SDP EDUSKUNTA

SDP:n Kymäläinen: Hätäkeskusten pystyttävä vastaamaan avuntarpeeseen myös juhlapyhinä

Jaa

Kansanedustaja Suna Kymäläinen (sd.) on huolissaan siitä, miten hätäkeskuksissa pystytään vastaamaan juhlapyhien ruuhka-aikojen avuntarpeeseen nykyisillä henkilöstöresursseilla. Kymäläinen on eilen jättänyt hallitukselle kirjallisen kysymyksen Hätäkeskuslaitoksen resurssien turvaamisesta.

Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP

– Hätäkeskuslaitos on hätätilanteessa ensimmäinen lenkki viranomaisavun ketjussa. Jos hätäpuheluun ei pystytä useisiin minuutteihin vastaamaan, voidaan menettää kallisarvoista aikaa siinä, että ihmishenki saadaan pelastettua. Erityisesti väkivaltatilanteissa ongelma on, jos esimerkiksi hätäkeskusta ei ruuhkautumisen vuoksi saada kiinni ja viranomaisapua ei saada ajoissa paikalle. Tällöin väkivaltatilanne saattaa ehtiä jatkumaan hyvinkin pitkään ja seurauksena voi pahimmassa tapauksessa olla uhrin vakava vammautuminen tai jopa kuolema, Kymäläinen toteaa.

Juhlapyhinä, kuten juhannuksena ja jouluna, saatetaan nauttia paljon alkoholia tai muita päihteitä, ja se näkyy esimerkiksi väkivalta-, liikenneonnettomuus- ja rattijuopumustilastoissa. Hätäkeskus on ensimmäinen viranomainen, joka hätätilanteessa auttaa, ohjeistaa ja neuvoo soittajaa sekä välittää hätäilmoituksen edelleen auttaville viranomaisille, kuten poliisille, pelastuslaitokselle tai sosiaali- ja terveydenhuoltoon.

Hätäkeskuslaitoksen mukaan hätäkeskuksissa voi olla yksittäisiä ruuhkapiikkejä, mutta ne ovat melko harvinaisia. Kymäläinen kysyy kirjallisessa kysymyksessään hallitukselta, miten se varmistaa, että viranomaisapu on saatavilla hätätilanteissa mahdollisimman nopeasti ja miten se turvaa Hätäkeskuslaitoksen riittävät henkilöstöresurssit myös ruuhka-aikoina.

– Hätäpuheluihin vastataan aina soittojärjestyksessä. Soittajaa lähinnä olevan hätäkeskuksen ollessa ruuhkautunut puhelu ohjautuu vapaalle hätäkeskuspäivystäjälle muusta hätäkeskuksesta. Hätätilanteet voivat kuitenkin kehittyä nopeasti, ja pahimmassa tapauksessa vapaan hätäkeskuspäivystäjän tavoittamiseen voi kulua ratkaisevasti liikaa aikaa, jotta esimerkiksi tarvittava poliisi tai ambulanssi pääsee paikalle ajoissa ratkaisemaan esimerkiksi väkivaltatilannetta. Pitäisikin pohtia sitä, voitaisiinko tällaisiin hätätilanteiden kannalta ruuhkaisiksi ennakoitaviin ajankohtiin kuten juhlapyhiin varautua ennakolta paremmin. Voidaankin kysyä, pystytäänkö avun tarpeeseen riittävällä tavalla hätäkeskuksissa vastaamaan nykyisillä henkilöstöresursseilla, Kymäläinen päättää.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

Oppositio arvostelee hallituspuolueiden toimintatapoja sosiaali- ja terveysvaliokunnassa17.9.2025 17:23:58 EEST | Tiedote

Valtiovarainministeri Riikka Purra (ps) totesi vielä viime vuonna Kouvolan Ratamon yöpäivystyksen kohdalla: ”Mikäli käy ilmi, että säästötoimenpiteet ja osaamisen ja henkilöstön riittävyyden kannalta tehtävät muutosesitykset eivät toteuta tavoitettaan, niin järkevä hallitus on niitä valmis uudelleen tarkastelemaan”. Sosiaali- ja terveysvaliokunnan oppositiopuolueet SDP, Keskusta, Vihreät ja Vasemmistoliitto toteavat, että Oulaskankaan kohdalla sama linja ei näytä pätevän. Oulaskankaan säästölaskelmista puuttuvat todelliset potilaiden siirtokuljetuskustannukset, joten siksi luvut ovat pielessä. Kyseessä on räikeä ristiriita.

Suuren valiokunnan sd-edustajat kannustavat innovaatioihin luonnonnielujen lisäämiseksi17.9.2025 16:24:16 EEST | Tiedote

Tasapainoinen taakanjako maankäytön, asumisen ja liikenteen välillä ei rasita näistä mitään kohtuuttomasti. Suuren valiokunnan enemmistön kanta rajaisi laskentasäännöissä maankäytön ulkopuolelle kokonaan, mikä lisäisi taakkaa liikenteen ja asumisen kohdalla. Suomen olisi ehdottoman tärkeää valmistella ja toimeenpanna hiilinielut turvaavaa kansallista maankäyttösektorin ilmastopolitiikkaa ja osoittaa tähän riittävät resurssit ja toimet, korostavat SDP:n suuren valiokunnan kansanedustajat.

Vetoomus Petteri Orpon hallitukselle Palestiinan tunnustamisesta viipymättä17.9.2025 16:12:03 EEST | Tiedote

Sosialidemokraattinen, Vihreä ja Vasemmistoliiton eduskuntaryhmä vetoaa Orpon hallitukseen, jotta Suomi tekisi Tasavallan Presidentin toivomuksen mukaisen esityksen Palestiinan valtion tunnustamiseksi tai toisi asian viipymättä eduskunnan ratkaistavaksi. Vetoamme, että Suomi tekisi tunnustamisen nyt samassa yhteydessä kuin monet muut samanmieliset maat, jotta emme jää historian väärälle puolelle.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye