Liikenne- ja viestintävaliokunnan sd-edustajat: Korkea hintataso haastaa ministeri Ranteen asfaltointilupaukset
25.6.2024 13:19:02 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
– Liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne (ps) on luvannut, että tänä kesänä asfaltti tuoksuu. Korjausvelan kasvua tänä kesänä silti ei pysäytetä, tavoiteltuun teiden päällystekilometreihin pääseminen on haastavaa ja vaikka ministeri leikkaa hymysuin omalta hallinnonalaltaan, kertaluontoinen lisärahoitus laitetaan pelkästään tieverkon päällysteisiin unohtaen muut ongelmat, kritisoi liikenne- ja viestintävaliokunnan sd-ryhmän jäsen, kansanedustaja Anna-Kristiina Mikkonen ministerin toimintaa.

Ministeri Ranne on julistanut useasti pysäyttävänsä korjausvelan kasvun hetkellisesti tänä kesänä.
– Ministeri Ranne jättää ajoittain mainitsematta tarkoittavansa vain tieverkon korjausvelkaa, sillä korjausvelkaa kertyy myös esimerkiksi siltoihin, raiteisiin ja vesiväyliin. Nyt korjataan siis tieverkkoa kertaluonteisesti 250 miljoonan euron lisärahoituksella. Korjausvelan kokonaismäärän ennustetaan kasvavan tällä vaalikaudella miljardilla yli 5 miljardiin euroon, kansanedustaja Marko Asell huomauttaa.
Korjausvelan jyrkkä kasvu johtuu kustannustason noususta, jota kuvaava maanrakennusindeksi on noussut parissa vuodessa lähes 30 % ja päällysteiden indeksi noin 55 %. Nousu on nyt taittunut, mutta hinnat ovat jääneet korkealle tasolle.
– Päällystysurakoiden kilpailutuksista vastaavista ELY-keskuksista on kantautunut pitkin kevättä tietoja, joiden mukaan hintataso on edelleen niin korkea, että se vaarantaa ministerin lupaileman päällystekilometrien määrän. Lomakauden alku on käsillä ja kilpailutusten tulokset ovat varmasti selvillä eli hallitus pystyy jo kertomaan, saavutetaanko tavoitteeksi asetettu 4 000 km:n päällystemäärä tänä kesänä Suomen tieverkolla ja mille alueille päällystystyöt jakautuvat. Haluaisimme selvyyden, pitääkö ministerin kilometrilupaus paikkansa vai jääkö sekin vain haaveeksi, kansanedustaja Seppo Eskelinen selventää.
Väylävirasto on arvioinut noin 4 000 päällystyskilometriä riittäväksi vuosittaiseksi tasoksi, jottei tieverkon korjausvelka kasvaisi. Edellisen kerran tälle tasolle päästiin vuonna 2020 osana koronaelvytystä, mutta tuolloin sama tulos saavutettiin noin 200 miljoonaa pienemmin kustannuksin.
– On perusteltua kysyä, miten tehokkaana ministeri näkee hankkeen kertaluonteisen investoinnin tällä hintatasolla verrattuna vuoden 2020 kustannuksiin etenkin, kun hankkeen rahoitus kerätään valtionyhtiöistä osana hallituksen investointiohjelmaa, avaa kansanedustaja Pinja Perholehto yhtä kysymyksistä.
Liikenne- ja viestintävaliokunnan sd-ryhmä jätti eilen 24.6. asianomaisen ministerin vastattavaksi kesän päällystystöiden toteutumista koskevan kirjallisen kysymyksen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Seppo EskelinenKansanedustaja
Puh:050 514 3350seppo.eskelinen@eduskunta.fiAnna-Kristiina MikkonenKansanedustaja
Puh:050 477 4681anna-kristiina.mikkonen@eduskunta.fiMarko AsellKansanedustaja
Puh:050 512 1968marko.asell@eduskunta.fiPinja PerholehtoKansanedustaja
Puh:040 059 6521pinja.perholehto@eduskunta.fiLinkit
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Laine-Nousimaa: Sote-järjestöiltä leikkaaminen on sotesta leikkaamista29.3.2026 15:08:10 EEST | Tiedote
Suomalaiset sosiaali- ja terveysjärjestöt tukevat julkisen sektorin tekemää työtä, ja näiden toiminta tuo myös merkittäviä säästöjä julkiseen talouteen. Mikäli ministeri Rydmanin uhkaus lisäleikkauksista järjestöille toteutuu, ovat useat palvelut vaarassa typistyä tai kadota tyystin, SDP:n kansanedustaja Hanna Laine-Nousimaa muistuttaa.
SDP:n Riitta Kaarisalo: Perussuomalaiset hyökkäävät, koska järjestöjen viesti ei miellytä29.3.2026 09:02:46 EEST | Tiedote
Sosiaali- ja terveysministeriö on arvioinut, että Orpo-Purran hallituksen sosiaaliturvaleikkaukset lisäävät pienituloisten määrää 124 000 henkilöllä, joista lapsia olisi 31 000. On huomionarvoista, että myös EU on asettanut Suomen sosiaalisen kehityksen tarkkailuluokalle. Tämä tosiasia on jäänyt talouskeskustelun alle, muistuttaa SDP:n kansanedustaja Riitta Kaarisalo.
SDP:n Kokko: Minne menet, jos kotona ei ole turvallista?28.3.2026 11:44:35 EET | Tiedote
Väkivallan vähentäminen ja ehkäisy lienee kaikkien poliitikkojen tavoite. Perhe- ja lähisuhdeväkivalta jättää syvät arvet, ja kodin ollessa turvaton, tulisi kaikilla olla mahdollisuus päästä turvaan. SDP:n kansanedustaja Jani Kokko muistuttaa, että ensi- ja turvakodit ovat monelle väkivaltaa kokevalle turvasatama, josta apua saa aina. Mikäli perussuomalaisten uhkaukset lisäleikkauksista sosiaali- ja terveysalan järjestötukiin toteutuvat, voivat myös turvakodit olla vaarassa.
SDP:n Lotta Hamari puolustaa lähiluontoa – lähiluontokohteiden kunnossapito ja luontokeskukset turvattava27.3.2026 14:32:28 EET | Tiedote
Lähiluontokohteiden kunnossapito ja luontokeskusten tulevaisuus ovat vaakalaudalla. Sosialidemokraattien Lotta Hamari jätti yhdessä muiden SDP:n pirkanmaalaisten kansanedustajien kanssa kirjallisen kysymyksen, jossa peräänkuulutetaan hallitukselta pikaisia toimia lähiluonnon ja kansallispuistojen palveluiden turvaamiseksi.
SDP:n Marttila: Yhdenvertaisuuden vahvistamisen sijaan ministerit vievät Suomea nyt väärään suuntaan27.3.2026 12:22:49 EET | Tiedote
Korkein oikeus (KKO) tuomitsi eilen (26.3.) täpärällä äänestyspäätöksellä kansanedustaja Päivi Räsäsen (kd) kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Syytteen mukaan Räsäsen kirjoituksessa solvattiin homoseksuaaleja ryhmänä seksuaalisen suuntautumisen perusteella. SDP:n kansanedustaja Helena Marttila kertoo seuranneensa huolestuneena ministerien reaktioita tuomioon.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme