselitteisesti törkeä pahoinpitely, rikos ja ihmisoikeusloukkaus. Yhdenkään tytön ei pidä joutua elämään silpomisuhan alla", Sarkomaa toteaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Sari SarkomaaKansanedustaja
Helsingin vaalipiiri
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Vestman: Aikooko SDP todella kaataa suojelupoliisin ja sotilastiedustelun uudet välttämättömät toimivaltuudet isänmaan suojaksi?25.8.2026 18:20:39 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja, perustuslakivaliokunnan puheenjohtaja Heikki Vestman kysyy, aikooko SDP todella kaataa suojelupoliisin ja sotilastiedustelun uudet, välttämättömät toimivaltuudet Suomen suojaksi. Vestmanin mukaan tiedusteluviranomaisten toiminnan tehokkuutta vähentää se, että vihamielisen valtion sabotööri tai agentti voi käyttää kotia turvapaikkanaan ja suojautua kokonaan tiedustelulta. Ilman kiireellistä perustuslain muutosta välttämättömät toimivaltuudet kaatuvat eduskunnassa.
Kokoomuksen Kopra: SDP:n kannat repeilevät taloudesta turvallisuuteen25.8.2026 11:38:09 EEST | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jukka Kopra veti eduskuntaryhmän kesäkokouksessa eron Kokoomuksen ja SDP:n välille neljässä kysymyksessä: verotuksessa, julkisen talouden tasapainottamisessa, puolustuksen rahoittamisessa ja Suomen turvallisuudessa.
Kokoomuksen Kopra: Talouskasvu pitää saada näkymään suomalaisten arjessa25.8.2026 11:28:43 EEST | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jukka Kopran mukaan Suomen vauhdilla käynnistynyt talouskasvu on seuraavaksi saatava näkymään työpaikkoina, parempana ostovoimana ja sujuvampana arkena ihmisille. Eduskuntaryhmän kesäkokouksen linjapuheessaan Kopra nostaa seuraavan vaiheen kärjiksi työnteon kannattavuuden, terveyspalveluihin pääsyn helpottamisen ja lapsiperheiden tukemisen.
Kokoomuksen Kopra: Maanpuolustusta ei saa käyttää verotuksen markkinointikikkana24.8.2026 17:33:05 EEST | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jukka Kopra tuomitsee jyrkästi SDP:n aikomuksen korottaa ansiotulojen ja pääomatulojen verotusta erillisellä verolajilla puolustuksen rahoittamiseksi. Kopran mukaan puolustusmenot ovat yhteiskunnan olennaisimpia tehtäviä ja kuuluttava siksi perusrahoituksen piiriin.
Kokoomuksen Kauma: Työllisyyspalveluissa on siirryttävä kyttäämisestä kannustamiseen24.8.2026 15:44:41 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Pia Kauma oikoo julkisuudessa esiintyneitä virheellisiä väitteitä, joiden mukaan työttömyysturvaa saavat eivät voisi osallistua vapaaehtoistyöhön. Kauma myös peräänkuuluttaa asennemuutosta työttömien valvonnasta heidän kannustamiseensa kohti työllistymistä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme