Innovatiivinen terveysteknologia käyttöön Keusotessa: Terveystarkastus viidessä minuutissa
24.6.2024 12:47:44 EEST | Keski-Uudenmaan hyvinvointialue (Keusote) | Kutsu
Hyvä median edustaja!
Olet lämpimästi tervetullut testaamaan innovatiivisen terveysteknologian käyttöönottoa Keusotessa.
Keusoten alueen asukkaat saavat terveytensä tueksi yhden Suomen innovatiivisemmista terveysteknologiatuotteista – automatisoitu itsemittauspiste otetaan käyttöön JUSTissa kesäkuun lopulla.
Tule testaamaan, miten itsemittauspiste toimii 28.6.24 klo 14 Järvenpään uudelle sosiaali- ja terveysasemalle (JUST), Lääkärikuja 1, Järvenpää.

Innovatiivinen terveysteknologia käyttöön Keusotessa: Terveystarkastus viidessä minuutissa
Keusoten alueen asukkaat saavat terveytensä tueksi yhden Suomen innovatiivisemmista terveysteknologiatuotteista – automatisoitu itsemittauspiste otetaan käyttöön JUSTissa kesäkuun lopulla. eTerveysaseman asiakas voi itsemittauspisteellä mitata esimerkiksi verenpaineen, sykkeen, happisaturaation, painon ja kehon koostumuksen viidessä minuutissa.
MedicubeX:n eTerveysaseman itsemittauspiste on suomalaista innovaatiota tulevaisuuden terveyspalvelukonsepteissa. eTerveysasema vapauttaa huomattavasti hoitajien työaikaa potilaiden kohtaamiseen ja mahdollistaa nopeat, kattavat terveystarkastukset, kuten sydän- ja verisuonisairauksien seulonnan. MedicubeX Oy:n eTerveysasemia on Suomessa käytössä vasta muutamia.
- Tulevaisuuden terveysteknologia on hyödyntämätön potentiaali. eTerveysasema tarjoaa innovatiivisen ratkaisun niin hoitajalle kuin asiakkaallekin. Itsemittaus käy helposti, jonottamatta ja tulokset ovat valmiit viidessä minuutissa. eTerveysaseman avulla pystymme tarjoamaan uudenlaisen tavan seurata ja hoitaa terveyttä, kertoo johtajaylilääkäri, tutkimus- ja kehittämisjohtaja Pirjo Laitinen-Parkkonen Keusotelta.
Itsemittauspiste vapauttaa resursseja vastaanottokäyntiin
Automatisoidun itsemittauspisteen avulla on tarkoitus selvittää ja kehittää konseptin toimivuutta terveysaseman hoitoprosessissa. Kiire- ja ajanvarausvastaanottoja edeltävästi tehty terveysmittaus itsemittauspisteellä tullee nopeuttamaan käyntiin liittyviä prosesseja. Kun itsemittaus on tehty ennen vastaanottokäyntiä, jää itse vastaanotolle enemmän aikaa muihin asioihin.
Itsemittauspisteen käyttöä tullaan pilotoimaan kesän aikana työttömien terveystarkastuksiin. Käyttöä laajennetaan elokuussa muihin soveltuviin kohderyhmiin.
Keusote kehittää tulevaisuuden terveyspalveluita kumppaneiden kanssa
Suomalainen terveysteknologiayritys MedicubeX on kehittänyt ennaltaehkäisevään terveydenhuoltoon automaattisesti ja hygieenisesti elintoimintoja mittaavan itsemittausaseman. Tekoälyyn ja anturiohjattuun tekniikkaan perustuva asema kerää ja analysoi tiedot sydän- ja verisuonisairauksien sekä diabeteksen riskitekijöistä muutamassa minuutissa.
- Terveystarkastuksilla ja riskitekijöiden varhaisella tunnistamisella on suuri hyödyntämätön potentiaali ja yhteistyö Keusoten kanssa onkin mahtava mahdollisuus päästä edistämään väestön terveyttä. Olemme viimeisen vuoden aikana kehittäneet eTerveysasemaa edelleen ja siirrymme nyt sarjatuotantoon. Tilauksia on jo jonossa Suomen lisäksi Alankomaihin ja Baltiaan, kommentoi MedicubeXin toimitusjohtaja, Vili Kostamo.
Lisätiedot medialle:
- Pirjo Laitinen-Parkkonen, johtajaylilääkäri, tutkimus- ja kehittämisjohtaja, 040 182 5797, pirjo.laitinen-parkkonen@keusote.fi
- Vili Kostamo, toimitusjohtaja, 044 300 1617, vili.kostamo@medicubex.com
Avainsanat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Keski-Uudenmaan hyvinvointialue vastaa sosiaali- ja terveyspalveluista sekä pelastustoimen ja erikoissairaanhoidon järjestämisestä Hyvinkään, Järvenpään, Nurmijärven, Pornaisten, Tuusulan ja Mäntsälän alueella.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Keski-Uudenmaan hyvinvointialue (Keusote)
Kotirinteen uusi lastensuojeluyksikkö rakenteilla Hyvinkäälle – omaa tuotantoa lisätään ja kustannuksia hillitään11.5.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Keski-Uudenmaan hyvinvointialueen (Keusote) uusi Kotirinteen lastensuojeluyksikkö on siirtynyt rakennusvaiheeseen Hyvinkäällä. Toivonkatu 1:een toteutettava uudisrakennus kokoaa yhteen nykyiset yksiköt ja kasvattaa merkittävästi alueen omaa sijaishuollon kapasiteettia.
Keusote ja alueen kunnat rakentavat yhteistä hyvinvointia – yhteisseminaari kokosi päättäjät Järvenpäässä30.4.2026 13:21:42 EEST | Tiedote
Keski-Uudenmaan hyvinvointialue (Keusote) järjesti 28. huhtikuuta 2026 Järvenpää-Talossa yhteisseminaarin alueen kuntien päättäjien kanssa. Päivän teemana oli hyvinvoinnin ja turvallisuuden rakentaminen yhdessä – perustehtävä, joka yhdistää hyvinvointialueen ja alueen kuuden kunnan työtä.
Keusote pilotoi tekoälyä sosiaalihuollossa – ammattilaiset kokevat työn nopeutuvan24.4.2026 11:53:41 EEST | Tiedote
Keski-Uudenmaan hyvinvointialue (Keusote) pilotoi keväällä ja syksyllä 2026 tekoälyn hyödyntämistä sosiaalihuollon asiakastyössä. Pilotissa noin 40 ammattilaista testaa CGI:n ProConsona OMNI360 -järjestelmään integroitua Kertoja-toiminnallisuutta, joka tiivistää asiakaskirjauksia ja tukee tiedonhakua asiakaskertomuksista.
Keusoten aluehallitus päätti toisiolain mukaisista tietolupamaksuista22.4.2026 10:33:12 EEST | Tiedote
Keski-Uudenmaan hyvinvointialueen (Keusote) aluehallitus päätti kokouksessaan 21.4.2026 toisiolain mukaisten tietolupien ja tietopyyntöjen maksuista.
Hallituksen kaavailemat muutokset rahoitusmalliin eivät perustu riittävään tutkimustietoon eikä alueiden asukkaiden todellisiin tarpeisiin10.4.2026 10:40:46 EEST | Tiedote
Sosiaali-, terveys- ja pelastuspalvelut rahoitetaan yhteisillä verovaroilla. Siksi rahoituksen tulee mielestämme perustua todelliseen palvelutarpeeseen ja olla oikeudenmukaista. Nyt näin ei kaikilta osin ole, eivätkä hallituksen kaavailemat muutokset rahoitusmalliin perustu riittävästi tutkimustietoon tai alueiden asukkaiden todellisiin tarpeisiin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme