KOVA: Kohtuuhintainen asuntotuotanto avainasemassa rakennusalan umpisolmun avaamisessa
8.7.2024 07:15:00 EEST | KOVA ry | Tiedote
Tilastokeskuksen aineistojen mukaan vuonna 2023 rakennuslupia myönnettiin yhteensä 21 000 asunnolle, kun taas käynnistyneitä asuntohankkeita oli 23 000 asunnon verran. Molemmat lukemat olivat alimmat koko 2020-luvulla. Kohtuuhintaisten vuokra- ja asumisoikeustalojen omistajat – KOVA ry:n jäsenyhteisöjen asuntohankkeet, noin 5 600 asuntoa, vastasivat siten noin neljänneksestä Suomessa vuonna 2023 käynnistyneestä uudistuotannosta.

Kuluvan vuoden ensimmäisellä kolmanneksella rakennushankkeita valmistui Tilastokeskuksen mukaan 43 % vähemmän verrattuna samaan ajanjaksoon vuonna 2023. Vastaava näkyy myös asuinrakennuksille myönnettyjen rakennuslupien määrässä, sillä lupia myönnettiin vuonna 2024 tammi-huhtikuussa 47 % vähemmän kuin vuotta aiemmin. Varovaiset ennusteet koko vuoden alkavasta tuotannosta vaihtelevat noin 17 000 ja 21 000 asunnon välillä. KOVAn jäsenyhteisöt käynnistävät tänä vuonna uudistuotantoa noin 6 200 asunnon verran, mikä tarkoittaa 30–35 % kaikesta asuntotuotannosta.
- Esitettyjen lukujen pohjalta ei ole erityisen vaikeaa povata, että kuluva vuosi tulee olemaan rakennusalalle kokonaisuutena ankeudessaan vähintään edellisvuoden tasolla. Kohtuuhintaisen asumisen toimijat tulevat kuitenkin paikkaamaan vapaarahoitteisen tuotannon luisua. Tämä kertoo hyvin kohtuuhintaisen asumisen merkityksestä ja painottaa pitkäjänteisyyden ja suunnitelmallisuuden tärkeyttä. Kohtuuhintainen asuntotuotanto onkin ratkaisevassa roolissa rakennusalan lukon aukaisemisessa. Tässä myös hallitus voisi avustaa esimerkiksi erityisryhmien investointiavustusvaltuuden nostamisella tai käynnistysavustusten käyttöönotolla, KOVAn ekonomisti Eetu Kauria esittää.
On kuitenkin arvioitu, että rakennustuotannon kuopan pohja saavutetaan tänä vuonna ja toipuminen alkaa viimeistään ensi vuoden aikana. Toisaalta arvioissa on suurta epävarmuutta.
- Kasvun alkamiseen vaaditaan suotuisaa työmarkkina-, hinta- ja korkokehitystä sekä toimia rakennusalalta ja julkiselta sektorilta. Uhkakuva, joka on esiintynyt julkisessa keskustelussa suhteellisen vähän, on rakennusalan yritysten kestävyys. Mitä pidempään alamäki jatkuu, sitä suurempia pitkän aikavälin ongelmia yhteiskunta kohtaa, kun tuotannon uudelleenkäynnistäminen hidastuu, Kauria jatkaa.
Rakennussektoria alkuvuodesta 2022 lähtien vaivanneeseen alakuloon ovat vaikuttaneet erityisesti kohonnut kustannustaso, korkeammat rahoituskustannukset ja kuluttajien heikko luottamus talouteen sekä näistä johtunut kysynnän dramaattinen lasku. Inflaatio vaikuttaa kuitenkin tällä haavaa rauhoittuneen, sillä Tilastokeskuksen mukaan yhdenmukaistetun kuluttajahintaindeksin vuosimuutos oli vuoden 2024 toukokuussa 0,5 %. Rakennuskustannukset nousivat toukokuussa 0,2 % vuoden takaiseen verrattuna. Euroalueella inflaatio oli kuitenkin Suomea korkeammalla tasolla, 2,6 %:ssa. Suomessa kuluttajien luottamus ja asunnon ostoaikeet ovat madelleet hyvin alhaisissa lukemissa jo pidemmän aikaa.
- Kesäkuussa 2024 EKP:n ja Fedin korkopäätösten odotettiin tuovan helpotusta korkotilanteeseen. EKP laski ohjauskorkoaan ennakoidusti, mutta ei sitoutunut tuleviin laskuihin. Yhdysvalloissa Fed ei uskaltanut laskea omaa ohjauskorkoaan suurelta osin kireän työmarkkinatilanteen takia ja se vihjasi vain yhdestä tälle vuodelle osuvasta koronlaskusta. EKP:n uskotaan laskevan ohjauskorkoaan vielä kerran tai kahdesti kuluvan vuoden aikana, mutta sen ratkaisuihin vaikuttaa merkittävästi myös Fedin päätökset, joten tilanne on hyvin epävarma, Kauria arvioi.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Eetu KauriaekonomistiKohtuuhintaisten vuokra- ja asumisoikeustalojen omistajat - KOVA ry
Puh:040 724 8096eetu.kauria@kovary.fiTietoja julkaisijasta
Kohtuuhintaisten vuokra- ja asumisoikeustalojen omistajat - KOVA ry on yleishyödyllisten ja omakustannusperusteella toimivien vuokratalo- ja asumisoikeusyhteisöjen toimialajärjestö, joka toimii jäsentensä edunvalvonta-, palvelu- ja yhteistyöjärjestönä. KOVAn jäsenet omistavat normaaleja vuokra-asuntoja, erityisryhmien vuokra-asuntoja tai asumisoikeusasuntoja.
KOVAlla on 133 jäsenyhteisöä. Niiden pysyvässä omistuksessa on yhteensä yli 330 000 vuokra- ja asumisoikeusasuntoa, joissa asuu yli 500 000 henkilöä. KOVAn jäsenet toimivat noin 130 kunnassa. KOVAn jäsenet omistavat noin 85 prosenttia rajoituksenalaisista normaaleista ARA-vuokra-asunnoista, noin 75 prosenttia kaikista rajoituksenalaista ARA-vuokra-asunnoista Suomessa ja noin 85 prosenttia asumisoikeusasunnoista Suomessa. KOVAn jäsenet aloittivat vuonna 2023 yhteensä lähes 6 000 kohtuuhintaisen vuokra- ja asumisoikeusasunnon rakennuttamisen.
KOVA edustaa pitkäjänteisiä, pysyviä ja turvallisia vuokra- ja asumisoikeusasuntojen omistajia ja vuokranantajia. KOVA kehittää vuokratalo- ja asumisoikeusyhteisöjen toimintaedellytyksiä tekemällä vuokratalo- ja asumisoikeusyhteisöille Suomen parasta edunvalvontaa. KOVAn jäsenistö toimii siten, että pienituloisillakin ihmisillä on varaa laadukkaaseen ja kohtuuhintaiseen asumiseen.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta KOVA ry
KOVAn Jouni Parkkonen valittiin pohjoismaisen asuntojärjestön varapuheenjohtajaksi2.10.2026 14:00:00 EEST | Tiedote
Kohtuuhintaisten vuokra- ja asumisoikeustalojen omistajat – KOVA ry:n toimitusjohtaja Jouni Parkkonen on valittu perjantaina 2.10.2026 pohjoismaisen asuntojärjestön, Housing Nordic – NBO:n varapuheenjohtajaksi.
Juristin analyysi: Huoneenvuokralain uudistus tuo ennakoitavuutta vuokra-asumiseen, mutta ei ratkaise kaikkia siihen liittyviä epäselvyyksiä30.9.2026 06:00:00 EEST | Tiedote
Asuinhuoneiston vuokrauksesta annettu laki uudistuu 1.10. alkaen. Huoneenvuokralain uudistus on merkittävin suomalaisen vuokra-asumisen lainsäädäntöuudistus vuosikymmeniin. Lain perusperiaatteet säilyvät, mutta muutoksia tulee esimerkiksi vuokra-asumisen ennakoitavuuteen. Uudistus voikin parhaimmillaan vähentää lain tulkinnanvaraisuutta ja siitä johtuvia riitoja. Kaikkia ongelmia ja epäselvyyksiä muutos ei kuitenkaan välttämättä ratkaise, kirjoittaa Kohtuuhintaisten vuokra- ja asumisoikeustalojen omistajat - KOVA ry:n juristi Noora Salokangas analyysissaan.
Onko energiakorjausten tukeminen kannattava sijoitus?29.9.2026 06:00:00 EEST | Tiedote
Kiinteistöjen energiakorjauksiin on tulossa uusia tukia. Asuinrakennusten energia-avustus ja Euroopan unionin sosiaalinen ilmastorahasto vauhdittavat energiatehokkuutta parantavia korjauksia. Samalla on syytä arvioida, kannattaako yhteiskunnan käyttää niihin julkisia varoja, pohtii Kohtuuhintaisten vuokra- ja asumisoikeustalojen omistajat - KOVA ry:n tekninen johtaja Jani Pakarinen.
Datakeskusinvestointien unohdettu kysymys on asuminen22.9.2026 06:00:00 EEST | Tiedote
Suomi kilpailee parhaillaan datakeskuksista, akkutehtaista ja muista miljardiluokan investoinneista. Yksi kilpailutekijä jää keskustelussa liian vähälle huomiolle: investoinnit tarvitsevat onnistuakseen myös riittävästi asumista, painottaa Kohtuuhintaisten vuokra- ja asumisoikeustalojen omistajat - KOVA ry.
KOVAn ennuste: Suomen talous on lähtenyt kasvuun, mutta asuntorakentamisen käänne antaa yhä odottaa8.9.2026 11:00:00 EEST | Tiedote
Suomen talous on vähitellen toipumassa, mutta kasvu ei vielä ulotu asuntorakentamiseen. Kohtuuhintaisten vuokra- ja asumisoikeustalojen omistajat – KOVA ry ennustaa bruttokansantuotteen kasvavan 1,6 prosenttia vuonna 2026 ja 1,4 prosenttia vuonna 2027. Asuntotuotannon aloitukset jäävät sen sijaan kumpanakin vuonna vain noin 15 000 asuntoon.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme