Uusi kotimainen viihderomaani tarjoaa samaistumispintaa ja lämmintä huumoria
17.6.2024 08:19:13 EEST | Into Kustannus | Tiedote
Kirjailija Laura Suomelan mukaan hyvä feel good-kirja heijastaa elämän värejä laajalla spektrillä. Uusi romaani kutsuu lukijat näkemään, että tavallinen elämä on ainutlaatuisuudessaan kaunis seikkailu kaikkine säröineen ja iloineen.

Laura Suomelan odotettu Pioneja ja peitetarinoita jatkaa kiitettyä, Tampereelle sijoittuvaa feel good-sarjaa. Romaanin päähenkilö, nelikymppinen Helena, on irtautunut näköalattomasta oravanpyörästä ja karannut unelmiensa perässä työskentelemään kukkakauppaan. Se on vaatinut pienen peitetarinan, mutta työ huumaavien tuoksujen ja unohtumattomien kohtaamisten keskellä on sen arvoista.
Pelkkää ruusuilla tanssimista elämä ei kukkienkaan keskellä tosin ole. Kun Helenan Hartsa-puolison äkillisen Helsingin-reissun todellinen syy paljastuu, avautuu Helenankin elämässä uusi sivu. Lisämausteensa juoneen tuo myös Helenan äiti, joka muuttaa seinänaapuriksi ja aiheuttaa tyttärelleen niin hupia kuin harmaita hiuksia.
Romaanissa Helena kipuilee syyllisyyden ja terveiden rajojen vetämisen ristipaineessa. Pitkä parisuhde pistää punnitsemaan, kumman ehdoilla valintoja lopulta tehdään. Myös tyhjentynyt kotipesä nostaa Helenassa pintaan tunteiden koko kirjon, samoin oman äidin jatkuva tarvitsevuus. Helenan inhimillisyys ja kyky nähdä elämän kauneus pienissä asioissa tekevät hänestä tunnistettavan hahmon, jonka matkassa lukija pääsee kokemaan elämän koko kirjon.
Suomela itse kertoo: ”Olen aina halunnut tuoda päähenkilön kautta samaistumispintaa tavalliseen elämään ja tarjota lukijalle tunteen, että tuo voisi tapahtua minullekin. Kirjoissani arki ja elämän käännekohdat ovat herkullista polttoainetta dialogeille sekä henkilöhahmojen välisille kemioille."
Suomelan mukaan hyvä feel good-kirja heijastaa elämän värejä laajalla spektrillä. Uusi romaani kutsuu lukijat näkemään, että tavallinen elämä on ainutlaatuisuudessaan kaunis seikkailu kaikkine säröineen ja iloineen.
Laura Suomela on tunnettu lastenkirjoistaan sekä nuortenromaaneistaan, jotka ovat saaneet paljon kiitosta. Suomelan Minä vastaan marraskuu (2022) oli Nuori Aleksis -palkintoehdokkaana. Pioneja ja peitetarinoita on toinen osa Blooming You -sarjassa, jonka ensimmäinen osa Tulppaanitoiveunia ilmestyi viime vuonna.
Pioneja ja peitetarinoita osoittaa jälleen Suomelan taidon kuvata elämää huumorilla ja syvällisellä ymmärryksellä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kaisa Koskinenmyyntipäällikkö, e- ja äänikirjat
Puh:050 411 7209kaisa.koskinen@intokustannus.fiKuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Into on kustantamo, joka julkaisee uutta avaavaa ja näkökulmia avartavaa laadukasta kirjallisuutta yksin ja yhteistyössä muiden tahojen kanssa. Innon toiminta on rohkeaa, kunnianhimoista ja tavoitteellista.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Into Kustannus
Uutuuskirja herättelee pohtimaan Itämeren merkitystä ja tulevaisuutta17.2.2026 10:15:00 EET | Tiedote
Meribiologi Jessica Haapkylän Itämeri on ajankohtaisimmat asiantuntijatiedot sisältävä tarinallinen tietokirja kotimerestämme ja sen pelastamisesta. Kirja herättelee pohtimaan, miten tärkeää Itämeren hyvinvointi meille on ja miltä meremme tulevaisuus näyttää.
Eevi Iisakkila tekee kirjoissaan näkyväksi maaseudun naisten unelmia ja tarinoita17.2.2026 08:15:00 EET | Tiedote
Koko ikänsä maaseudulla asunut viihdekirjailija Eevi Iisakkila haluaa kirjoittaa suomalaisen maaseudun elämästä ja henkilöistä, jotka ovat tietoisesti valinneet jäädä kotiseudulleen. "Nykyään maaseudulla voi elää omannäköistä elämää teknologian avulla", hän sanoo.
Anna Stuartin menestysromaani avaa Varsovan kansannousun historiaa naisten kokemusten kautta11.2.2026 12:32:05 EET | Tiedote
Suositun Auschwitzin kätilö -sarjan neljäs itsenäinen osa Vastarinnan sisaret sijoittuu toisen maailmansodan aikaiseen Varsovaan, jossa kolme sisarusta liittyy maanalaiseen vastarintaliikkeeseen. Sarjan ensimmäistä osaa on myyty maailmalla jo 800 000 kappaletta.
Turkiseläinten vapauttamisen vuosikymmenet – "kettutytöistä" nykyajan aktivisteihin11.2.2026 10:53:27 EET | Tiedote
Salla Mäkelän ja Olli Mäkelän ajankohtainen tietokirja kertoo turkistarhauksen historiasta, nykypäivästä ja vastustamisen muodoista. Yölliset häkkien avaamiset ovat vaihtuneet tiedon ja valistuksen voimaan. Onko turkistarhauksen päättyminen Suomessa enää vain ajan kysymys?
Trauma- ja riippuvuustutkimuksen legendan luetuin teos vihdoin suomeksi28.1.2026 10:10:17 EET | Tiedote
Yli miljoona kappaletta myyneessä teoksessaan Normaali on myytti kanadalainen lääkäri, kirjailija Gabor Maté avaa, miksi terveydenhuollostaan ylpeissä länsimaissa krooniset sairaudet ja yleisesti huono terveys ovat lisääntyneet.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

