SDP:n Pia Hiltunen: Hallituksen leikkaukset eivät edistä lasten ja nuorten hyvinvointia
13.6.2024 15:12:53 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
Kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan jäsen Pia Hiltunen (sd.) näkee, että nykyinen hallitus ei edistä lasten ja nuorten kokonaisvaltaista hyvinvointia. - Leikkaukset eivät luo tulevaisuususkoa, paranna oppimistuloksia tai edistä perhemyönteisyyttä.

Tänään eduskunnan täysistunnossa käydään ajankohtaiskeskustelua lasten ja nuorten hyvinvoinnista. Pia Hiltusen (sd.) mielestä keskustelu lisääntyvästä pahoinvoinnista on teennäistä, mikäli tosiasioita ja juurisyitä ei tunnusteta. Hiltusen mielestä hallitus moraaliposeeraa myös juhliessaan peruskoulun rahoituksen panostuksella.
-Hyvinvointi lähtee oikeudesta saada olla lapsi ja nuori sekä kehittyä rauhassa. Huoltajien vastuulla on huolehtia lastensa perustarpeista ja asettaa rajat. Rajat ovat rakkautta.
Kotien lisäksi kouluilla on suuri vastuu hyvinvoinnin edistämisessä
-Erityisopettajien puute on vakava ongelma tuen järjestämisessä ja pelkäänpä ettei hallituksen oppimisentuenuudistus tule tilannetta helpottamaan. Kirjausvelvollisuuden vähentäminen ei paranna lapsen oikeutta tukeen. Jos oikeasti olisi ajateltu lapsen etua, olisi pienennetty ryhmäkokoja ja huolehdittu siitä, että pienryhmäpaikkoja olisi riittävästi. Nyt kuntien valtionosuusleikkaukset ovat suoraan pois koulutuksesta ja lasten palveluista.
-Ihmettelen myös, mitä hyötyä on lisätä vuosiviikkotunteja, jos lapsilla ei ole edes oppikirjoja. Oppimisprosessi ei ole muuttunut, vaan oppiminen vaatii edelleen harjoittelua. Jos ei ole mistä harjoitella, miten voidaan odottaa parempia tuloksia.
Viime aikoina monet poliitikot ovat myös väläytelleet, kuinka kouluissa tulisi olla kännykänkäyttökielto. Hiltunen näkee, että suurempi ongelma lasten ja nuorten kännykän käytössä on kuitenkin vapaa-ajalla.
-Kouluilla on mahdollisuus kieltää kännyköiden tarpeeton käyttö, mutta ei voida ajatella, ettei koulun tarvitsisi opettaa tiedonhakua, medianlukutaitoja tai kriittistä ajattelua, jota somen kanssa tarvitaan entistä enemmän. Kieltämällä yhden sovelluksen ja puhelimien käytön siirrämme vain ongelmaa, eikä se ratkaise aitoa haastetta puhelimien suhteen.
-Vapaa-ajalla käytetyt tunnit puhelimien kanssa on ongelma, jossa myös rajojen asettaminen olisi oleellista. Esimerkiksi harrastukset ja liikunnan lisääminen tukisivat lasten ja nuorten hyvinvointia ja rajoittaisivat someen käytettävissä olevaa aikaa.
Hiltunen syyttää hallitusta nuorten tulevaisuususkon heikentämisestä.
-Kehtaako hallitus aidosti julistaa panostavansa lapsiin ja nuoriin lisäämällä lapsiperheköyhyyttä, heikentämällä peruspalveluja koulutuksen ja soten osalta ja viemällä opiskelijoiden toimeentulon, Hiltunen päättää.
Yhteyshenkilöt
Pia HiltunenKansanedustaja
Puh:050 438 1837pia.hiltunen@eduskunta.fiKuvat
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Skinnari: AI Gigafactory päätettävä nyt – Suomella mahdollisuus “uuteen Nokiaan”24.5.2026 11:00:35 EEST | Tiedote
Kansanedustaja ja ex-ministeri Ville Skinnari vaatii hallitukselta nopeita päätöksiä Ouluun suunnitellun eurooppalaisen AI Gigafactoryn toteuttamiseksi. Skinnari puhui Tampereella SDP:n puoluekokouksen yhteydessä.
SDP:n Haatainen: Eurooppaan tarvitaan tasa-arvon ja syrjimättömyyden takapakeista varoittava järjestelmä23.5.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Tuula Haatainen (sd) esitteli perjantaina Euroopan neuvoston pysyvälle komitealle raportin parlamenttien ja tasa-arvoelinten yhteistyön parantamisesta.
SDP:n Werning Kurvisen talouskritiikistä: ”Pelkkää poliittista teatteria”22.5.2026 15:35:51 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Paula Werning tyrmää keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtajan Antti Kurvisen hyökkäykset SDP:n talouslinjaa kohtaan. Werningin mukaan keskusta keskittyy nyt rakentavan keskustelun sijaan pelkkään metelöintiin.
SDP:n Saku Nikkanen: Pääministeri Orpo on vieraantunut tavallisten ihmisten arjesta – kansalaisia ei pidä syyttää hallituksen omista laiminlyönneistä22.5.2026 11:56:45 EEST | Tiedote
Pääministeri Petteri Orpo on kiitellyt viranomaisten toimintaa drooniuhkatilanteessa ja arvioinut, että kansalaisten varautumisessa on puutteita. SDP:n kansanedustaja, hallintovaliokunnan jäsen Saku Nikkanen näkee, että tavallisen ihmisen kokemus tilanteen hoidosta oli kuitenkin kaikkea muuta kuin onnistunut: epäselvä viestintä, ristiriitaiset ohjeet ja jopa palkan menetys osoittavat, että ongelma ei ole kansalaisissa tai heidän ”resilienssissään”, vaan hallituksen laiminlyönneissä kehittää järjestelmiä ja ohjeistuksia toimia poikkeustilanteissa.
SDP:n Pia Viitanen: Perukaa kallis ja tehoton yhteisöveroale22.5.2026 10:17:39 EEST | Tiedote
Viimeistään nyt olisi hallituksen korkea aika perua kallis ja vastuuton yhteisöveron alennus, joka ei tuo työtä, eikä maksa itseään takaisin, mutta valuu jo valmiiksi hyvätuloisille, sanoo kansanedustaja ja valtiovarainvaliokunnan verojaoston jäsen Pia Viitanen (sd).
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


