Lintuinfluenssarokotukset alkavat – rokotetta tarjotaan niille, joilla on suurentunut riski saada tartunta
25.6.2024 13:16:00 EEST | Terveyden ja hyvinvoinnin laitos THL | Tiedote
THL on yhteistyössä Ruokaviraston kanssa laatinut suosituksen lintuinfluenssarokotuksen kohderyhmistä. Rokotetta tarjotaan niille 18 vuotta täyttäneille, joilla on työnsä tai muun olosuhteen vuoksi suurentunut riski saada lintuinfluenssatartunta.
Tällaisia ovat:
- turkistarhoilla turkiseläimiin kosketuksissa olevat henkilöt
- siipikarjan parissa työskentelevät, jotka ovat kosketuksissa siipikarjaan, pois lukien teurastamoiden työntekijät
- sairaiden tai kuolleiden lintujen tai muiden eläinten käsittelyyn ja hävittämiseen tai tilojen puhdistamiseen osallistuvat henkilöt, kuten eläinperäisten sivutuotteiden käsittelylaitoksissa työskentelevät
- lintujen rengastajat
- luonnonvaraisia lintuja hoitavissa lintuhoitoloissa työskentelevät
- kotieläinpihojen ja lintutarhojen työntekijät
- virkaeläinlääkärit
- laboratoriotyöntekijät, jotka käsittelevät lintuinfluenssavirusta tai sitä mahdollisesti sisältäviä näytteitä
- epäillyn tai varmistetun lintuinfluenssatapauksen lähikontaktit, jos ihmistapauksia ilmenisi.
Tartuntariskissä olevia varten Suomeen on hankittu EU:n yhteishankinnan kautta 20 000 annosta lintuinfluenssarokotetta. Määrä riittää 10 000 ihmisen rokottamiseen kahdella annoksella.
Lintuinfluenssarokotuksilla pyritään suojaamaan lintuinfluenssan tartuntariskissä olevia viruksen aiheuttamalta vakavalta taudilta.
Lisäksi tavoitteena on estää tilanne, jossa lintuinfluenssavirus tarttuisi ihmiseen samaan aikaan kausi-influenssaviruksen kanssa, mikä voisi mahdollistaa uuden virustyypin synnyn.
Suomessa ei toistaiseksi yhtään ihmisen lintuinfluenssatartuntaa
Suomessa ei ole toistaiseksi todettu yhtään ihmisen lintuinfluenssatartuntaa.
Tartunnan voi saada sairastuneista tai kuolleista eläimistä tai niiden eritteistä. Lintuinfluenssavirus tarttuu kuitenkin heikosti ihmiseen, ja tartuntatapauksia todetaan ylipäätään hyvin harvoin.
H5N1-alatyypin lintuinfluenssavirus, joka on viime vuosina aiheuttanut tautia myös Suomessa luonnonvaraisissa ja tarhatuista eläimissä, on yhdistetty myös vakaviin tai kuolemaan johtaneisiin tautitapauksiin ihmisessä.
Rokotukset aloitetaan hyvinvointialueilla mahdollisimman pian
H5-alatyypin lintuinfluenssaviruksen torjumiseksi kehitetty H5N8-lintuinfluenssarokote sai EU:ssa myyntiluvan huhtikuussa 2024.
Rokotussarjaan kuuluu kaksi annosta. Toinen annos annetaan aikaisintaan 3 viikon kuluttua ensimmäisen annoksen jälkeen. Rokotusväli voi kuitenkin olla selvästi pidempikin.
”Rokotukset pyritään aloittamaan hyvinvointialueilla mahdollisimman pian, jotta kahden annoksen rokotussarja ehditään tarjota rokotettaville ennen syksyn influenssakauden alkamista”, sanoo THL:n asiantuntijalääkäri Anniina Virkku.
Hyvinvointialueet vastaavat rokotusten järjestämisestä ja kertovat, mistä ja milloin rokotuksen voi saada.
Rokotteiden turvallisuusseurannasta vastaavat Fimea ja THL.
Lintuinfluenssatilanne Suomessa rauhallinen
Vuonna 2023 Suomessa todettiin suuria luonnonvaraisten lintujen joukkokuolemia, jotka johtuivat lintuinfluenssavirusinfektiosta. Virus levisi laajasti myös turkistarhatiloille aiheuttaen korkeaa sairastavuutta ja kuolleisuutta eläimissä.
Tänä vuonna lintuinfluenssaa on esiintynyt luonnonvaraisissa linnuissa huomattavasti vähemmän kuin viime vuonna. Ruokavirasto on toistaiseksi todennut vain yhden tautitapauksen.
Ruokavirasto seuraa lintuinfluenssan esiintymistä Suomen luonnonvaraisissa linnuissa ja torjuu taudin leviämistä eläintiloilla.
Lisätiedot:
Lintuinfluenssarokotukset Suomessa – suosituksen perusteet ja rokotusten kohderyhmät (THL, pdf)
Lintuinfluenssarokotetta tarjotaan tartuntariskissä oleville (STM:n tiedote 13.6.2024)
Lintuinfluenssatapaukset Suomessa (Ruokavirasto)
Anniina Virkku (rokotukset)
asiantuntijalääkäri
THL
p. 029 524 8231
etunimi.sukunimi@thl.fi
Erika Lindh (lintuinfluenssa ja ihmisterveys)
erikoistutkija
THL
p. 029 524 8039
etunimi.sukunimi@thl.fi
Tietoa julkaisijasta
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) on asiantuntija- ja tutkimuslaitos. Tuotamme tietoa, työkaluja ja ratkaisuja terveys- ja hyvinvointialan päätöksenteon ja toiminnan tueksi. Teemme kansainvälisesti ja kansallisesti arvokasta tutkimusta ja sovellamme sitä suomalaisen yhteiskunnan tulevaisuuden rakentamiseen.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Terveyden ja hyvinvoinnin laitos THL
Tutkimus: Nuorten ruokavalinnat ovat vielä kaukana terveellisen ja kestävän ruokavalion tavoitteista – uusia yhteiskunnallisia toimia tarvitaan26.8.2026 00:00:00 EEST | Tiedote
Nuorten ravitsemuksessa näkyvät pitkälti samat haasteet kuin aikuisten ruokavalioissa, kertoo THL:n toteuttama Nuorten ravitsemustutkimus. Kasviksia, marjoja ja hedelmiä syödään liian vähän, punaista lihaa ja lihavalmisteita liikaa. Nykyinen ruokaympäristömme ei riittävästi tue nuorten terveellisten ruokavalintojen tekemistä, minkä vuoksi tarvitaan ennen kaikkea uusia yhteiskunnallisia toimia.
Byt skärmtid mot naturtid – redan 15 minuter ger hälsofördelar25.8.2026 00:15:00 EEST | Pressmeddelande
Naturtid är ett enkelt sätt att främja hälsa och välbefinnande i vardagen. Med naturtid avses all tid vi tillbringar i naturen, oavsett om det handlar om en närpark, skog, strand eller annan grön eller blå miljö.
Vaihda ruutuaika luontoaikaan – jo 15 minuuttia riittää terveyshyötyihin25.8.2026 00:15:00 EEST | Tiedote
Luontoaika on helppo tapa lisätä terveyttä ja hyvinvointia arjessa. Luontoajalla tarkoitetaan kaikkea aikaa, jonka vietämme luonnossa – oli kyseessä sitten lähipuisto, metsä, ranta tai muu viher- tai vesiympäristö.
En person som insjuknat i mässling reste med färjor mellan Åland och Sverige – THL ger anvisningar till passagerare som rest med samma avgångar21.8.2026 08:09:17 EEST | Pressmeddelande
Personer som reste med Viking Glory från Mariehamn till Stockholm den 13 augusti och med Eckerö Linjens fartyg från Grisslehamn i Sverige till Eckerö den 15 augusti uppmanas att säkerställa att deras vaccinationsskydd mot mässling är i ordning.
Tuhkarokkoon sairastunut matkusti laivoilla Ahvenanmaan ja Ruotsin välillä – THL ohjeistaa samoilla laivavuoroilla matkustaneita21.8.2026 08:09:17 EEST | Tiedote
Maarianhaminasta Tukholmaan Viking Glory -laivalla 13.8. ja Eckerö Linjen laivalla Ruotsin Grisslehamnista Eckeröön 15.8. matkustaneita ohjeistetaan varmistamaan, että heidän rokotussuojansa tuhkarokkoa vastaan on kunnossa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme