Ylemmät ammattikorkeakoulututkinnot palvelevat työelämää ja opiskelijaa
14.6.2024 12:15:00 EEST | Diakonia-ammattikorkeakoulu (Diak) | Tiedote
Ylemmissä ammattikorkeakoulututkinnoissa oppimisen lähtökohtana ovat opiskelijoiden yksilölliset lähtökohdat ja urasuunnitelmat. Diak Master Schoolin tutkinnot ja koulutukset suuntaavat tulevaisuuteen ja etsivät ratkaisuja yhteiskunnan tarpeisiin. Uusi julkaisu kuvaa Diak Master Schoolin kehittämistä ja pedagogiikkaa.

– Ylemmät ammattikorkeakoulututkinnot on suunniteltu osaamisen ja asiantuntijuuden laajentamiseen ja syventämiseen ammattikorkeakoulututkinnon tai muun korkeakoulututkinnon suorittaneille. Ylemmät ammattikorkeakoulututkinnot ovat reitti opiskelu- ja työuralla etenemiseen, kertoo julkaisun toinen toimittaja, sosiaalialan yliopettaja Jari Helminen.
Diak Master School sisältää Diakin ylemmät ammattikorkeakoulututkinnot, erikoistumiskoulutukset ja laajat täydennyskoulutukset, mutta julkaisu painottuu ylempiin ammattikorkeakoulututkintoihin. Diakin vuosikirja esittelee Diak Master Schoolin rakentamista.
– Vuosikirja kokoaa yhteen Diak Master Schoolin kehittämistyötä ja sisältöjä sekä ylemmille AMK-tutkinnoille välttämättömiä yhteistyöhankkeita. Julkaisu kuvaa sitä noin vuoden kestänyttä yhteiskehittämisen prosessia, jossa luotiin Diak Master Schoolin konsepti ja tehtiin suunnitelmat esimerkiksi koko opintojen ajan kestävästä palvelupolusta, kertoo julkaisun toinen toimittaja, kirkon alan yliopettaja Minna Valtonen.
Ylemmät AMK-tutkinnot linkittyvät vahvasti myös työelämään ja sen kehittämiseen.
– Vuosikirja esittelee myös erilaisia työelämäyhteistyön hankkeita, jotka Diakissa linkittyvät erityisesti ylemmän AMK-tutkinnon opinnäytetöihin, ja kuvaa korkeakoulujen välisen yhteistyön mahdollisuuksia, Valtonen valottaa.
Varsinkin opinnäytetyöt tarjoavat kiinnostavia mahdollisuuksia yhteiskehittämiselle ja työelämää palvelevan tutkimustiedon tuottamiselle. Ylempiä AMK-tutkintoja suunnitellaan ja toteutetaan yhteistyössä myös korkeakoulujen kesken.
Diak Master School – Diakonia-ammattikorkeakoulun vuosikirja 2023 on tarkoitettu sekä työelämäkumppaneille että ylempään AMK-tutkintoon hakemista harkitseville sekä tutkintoa jo suorittaville.
– Työelämätahot löytävät julkaisusta osviitta muun muassa siihen, miten ylemmät ammattikorkeakoulututkinnot voivat palvella henkilöstön osaamisen ja asiantuntijuuden kehittämistä mutta myös työyhteisön kehittämistä esimerkiksi opinnäyteyhteistyön avulla, Jari Helminen kertoo.
– Ylemmän ammattikorkeakoulututkinnon opiskelija ja opiskelijaksi hakeva löytää julkaisuista tietoja muun muassa siitä, miten opiskelu ja osaamisen sekä asiantuntijuuden kehittäminen voi tapahtua ylemmässä ammattikorkeakoulututkinnossa. Hän löytää vinkkejä myös siihen, mihin työura voi johtaa ylemmän ammattikorkeakoulututkinnon suorittamisen jälkeen, Helminen lisää.
Tutustu julkaisuun
Helminen, J., & Valtonen, M. (toim.). (2024). Diak Master School - Diakonia-ammattikorkeakoulun vuosikirja 2023. (Diak Vuosikirja - Diak Yearbook 3). Diakonia-ammattikorkeakoulu. http://urn.fi/URN:ISBN:978-952-493-436-7
Julkaisu on luettavissa maksutta Theseuksessa.
Yhteyshenkilöt
Helka Repoviestinnän asiantuntijaDiakonia-ammattikorkeakoulu
Puh:050 597 5008helka.repo@diak.fiTietoja julkaisijasta
Diakonia-ammattikorkeakoulu (Diak) kouluttaa asiantuntijoita sosiaali-, terveys-, kirkon ja tulkkauksen aloille. Se osallistuu koulutusalojensa alueelliseen, valtakunnalliseen ja kansainväliseen kehittämiseen mm. hanketoimintansa kautta.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Diakonia-ammattikorkeakoulu (Diak)
Eurooppalaisia ratkaisuja soten haasteisiin: Diak mukaan EduCare 5.0 ‑allianssiin28.1.2026 09:45:00 EET | Tiedote
Diak on kutsuttu mukaan European Universities Initiative (EUI) hakemusta valmistelevaan EduCare 5.0 -allianssiin. Konsortion tavoitteena on vahvistaa sosiaalista kestävyyttä uudistamalla eurooppalaista terveysalan koulutusta ja terveys- sekä hyvinvointipalveluja.
Nuorten ideat osallisuuden moottorina – verkkotilaisuus avaa nuorisolähtöisen työn vaikuttavia käytäntöjä27.1.2026 10:30:00 EET | Kutsu
Miten karaoket, röijykurssit ja tangomarkkinat voivat vahvistaa nuorten osallisuutta ja tukea heidän koulutus- ja työpolkujaan? Näihin kysymyksiin vastataan maksuttomassa Nuorisolähtöisyys ja vaikuttava osallisuus: Tangomarkkinoita, röijykursseja ja karaokeiltoja -verkkotilaisuudessa, joka järjestetään tiistaina 3.2.2026 klo 10.30–11.30 Microsoft Teamsissa.
Hyvinvointiteknologiamessut kokoavat hyvinvointi- ja terveysteknologian toimijat Poriin26.1.2026 12:37:07 EET | Kutsu
Valtakunnalliset Hyvinvointiteknologiamessut järjestetään keskiviikkona 28.1.2026 klo 9−16 Porissa. Maksuton tapahtuma tarjoaa ajankohtaisen katsauksen hyvinvointi- ja terveysteknologian nykytilaan ja tulevaisuuden ratkaisuihin sekä tuo yhteen alan yritykset, asiantuntijat ja kehittäjät.
Englanninkielisille sote-alan koulutuksille riittää kysyntää22.1.2026 09:52:18 EET | Tiedote
Korkeakoulujen kevään ensimmäinen yhteishaku päättyi keskiviikkona 21.1.2026.
Kysely: Diak on Suomen suositelluin ammattikorkeakoulu7.1.2026 14:55:00 EET | Tiedote
Tuoreet uraseurantakyselyn tulokset vahvistavat Diakin asemaa yhtenä Suomen johtavista ammattikorkeakouluista työelämärelevanssin näkökulmasta. Opetushallituksen ja opetus- ja kulttuuriministeriön valtakunnallisessa Uraseurantakyselyssä kartoitettiin 2020 valmistuneiden kokemuksia viisi vuotta valmistumisen jälkeen. Tulokset ovat Diakin osalta erinomaiset.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme