Valmistaudu juhannukseen: lajitteluvinkit grillaukseen ja kesäkokkailuun
Pian vietetään keskikesän juhlaa. Monien juhannukseen kuuluu perinteisesti grillaus ja ruoanlaitto, joista syntyy monenlaista roskaa ja pakkausjätettä. Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY vinkkaa, miten lajitella yleisimmät kesäkeittiön jätteet.

Juhannuksena lämpenee monessa pihassa saunan lisäksi grilli. Oman grillin kunto kannattaa tarkastaa hyvissä ajoin ennen juhannusta, jotta ylimääräisiltä yllätyksiltä on mahdollista välttyä. Rikkinäisen kaasu-, sähkö- tai hiiligrillin hävitys onnistuu maksutta Sortti-asemalla. Sähkögrilli on sähkölaiteromua, kun taas muut grillit voi lajitella metallinkeräykseen.
Lajittele hiilet täysin jäähtyneenä ja esimerkiksi muovipussiin pakattuna sekajätteeseen. Muistatathan tyhjentää myös kertakäyttögrillin ennen metallinkeräykseen laittoa.
Moni tuskailee grillauksessa myös grillin likaantumista. Sotkua voi ehkäistä esimerkiksi käyttämällä foliota tai foliovuokia. Niitä kannattaa kuitenkin hyödyntää useampaan kertaan. Huonokuntoiset foliot ja foliovuoat lajitellaan metallinkeräykseen.
– Alumiini on kierrätettävissä käytännössä ikuisesti ilman, että sen laatu heikkenee. Alumiinin kierrättäminen säästää jopa 95 prosenttia energiaa verrattuna uuden alumiinin tuotantoon, HSY:n erityisasiantuntija Minna Partti kertoo.
Kesällä saattaa tulla käyttäneeksi grillailun tai retkeilyn lomassa kaasupulloja tai -patruunoita. Hiilihappo- ja nestekaasupullojen kaasun loppuessa pullot saa usein vaihdettua täyteen kaupassa. Jos pullosta kuitenkin haluaa kokonaan eroon, on erityisen tärkeää, että pullot eivät päädy tavalliseen roskikseen, vaan ne viedään vaarallisen jätteen keräykseen. Sekajätteessä tai muun tavallisen jätteen seassa kaasupullot ja patruunat voivat aiheuttaa vaaratilanteita. Lue lisää HSY:n tiedotteesta.
Kesäkeittiön roskien ja pakkausten lajittelu
Kesäkeittiössä kokkaillessa ja syödessä syntyy myös paljon erilaista roskaa ja pakkausjätettä. Puiset ruoan mukana tulevat grilli- tai jäätelötikut ja puiset kertakäyttöaterimet voi lajitella biojäteastiaan. Niistä saadaan biojätteelle hyvää tukiainetta.
Kananluut, kalanruodot ja muut ruoassa olevat luut käyvät hyvin biojäteastiaan. Kalanruoto ja nahka kannattaa kuitenkin viedä biojäteastiaan mahdollisimman pian, sillä ne alkavat haista nopeasti.
Muovisesta makkarapaketista valutetaan nesteet pois ja paketin annetaan kuivahtaa ennen muovipakkauksiin lajittelua. Keräysastiaan laitetaan siis vain tyhjiä ja kuivia pakkauksia, jolloin ne ovat helposti kierrätettävissä.
– Pakkauksia ei tarvitse tiskata, riittää että ne ovat tyhjiä ja kuivia. Pintaan kuivuneet ruokajäämät eivät haittaa. Tarvittaessa pakkausta voi pyyhkäistä paperilla tai huuhtaista tilkalla kylmää vettä. Marinadipakkaukset voi olla vaikea saada riittävän tyhjiksi. Ne voi laittaa sekajätteeseen, koska rasvaa ei ole hyvä huuhtoa viemäriin, Partti vinkkaa.
Tyhjä hanaviinin pussi on yleensä muovia tai alumiini-muovi-yhdistelmää, jolloin se lajitellaan muovipakkausten keräykseen. Pahvinen kotelo taas litistetään ja lajitellaan kartonkipakkausten keräykseen. Pakkauksen kahva ja itse hana ovat useimmiten muovia, jolloin ne lajitellaan niin ikään muovipakkausten keräykseen.
Piknikille voi olla perusteltua valita kertakäyttöisiä astioita, vaikka kestoastioita kannattaakin suosia. Muoviset kertakäyttöastiat, kuten mukit ja aterimet, kuuluvat sekajätteeseen. Kartonkiset voi laittaa kartonkipakkausten keräykseen.
HSY:n Jäteopas auttaa myös kaikissa juhannuksen ja kesän lajittelupulmissa.
Muista ainakin nämä:
- Grillihiilet sekajätteeseen
- Tyhjät kaasupullot Sortti-asemalle
- Puiset tikut ja aterimet biojätteeseen
Yhteyshenkilöt
Partti MinnaErityisasiantuntijaHSY
Puh:040 593 6348minna.partti@hsy.fiTietoja julkaisijasta
Tuotamme HSY:ssä kunnallisia vesihuollon ja jätehuollon palveluja sekä tietoa pääkaupunkiseudusta ja ympäristöstä. Teemme kanssasi maailman kestävimmän kaupunkiseudun.
HSY – Puhtaasti parempaa arkea
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HSY
HSY:n kukkivalla kaatopaikalla vieraili kesällä kuusitoista eri perhoslajia28.10.2025 08:53:17 EET | Tiedote
HSY on perustanut Ämmässuon ekoteollisuuskeskukseen vanhan kaatopaikan päälle kukkivan keitaan erilaisille hyönteisille. Niityt luovat sopivaa elinympäristöä erilaisille pörriäisille ja pölyttäjille, jotka löytävät tiensä niityille kukkien houkuttelemana. Kesän aikana HSY on tehnyt lajiseurantaa niittyjen perhosista. Niityillä havaittiin tänä kesänä yhteensä kuusitoista eri lajia päiväperhosia.
Vesi- ja jätehuollon hinnat nousevat vuodelle 2026 – syynä muun muassa välttämättömät investoinnit10.10.2025 10:00:54 EEST | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY korottaa vesihuollon käyttömaksuja keskimäärin 5 prosenttia ja perusmaksuja 13 prosenttia 1.1.2026 alkaen. Korotukset ovat välttämättömiä ikääntyvän vesihuoltoverkoston saneerauksen vaatimien investointien vuoksi. Jätehuollossa jäteastioiden tyhjennysmaksut kiinteistöillä nousevat sekajätteen osalta 5,4 prosenttia ja biojätteen sekä pakkausjätteiden osalta noin 2 prosenttia. Sekä vesi- että jätehuollon hintakorotuksissa näkyy myös yleisen kustannustason nousu. HSY:n hallitus päätti vuoden 2026 hinnat kokouksessaan 10.10.2025.
HSY:n hallituksen päätökset 10.10.2025 – maksut ja taksat vuodelle 2026 hyväksytty10.10.2025 09:59:22 EEST | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallitus päätti muun muassa hyväksyä vesihuollon maksut ja palvelumaksuhinnaston sekä jätehuollon taksan vuodelle 2026. Hallitus päätti myös esittää vuosille 2026–2028 laaditun HSY:n lopullisen toiminta- ja taloussuunnitelman hyväksyttäväksi yhtymäkokoukselle. Hallitus päätti hyväksyä seuraavat hankesuunnitelmat ja hankinnat: - Helsingin Eteläisen Hesperiankadun ja Haartmaninkadun vesihuollon saneerauksen ja sekavesiviemärin eriytyksen hankesuunnitelma - Espoon Kauklahden päävesijohdon ja Tillinmäentien paineviemärin saneeraushankkeen hankesuunnitelma - Espoon Otaniemessä olevan vesihuoltotoimintaan liittyvän kiinteistön osto Suomen valtiolta. Hallitus sai tiedoksi osavuosikatsauksen tammi-elokuulta 2025. Kokouksessa käsitellyt muut asiat päätettiin ehdotusten mukaisesti. Lisätietoa aiemmista sekä muista käsitellyistä asioista on saatavilla esityslistalta, ja ne julkaistaan myöhemmin myös pöytäkirjassa osoitteessa: https://hsy10.oncloudo
HSY rakentaa vesihuoltotunnelia Esplanadin alla Helsingissä8.10.2025 12:56:03 EEST | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY rakentaa vesihuoltotunnelin, jonka louhinnan urakoitsija YIT Infra käynnistää Esplanadin alueella lokakuussa 2025. Kesällä 2026 louhinta siirtyy Mannerheimintien länsipuolelle. Maanpäälliset työt Esplanadin puistossa toteutetaan talvikaudella 2026–2027.
Ennakkotiedote HSY:n hallituksen kokouksesta 10.10.2025 – maksut ja taksat vuodelle 20267.10.2025 15:14:33 EEST | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallituksen kokous pidetään perjantaina 10.10.2025. Kokouksen esityslista on nähtävissä osoitteessa: https://hsy10.oncloudos.com/cgi/DREQUEST.PHP?page=meeting_frames Hallitus päättää muun muassa vesihuollon maksujen ja palvelumaksuhinnaston sekä jätehuollon taksan hyväksymisestä vuodelle 2026. Hallitus päättää myös vuosille 2026–2028 laaditun HSY:n lopullisen toiminta- ja taloussuunnitelman esittämisestä yhtymäkokouksen hyväksyttäväksi. Hallitus päättää seuraavista hankesuunnitelmista ja hankinnasta: - Helsingin Eteläisen Hesperiankadun ja Haartmaninkadun vesihuollon saneerauksen ja sekavesiviemärin eriytyksen hankesuunnitelma - Espoon Kauklahden päävesijohdon ja Tillinmäentien paineviemärin saneeraushankkeen hankesuunnitelma - Espoon Otaniemessä olevan vesihuoltotoimintaan liittyvän kiinteistön osto Suomen valtiolta. Hallitus saa tiedoksi osavuosikatsauksen tammi-elokuulta 2025. HSY tiedottaa kokouksen jälkeen vesihuollon maksuista ja p
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme