Keskusta valitsi uuden puoluejohdon, keskustalaisia johtaa jatkossa Antti Kaikkonen
15.6.2024 17:34:23 EEST | Suomen Keskusta r.p. | Tiedote

Keskustan Jyväskylän puoluekokous on lauantaina 15.6. valinnut uuden puoluejohdon nyt alkavalle kaksivuotiskaudelle. Puheenjohtajaksi valittiin Antti Kaikkonen, varapuheenjohtajiksi Hilkka Kemppi, Tuomas Kettunen ja Markus Lohi. Puoluesihteerinä jatkaa Antti Siika-aho.
Vaalien tulokset
Puheenjohtajavaali
Antti Kaikkonen 1368 ääntä
Tuomas Kettunen 308 ääntä
Varapuheenjohtajavaali
Hilkka Kemppi 1350
Tuomas Kettunen 955
Markus Lohi 892
Petri Roininen 558
Vesa Kallio 502
Joonas Könttä 429
PäiviMononen-Mikkilä 321
Puoluesihteeriksi esitetty Antti Siika-aho valittiin yksimielisesti jatkokaudelle.
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Keskusta. Rohkeutta. Ratkaisuja. Keskusta on yli 110-vuotias kansanliike, joka rakentaa politiikkansa ihmisen, ei järjestelmän tarpeille.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Keskusta r.p.
Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen: Työttömyysturvan suojaosa on palautettava – työn tekemisen on oltava kannattavaa27.2.2026 15:28:18 EET | Tiedote
Suomen työttömyys on kasvanut ja talous laahaa. Samaan aikaan hallitus on poistanut työttömyysturvan suojaosan, joka mahdollisti sen, että työtön saattoi ottaa vastaan lyhyitä ja määräaikaisia keikkatöitä ilman kohtuutonta tulonmenetystä.
Kaikkonen: Myönteistä palautetta hallitukselle26.2.2026 08:41:54 EET | Tiedote
Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen pitää myönteisenä, että hallitus on ilmoittanut valmistelevansa uusia työllisyys- ja kasvutoimia huhtikuun kehysriiheen. Keskustan välikysymyksellä näyttää olevan väliä.
Keskustan Siika-aho lomatoiminnan alasajosta: Hallitus maksattaa epäonnistumisensa vammaisilla ja vähävaraisilla23.2.2026 15:44:09 EET | Tiedote
Keskustan puoluesihteeri Antti Siika-aho peräänkuuluttaa hallitusta varmistamaan vähävaraisten ja heikommassa asemassa olevien perheiden tuetut lomat kevään budjettiriihessä.
Kaikkonen: Missä ovat hallituksen lupaamat 100 000 työpaikkaa?23.2.2026 14:30:00 EET | Tiedote
Suomen työllisyystilanne on ajautunut hälyttävään suuntaan. Työttömyys on noussut rajusti, ja yhä useampi suomalainen on vailla työtä. Suunta on ollut väärä. Tilanne näkyy ihmisten arjessa, yritysten näkymissä ja koko maan tulevaisuudessa.
Keskustan Siika-aho: kokoomuksella vastuu panna Airbnb-koijarit kuriin18.2.2026 09:06:53 EET | Tiedote
Keskustan puoluesihteeri Antti Siika-aho peräänkuuluttaa kokoomusta panemaan kuriin Helsingin kaupungin asunnoissa Hekassa paljastuneet väärinkäytökset.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme