Ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja, SDP:n Kimmo Kiljusen kirjallinen kysymys: Hallituksen arvioitava asekauppaa Israelin kanssa
20.6.2024 11:14:08 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
Israelin sotatoimet Gazassa herättävät kansainvälisesti painavaa kritiikkiä. Kimmo Kiljunen jätti kirjallisen kysymyksen siitä, miten hallitus arvioi ja valvoo Suomen asekauppaa Israelin kanssa.

- Lukuisat kansainvälisen oikeuden asiantuntijat, YK:n erikoisraportoijat, tutkijat sekä ihmisoikeusjärjestöt ovat varoittaneet kansanmurhan riskistä Gazassa. Kansainvälinen tuomioistuin (ICJ) on todennut, että Gazassa on olemassa todellinen ja välitön kansanmurhan riski. Tammikuuhun mennessä joukko YK:n erikoisraportoijia totesi, että kyseessä ei enää ole vain riski, vaan meneillään oleva kansanmurha, Kiljunen toteaa.
- Suomi hyväksyi huhtikuussa YK:n ihmisoikeusneuvoston päätöslauselman, jossa vaaditaan lopettamaan kaikki asevienti Israeliin. Suomesta tapahtuvan Patrian aseviennin lisäksi Suomi osallistuu asevientiin kansainvälisen yrityksen Nammon kautta, jonka osakkeista Patria omistaa puolet. Ylen raportoinnin mukaan Nammon aseita on käytetty Gazassa, Kiljunen kertoo.
Ulkoministeriön mukaan se ei valvo Nammon asevientiä, koska aseita ei viedä Suomesta. Myöskään puolustusministeriö ei kertomansa mukaan asiaa valvo.
- Suomi on ratifioinut YK:n yleissopimuksen kansanmurhan ehkäisemisestä ja rankaisemisesta, ja sopimus on otettu osaksi Suomen lakia. Kysyn, miten hallitus valvoo Suomen asekauppaa Israelin kanssa, ja erityisesti miten varmistetaan, että Patrian ja Nammon asevienti noudattaa kansainvälistä oikeutta, YK:n ihmisoikeusneuvoston päätöslauselmaa ja lukuisia sopimuksia aseviennistä?
Yhteyshenkilöt
Kimmo KiljunenKansanedustaja, ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja
Puh:050 511 3088Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Kim Berg: Hallituksen alkoholipolitiikka on kuolonkorinaa kansanterveydelle15.4.2026 15:15:48 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Sinuhe Wallinheimo (kok.) syytti tänään Alkon eksyvän perimmäisestä tarkoituksestaan eli kansanterveyden suojelemisesta, kun yhtiö suunnittelee laajentavansa valikoimaansa suolaisiin naposteltaviin. – Hallituspuolueen edustajalta on tekopyhää puhua kansanterveyden suojelemisesta, kun hallitus itse toimii alkoholilain vastaisesti lisätessään alkoholin saatavuutta. Tutkimusten mukaan saatavuuden lisääntyminen johtaa kulutuksen lisääntymiseen, vaikka alkoholilain tarkoitus on nimenomaan vähentää alkoholin kulutusta haittojen ehkäisemiseksi, muistuttaa Alkon hallintoneuvoston ja sosiaali- ja terveysvaliokunnan jäsen, kansanedustaja Kim Berg (sd.).
SDP:n ryhmäpuhe välikysymyskeskustelussa köyhyydestä ja elinkustannuksien noususta15.4.2026 14:38:53 EEST | Tiedote
SDP:n ryhmäpuhe 15.4.2026 välikysymyskeskustelussa köyhyydestä ja elinkustannuksien noususta. Puhujana kansanedustaja Suna Kymäläinen. Muutokset puhuessa mahdollisia.
SDP:n Pia Viitaselta kirjallinen kysymys ikääntyneiden ja digituen varassa olevien yhdenvertaisuudesta digimaailmassa15.4.2026 11:33:34 EEST | Tiedote
Digitalisaatio ei saa muodostua esteeksi kansalaisten täysipainoiselle osallistumiselle yhteiskuntaan. Yhteiskunnan on turvattava tosiasialliset toimintamahdollisuudet myös niille kansalaisille, jotka eivät käytä tai eivät kykene käyttämään digitaalisia palveluja asioidessaan esimerkiksi pankkien, Kelan ja muiden viranomaisten kanssa, sanoo kansanedustaja Pia Viitanen (sd.).
SDP:n Paula Werning: Sote-kortin kustannukset eivät saa kaatua hoitajille15.4.2026 10:14:13 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Paula Werning on jättänyt kirjallisen kysymyksen hallitukselle sosiaali- ja terveydenhuollon ammattikortin eli sote-kortin kustannuksista. Werning vaatii hallitukselta toimia sen varmistamiseksi, että pakollisen työvälineen kustannukset eivät kaadu työntekijöiden maksettaviksi.
SDP:n Niina Malm: Hallitus ohittaa tehokkaimmat keinot puuttua hyväksikäyttöön15.4.2026 08:56:18 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Niina Malm (sd.) kritisoi hallitusta siitä, että työperäiseen hyväksikäyttöön ei puututa tarpeeksi järeillä keinoilla. Rikoslainsäädäntö on tärkeä, mutta samalla hallitus on jättänyt vaikuttavimmat ratkaisut käyttämättä. Ammattiliittojen kanneoikeus ja alipalkkauksen kriminalisointi ovat ne keskeiset keinot, joilla hyväksikäyttö on mahdollista saada loppumaan. Tuleva kehysriihi tarjoaa mahdollisuuden lisätä nämä keinot työkalupakkiin, mutta tarttuuko hallitus tähän mahdollisuuteen?
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme