SDP:n Pia Hiltunen: Rasismille ja väkivallalle ei tule olla tilaa yhteiskunnassamme
19.6.2024 11:39:20 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
Oululainen kansanedustaja ja lakivaliokunnan jäsen Pia Hiltunen (sd.) tuomitsee jyrkästi viimeaikaiset kotikaupunkiaan Oulua koskettaneet väkivallan teot. – Jokaisella tulee olla oikeus turvalliseen elämään.

Viimeisten viikkojen aikana Oulussa on tapahtunut useita väkivallan tekoja, joista kahden taustalla on uutisoitu olleen rasistinen motiivi. Kansanedustaja Hiltunen tuomitsee rasismin ja sanoo ettei sille ole tilaa yhteiskunnassamme.
- Nyt rasismi on muuttunut konkreettisiksi teoiksi brutaalin väkivallan muodossa, eikä se ole millään tavalla hyväksyttävää. On järkyttävää, että tällaista tapahtuu, Hiltunen sanoo.
- Olen erityisen huolissani siitä, miten tämä vaikuttaa kansalaisten ja erityisesti lasten turvallisuuden tunteeseen. Kenenkään ei pitäisi tarvia pelätä liikkua Oulussa tai muuallakaan Suomessa. Jokaisella tulisi olla oikeus turvalliseen elämään, Hiltunen jatkaa.
Rasismin lisäksi Hiltunen on huolissaan lisääntyvästä huumausaineiden käytöstä ja siihen liittyvästä väkivallasta, joka liittyy velkojen perintään tai välien selvittelyyn.
- Huumeiden käyttöön liittyvät väkivaltaiset teot ovat lisääntyneet. Ne ovat hyvin raakoja ja tekijät nuoria. Olen todella huolissani huumausainerikollisuuden kasvusta. Näen, että konkreettinen keino vähentää huumeiden käyttöön liittyvää väkivaltaa on kiristää huumausaineisiin liittyviä tuomioita. Lain tulee suojata kansalaisia paremmin, Hiltunen nostaa.
Yhteyshenkilöt
Pia HiltunenKansanedustaja
Puh:050 438 1837pia.hiltunen@eduskunta.fiKuvat
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Joona Räsänen: Purran perinnöksi jää historialliset alijäämät ja viime töikseen tyhjennetty valtion kassa4.8.2026 19:37:35 EEST | Tiedote
Valtiovarainministerin ehdotus ensi vuoden budjetiksi ei sisällä isoja yllätyksiä. Ehdotuksen suurin uutinen onkin se, että julkisen talouden korjaaminen työnnetään seuraavan hallituksen syliin, SDP:n Joona Räsänen toteaa.
SDP:n Eveliina Heinäluoma vaatii pääministeriä irtisanoutumaan sisäministeri Rantasen puheista Ceutan kriisitilanteessa4.8.2026 16:30:00 EEST | Tiedote
Sisäministeri Rantasen ehdotukset Espanjan sulkemisesta Schengen-alueen ulkopuolelle olivat paitsi hätiköityjä myös Suomelle haitallisia. EU:n pisintä itärajaa vartioivalle Suomelle on erityisen tärkeää säilyttää muiden EU-maiden tuki ja ymmärrys rajaturvallisuuden vaikeissa oloissa.
SDP:n Saku Nikkanen: Ceutan tilanne on saatava pian hallintaan31.7.2026 14:26:05 EEST | Tiedote
SDP:n hallintovaliokunnan jäsen Saku Nikkanen vaatii Ceutan tilanteen nopeaa hallintaan saamista.
SDP:n Eveliina Heinäluoma: Näkyyhän hallituksen tuore huolestuminen kielitaidosta syksyn riihipäätöksissä?31.7.2026 13:39:14 EEST | Tiedote
SDP:n hallintovaliokuntaryhmän vastaava Eveliina Heinäluoma pitää hyvänä, että myös hallituksessa on vihdoin havahduttu pohtimaan kaupunkien haasteita eriytymiskehityksen torjunnassa. Hallituksen aiemmat päätökset ovat vähentäneet kaupunkien mahdollisuuksia järjestää esimerkiksi maahanmuuttajien kielikoulutusta.
SDP:n Piritta Rantanen: Hallitus keksi vaarallisen purkkapaikan lannoitepulaan29.7.2026 13:19:57 EEST | Tiedote
SDP:n eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja ja SDP:n maa- ja metsätalousvaliokuntaryhmän vastaava Piritta Rantanen pitää ministeri Sari Essayahin ja hallituksen päätöstä nostaa lannoitteiden kadmiumrajaa riskialttiina uhkapelinä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

