EU:n ennallistamisasetus hyväksytty – paineet järkevälle kansalliselle toimeenpanolle kovat
17.6.2024 14:34:35 EEST | Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry | Tiedote
Euroopan unionin jäsenmaat hyväksyivät EU:n ennallistamisasetuksen 17.6.2024 pidetyssä ympäristöneuvoston kokouksessa. Suomi ei kannattanut asetuksen hyväksymistä. Asetuksen toimeenpanossa tulee hyödyntää rohkeasti kansallista liikkumavaraa, korostaa MTK.

Lainsäädäntöprosessin aikana on monelta suunnalta vakuuteltu, että jäsenmaat voivat kansallisten ennallistamissuunnitelmien kautta itse määritellä, miten ennallistamista ja muuta luonnon tilan parantamista käytännössä tehdään. MTK on ollut kansallisen jouston riittävyyden suhteen epäileväinen, sillä asetuksen sääntely on yksityiskohtaista.
”Toimeenpanoon tarvitaan ryhdikäs ote heti alusta pitäen. Suomessa on hyödynnettävä täysimääräisesti asetuksen tarjoama liikkumavara ja joustot, jotta kohtuuttomuudet vältetään. Tulkinnassa on rohkeasti painotettava Suomen, suomalaisen maa- ja metsätalouden sekä maanomistajan etua”, painottaa MTK:n puheenjohtaja Juha Marttila.
MTK piti prosessin loppuun asti tarpeellisena parantaa etenkin artikloja, jotka koskevat tiettyjen luontotyyppien ja lajien elinympäristöjen ennallistamista, maataloutta ja metsiä. Järjestö on nähnyt asetuksessa riskejä ja epävarmuutta erityisesti Suomelle aiheutuvien kustannusten sekä maa- ja metsätalouteen kohdistuvien vaikutusten osalta. Pelkästään valtionmaiden avulla asetuksen velvoitteita ei MTK:n arvion mukaan voida saavuttaa, joten asetus on merkityksellinen myös yksityismaille.
“Lopullinen asetus on komission alkuperäistä ehdotusta parempi. Suomen sekä maa- ja metsätalouden näkökulmasta asetukseen jäi kuitenkin hankalia kohtia. Niiden kanssa on nyt sitten pärjättävä, ja tässä kansallinen toimeenpano on avainasemassa”, arvioi MTK:n juristi Anna-Rosa Asikainen.
MTK korostaa, että se ei ole missään ennallistamisasetuksen valmistelun vaiheessa vastustanut ennallistamista eikä muuta luonnon tilan parantamista. MTK on kuitenkin kritisoinut sitä, miten asioista on asetuksella ollut tarkoitus säätää. Helmikuussa 2024 julkaistussa MTK:n ja SLC:n luonnon monimuotoisuuden tiekartassa on useita tavoitteita ja toimenpiteitä näiden asioiden edistämiseksi. MTK toivoo tiekartan viitoittavan myös asetuksen kansallista toimeenpanoa.
Lisätietoa MTK:n ja SLC:n luonnon monimuotoisuuden tiekartasta.
Yhteyshenkilöt
Juha MarttilaPuheenjohtaja
Puh:0204132340Juha.Marttila@mtk.fiAnna-Rosa Asikainenjuristi, luonnonsuojeluMTK ry
Puh:+358 40 920 9858anna-rosa.asikainen@mtk.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
Maaseutu on matkailijoille uusi luksus – mistä maaseutumatkailun kasvu syntyy?13.3.2026 16:14:21 EET | Kutsu
Hiljaisuus, puhdas luonto ja paikalliset elämykset kiinnostavat matkailijoita yhä enemmän. Miten maaseudun matkailuyritykset vastaavat tähän kysyntään ja mistä alan kasvu Suomessa voi tulla?
Euroopan ihmisoikeustuomioistuin linjaa Vantaan Saraksen tilan pakkolunastuksesta12.3.2026 14:31:21 EET | Tiedote
Euroopan ihmisoikeustuomioistuin (EIT) on hylännyt valituksen koskien Vantaan Saraksen tilan pakkolunastusta. Ratkaisussaan tuomioistuin ei ottanut kantaa siihen, onko kuntien voitontavoittelu pakkolunastuksilla Euroopan ihmisoikeussopimuksen mukaista.
Puun hinnat ovat eriytyneet Itämeren alueella – raakapuun vienti voisi parantaa metsänomistajien asemaa6.3.2026 11:34:25 EET | Tiedote
Itämeren alueen puumarkkinoilla on käynnissä huolestuttava kehitys. Puun hinnat ovat Suomessa laskeneet samaan aikaan, kun ne ovat nousseet Baltian maissa sekä Keski- ja Itä-Euroopassa. Kehitys heikentää suomalaisten metsänomistajien asemaa ja herättää kysymyksiä markkinoiden toimivuudesta, arvioi MTK:n tutkimuspäällikkö Kalle Karttunen.
Elintarvikemarkkinalain uudistus ei iske kaupan merkkeihin, vaan epäterveisiin kauppatapoihin2.3.2026 14:02:31 EET | Tiedote
Päivittäistavarakauppa ry julkisti maanantaina tiedotteen, jonka mukaan elintarvikemarkkinalain uudistus iskisi kaupan omiin tuotemerkkeihin ja olisi vahingoksi kuluttajalle. Väite on harhaanjohtava. Elintarvikemarkkinalain uudistuksen tarkoitus on estää epäterveet kauppatavat ja kohtuuttomat sopimusehdot sekä vahvistaa heikomman osapuolen suojaa ruokaketjussa.
MTK, SLC, SBB: Biokaasusta uusi kasvuloikka – maa- ja metsätalous mukaan kiertotalouden green dealiin23.2.2026 11:04:07 EET | Tiedote
MTK, ruotsinkielinen tuottajajärjestö SLC ja Suomen Biokierto ja Biokaasu ry sitoutuvat vauhdittamaan agrobiomassojen hyödyntämistä osana kiertotalouden green dealia. Tavoitteena on kasvattaa biokaasun tuotantoa merkittävästi ja lisätä ravinteiden kierrätystä, mikä vahvistaa huoltovarmuutta ja avaa uusia tulovirtoja maataloudelle.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme