Vee Label

Kesäbiisi Veikkausliigan legendalta

Jaa

Kotimaan jalkapallokenttien väriläiskä, laulaja-lauluntekijä Vee Lehtinen julkaisee biisin keskelle kuuminta futiskesää. ”Laulu Doriksesta” on taitelijan itsensä mukaan ”hieman tuhma, mutta jotenkin koskettava”. 

Vee Lehtinen - Laulu Doriksesta
Kuvaaja: R Lehtinen, kuvan oikeudet: vapaasti ja maksutta median käytettävissä

MEDIALLE

Kappaletta ja musiikkivideota on lupa heti soittaa ja esittää mediassa. Lataa biisin master.wav, musiikkivideo, kuvat ja/tai muut uutisoinnissa tarvitsemasi tiedot tästä tai tiedotteessa alempana näkyvästä Dropbox-linkistä. Lataaminen ei vaadi rekisteröitymistä, vaikka se siltä aluksi vaikuttaakin. Haastattelupyynnöissä ota rohkeasti yhteyttä alla näkyviin yhteystietoihin. 

______

Maalintekijästä lauluntekijäksi

Ville Lehtinen on päättänyt, ettei tyydy olemaan vain "entinen jalkapalloilija". Maalintekijästä lauluntekijäksi muuntautuneen Lehtisen mukaan rooleissa on paljon samaa. "Olemiseni ilona on nuoresta pojasta saakka ollut laulujen rustailu ja maalien takominen. Sellaista tunnetilojen tarjoiluahan ne hommat on. Peliuran loputtua tämä 'lauluntekijä' on vain vahvistunut, hän on tässä ja nyt," Lehtinen sanoo.

Vee Lehtinen on julkaissut tänä keväänä pitkästä aikaa uutta musiikkia. Maaliskuussa julkaistu "Sininen hetki" keikkui useamman viikon Spotifyn uuden iskelmämusiikin soittolistalla. Nyt julkaistava "Laulu Doriksesta" on myös mielenkiintoinen suomalainen kevyen musiikin teos, sillä Lehtisen laulaessa biisin taustalla soittavat norjalaismuusikot. Kappale on medialle tarjottavassa ennakkojulkaisussa kesäkuun loppupuoliskolla ja tulee saataville suoratoistopalveluihin 2.7.2024.

Valmentamista ja bändihaaveita

Nykyisin perinteikkään Malmin Palloseuran palveluksessa valmentajan ammattitutkintoa opiskeleva toissa kevään ylioppilas Lehtinen haaveilee myös oman yhtyeen perustamisesta. "Sain peliuran jälkeen tehdä ihan riittävästi toimistohommia ja niihin verrattuna jalkapallon valmentaminen oman kylän jengissä on ollut uskomattoman siistiä. En voi kuitenkaan kieltää, etteikö olisi houkuttava ajatus kasata yhteen bändi ja keikkailla sen kanssa."

Laulu Doriksesta

Katkeransuloinen kappale kertoo kuulijalle unelmien ei-täydellisestä naisesta, joka kuitenkin on ollut juuri se oikea kappaleen niin ikään ei-täydelliselle kertojalle. Kappaleen tekoon Vee Lehtistä ovat innoittaneet aiemmat mestarit. "Halusin koettaa, osaisinko minäkin sanailla yhtä aikaa sekä koskettavasti että edes vähän tuhmasti, kuten Gösta ja Leevi and the Leavings aikanaan." Laulussa menetetyn rakkauden myötä unelmiensa naista kaipaava päähenkilö päätyy juopottelemaan, kärsii satiaistartunnasta ja löytää lopulta uskon. Kitarassa Kjetil Hesten, bassossa ja rummuissa kuullaan myös sovittajana toiminutta Jan Ivar Nilseniä. Sävel, sanat ja vokaalit Vee Lehtinen.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Vee Lehtinen - Laulu Doriksesta
Kuvaaja: R Lehtinen, kuvan oikeudet: vapaasti ja maksutta median käytettävissä
Lataa
Ville Lehtinen
Ville Lehtinen oli pelaajana turkulaisseurojen painajainen.
Juha Tamminen Juha Tamminen: sovittu 18.6.2024, että media saa käyttää kuvaa 19.6.2024 lähtevän Vee Lehtisestä kertovan tiedotteen kautta tapahtuvan uutisoinnin mediamateriaalina
Lataa
Lehtinen tuulettaa Ratinan stadionilla kaudella 2006.
Lehtinen tuulettaa Ratinan stadionilla kaudella 2006.
Juha Tamminen Juha Tamminen: sovittu 18.6.2024, että media saa käyttää kuvaa 19.6.2024 lähtevän Vee Lehtisestä kertovan tiedotteen kautta tapahtuvan uutisoinnin mediamateriaalina
Lataa
Vee Lehtinen
Vapaa maksutta median käytettäväksi
Lataa

Liitteet

Linkit

Vee Lehtinen - Materiaalit ja tiedot

Lataa musiikkivideo, master ja materiaalit tästä.

Vee Lehtinen

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Vee Label

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye