Mike Bäck on täällä taas! Maailman mahtavin kirja jatkaa nuorten lukuinnostamista
Lasten ja nuorten säätiön myöntämällä Read Hour -palkinnolla palkitun Mike Bäckin uusi kirja on jatkoa räjähdysmäisen suosion saaneille bestsellereille Paras kirja ikinä, Kaikkien aikojen kirja ja Universumin paras kirja.

Ilmestyy 1.8.2024.
Suomen hauskimpien kirjojen tekijä palaa kertomaan lisää viihdyttäviä ja noloja kommelluksia elämästään.
Millaiset olivat Miken Bäckin ekat treffit? Mitä tapahtui maailman noloimmassa koulunäytelmässä? Tarinoinnin ohessa Bäck paljastaa, mitä neuvoja antaisi nyt nuoremmalle itselleen. Kuten Bäckin aiemmissa kirjoissa, myös Maailman mahtavimmassa kirjassa on mukana tehtäviä sekä hänen tekemiään piirustuksia. Niiden tyyli on tuttu myös Bäckin suositulta Youtube-kanavalta.
Tubettajana tutuksi tullut Bäck jäi tauolle someistaan vuonna 2021, sillä hän halusi tutkiskella ja pohtia, mitä elämä voisi sosiaalisessa mediassa työskentelyn sijaan olla. Musiikkiin viime vuodet keskittynyt Bäck palasi alkuvuodesta myös videoiden pariin, mutta osa vanhasta elämästä jäi tietoisesti taakse.
”Mietin taukoni aikana kovasti sitä, mitä haluan tehdä ja mitä haluan jättää menneisyyteen. Nämä kirjani olivat kuitenkin jotain sellaista, mitä tahdon jatkaa. Aiemmat kirjat ovat myös jääneet selvästi tosi tärkeäksi osaksi monien seuraajieni elämää, joten siksi tuntuu merkitykselliseltä jatkaa niiden parissa”, Bäck kertoo.
Bäck on pitänyt lasten ja nuorten innostamista lukemaan tärkeänä jo pitkään, ja hänet on palkittu Lasten ja nuorten säätiön myöntämällä Read hour -palkinnolla. Bäckin mielestä lukeminen on täydellistä vastapainoa kaikelle muulle, mitä ihmiset päivittäisessä elämässään tekevät.
”Kun koko maailma yrittää saada meitä ruutujen eteen, liikkumattoman tekstin lukeminen tuo valtavasti rauhaa ja ruokkii mieltä ainutlaatuisella tavalla. Tärkeintä on löytää se itselle oikea kirja.”
Bäck pitää itse alusta loppuun kirjoittamaansa ja kuvittamaansa Maailman mahtavin kirja -uutuutta ja koko kirjasarjaansa hyvinä kirjoina lukuharrastuksen aloittamiseen. Hän uskoo, että vapaamuotoiseen tyyliin tehdyt kirjat kuvituksineen ja tehtävineen rikkovat ennakkoluuloja, joita nuorilla saattaa kirjoista olla.
Mike Bäck (s. 1999) on helsinkiläinen kirjailija, vaikuttaja ja muusikko, joka on valloittanut Suomen nuorison hauskoilla kirjoillaan ja YouTube-kanavallaan, jolla on 272 tuhatta tilaajaa. Maailman mahtavin kirja on jatkoa kirjoille Paras kirja ikinä, Kaikkien aikojen kirja ja Universumin paras kirja, joita on myyty eri formaateissa yhteensä yli 200 tuhatta kappaletta.
Maailman mahtavin kirja on saatavina fyysisen teoksen lisäksi myös Bäckin itse lukemana äänikirjana sekä sähkökirjana.
Haastattelupyynnöt, arvostelukappaleet ja lisätiedot: anni.gullichsen@otava.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anni GullichsenMarkkinointi- ja viestintäpäällikkö
Lasten- ja nuortenkirjat, sarjakuvat
Kuvat
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kustannusosakeyhtiö Otava
Riemastuttavassa tarinakokoelmassa muutoksen tuulet uhkaavat maalaisidylliä.30.4.2025 11:00:00 EEST | Tiedote
Hykerryttävät maalaishupaelmat kirvoittavat naurut ja kuumentavat sydämet.
Nina Pirhosen Mio leikkipuistossa aloittaa värikkään ja leikkisän sarjan perheen pienimmille29.4.2025 13:30:00 EEST | Tiedote
Mio-kirjojen sivuilla on paljon katseltavaa, ja samalla lapsi voi oppia uusia sanoja. Arkiset tilanteet, leikit ja touhut ilahduttavat pientä tuttuudellaan. Monipuolisena tekijänä tunnettu Pirhonen palkittiin juuri Kaarina Helakisa -palkinnolla.
Otavan loppuvuoden 2025 kustannusohjelma on julkaistu – luvassa suuria tarinoita ja ajankohtaisia puheenvuoroja28.4.2025 09:14:30 EEST | Tiedote
Otavan loppuvuoden 2025 ohjelma kokoaa yhteen kirjavuoden huiput: odotettuja uutuuksia rakastetuilta tekijöiltä, kansainvälisiä menestysteoksia sekä puhuttelevia tietokirjoja ajankohtaisista aiheista. Monipuolinen julkaisuohjelma tarjoaa elämyksiä, oivalluksia ja keskustelunavauksia kesän, syksyn ja talven lukijoille.
Eve Hietamiehen Hupparizombi päättää supersuositun sarjan – kirjoja on myyty yhteensä yli 300 000 kappaletta!25.4.2025 11:12:27 EEST | Tiedote
Hääkellot soivat Antti Pasaselle Eve Hietamiehen rakastetun sarjan viidennessä osassa.
Kiitos kirjasta -palkinto Markus Nummelle23.4.2025 14:00:00 EEST | Tiedote
Markus Nummelle on myönnetty Kiitos kirjasta -palkinto romaanista Käräjät (2024). Käräjät on ylistetty historiallinen romaani salaperäisestä rikosvyyhdistä, sydämiin kätketystä, vuosikymmenet ylittävästä ystävyydestä ja rakkauden voimasta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme