Kesällä voit törmätä sirkukseen ja tanssiin ympäri Suomen – katso ja yllätä itsesi ja lomakaverisi
26.6.2024 09:43:49 EEST | Circus & Dance Finland | Tiedote
Kokosimme mielenkiintoisimpia tanssia ja sirkusta sisältäviä kesätapahtumia ja esityksiä kaikkialta Suomesta pieneksi oppaaksi, jonka avulla voit suunnistaa, kun alkaa auringonotto ja saunominen kyllästyttää. Listasta löytyy tapahtumia ainakin Alavudella, Bergössä, Espoossa, Hailuodolla, Helsingissä, Hämeenlinnassa, Imatralla, Kaarinassa, Korppoossa, Lappeenrannassa, Lohjalla, Orimattilassa, Porissa, Pusulassa, Raahessa, Salossa, Tampereella...

Yllätä itsesi ja perheesi lähtemällä katusirkustapahtumaan tai tanssiesitykseen, joita on kymmenittäin kesä-Suomen lomapaikkakunnilla. Suuri osa niistä on maksuttomia. Ainakaan ei tarvitse valittaa, ettei olisi mitään tekemistä!
Heti Poriin, Tampereelle tai Lohjan Pusulaan!
Nyt kannattaa heti suunnata Poriin: uusi kansainvälinen katutaidefestivaali HOP!Fest täyttää kaupungin kadut sirkuksella, akrobatialla ja henkeäsalpaavilla ulkoilmaesityksillä 25.–28. kesäkuuta. Ohessa voi ihmetellä Suomi-Areenan keskusteluja. Ohjelma on pääsymaksutonta.
Samaan aikaan Tampereella tapahtuu Pohjoismaiden vanhin flamencofestivaali 25.–29.6., jonka esiintyjäkaartiin kuuluu kansainvälisiä flamencotaiteilijoita, tanssia ja musiikkia.
Helsingin Kivinokassa pääsee vielä 26.6. ja myöhemmin elokuussa 16.-18.8. seuraamaan koreografi Ninni Perkon ohjaamaa Veden tuntu -esitystä, joka sukeltaa ihmisruumiin ja meren väliseen yhteyteen.

Lohjan Pusulassa ja Karkkilan Kino Laikassa on tiivis paketti kansainvälistä nykysirkusta, katutaidetta ja elokuvia viikonloppuna 28.–30.6., kun Sirkusfestivaali Pusu levittäytyy Töllin Myllyn ympäristöön. Miten olisi jättiläiskaktuksia, sombreroja ja amerikkalaista jalkapalloa yhdistelevä tanssillinen sirkusesitys Meksikon ja Yhdysvaltojen rajalta, Hanna Terävän klovneriaesitys tai Dish Soap Opera, kollaasi kahden sirkusartistin elämästä kuuden neliön asuntoautossa…?
Heinäkuussa sirkusryhmät kiertävät ahkerasti
Orimattilassa Kyrön maneesilla 29.6.–7.7. esitetään perinteinen kesäsirkusesitys nimeltään Kummakuja 6. Esiintyjinä Unknown Acrobats.
Lappeenrannassa (5.7. ), Porissa (10.-11.7.) ja Alavudella (13.-14.7.) poikkeaa Arctic Ensemblen Katusirkuskarnevaali.

Kaarinassa (10.7.) , Raahessa (12.7.) ja Hämeenlinnassa (21.7.) on nähtävillä Säilättärien nuorallatanssia, veitsenheittoa ja pullojen päällä tasapainoilua sekä tietenkin laulua, tanssia ja huumoria.
Tanssia saarissa ja laitureilla – Korppoosta Kalasatamaan ja Kauppatorille
Länsirannikon kolmella saarella Bergössä (12.7.), Korppoossa (19.-20.7.) ja Hailuodolla (27.7.) nähdään Dance of the Fisherman, ulkoilmaesitys, joka rakentuu vapaa-ajankalastajien, kaupallisten kalastajien sekä heidän perheidensä paikallisten tarinoiden ympärille.

Helsingin Kalasatamassa veden teemaa jatkaa tänä kesänä tanssiteos, joka nähdään Capellanrannan rantaportaikossa. Anybody’s Architecture: Vedenväki 23.7. –31.7.2024. Vapaa pääsy.
Pääkaupunkiseudulla pääsee koko kesän joka viikko Tsuumin kaupunkitansseihin Tapiolassa, Malmilla, Itäkeskuksessa, Kannelmäessä, Teurastamolla, Vuosaaressa, Kauppatorilla. Maksutonta paritanssiopetusta, mukaan voi tulla milloin vain, ei ennakkoilmoittautumista.
Kotimaista ja kansainvälistä sirkusta ja katuesityksiä Salossa ja Imatralla
Salo Circus Festival on iso tapahtuma, joka järjestetään 25.–28.7. Ohjelmassa mm. ilmaisia kotimaisia ja kansainvälisiä esityksiä torilla sirkusfestivaalin joka ikinen päivä.

Imatralla järjestetään jo 20. kerran Mustan ja valkoisen teatterifestivaali 26.7.-3.8.2024. Tarjolla on eurooppalaista tanssia, sirkusta, klovneriaa, katuteatteria. Kiinnostaisikö flamencokomedia koskenpartaalla?
Hämeenlinnassa Tehdas tanssii 31.7.–4.8. ja tarjolla on esityksiä ja yleisötapahtumia, jameja, festivaaliklubi.
Katso lisää esityksiä esityskalenteristamme, jossa voit tehdä hakuja myös paikkakunnan nimellä.
Lue myös kesäfestivaalikoosteemme.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Sanna KangasluomaViestintäpäällikkö
Puh:050 543 1224sanna.kangasluoma@circusdance.fiKuvat





Linkit
Sirkuksen ja tanssin tiedotuskeskus ry
Olemme sirkuksen ja tanssin alan ammattilaisten ja yhteisöjen toimintaa tukeva asiantuntijaorganisaatio. Edistämme sirkuksen ja tanssin elinvoimaisuutta ja asemaa yhteiskunnassa.
Tuotamme ja levitämme tietoa sirkus- ja tanssialojen toiminnasta ja toimijoista, olosuhteista ja tuloksista ja kehitämme toiminnan edellytyksiä maassamme. Edistämme myös näiden alojen kansainvälistä yhteistyötä ja vientiä. Toiminnallamme tuemme myös tanssi- ja sirkuskulttuurin asemaa Suomessa.
Toimintaamme tukee opetus- ja kulttuuriministeriö.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Circus & Dance Finland
Elämyksiä teltoissa, toreilla ja rannoilla – Kokosimme kesän parhaat sirkus- ja tanssitärpit26.6.2026 07:30:00 EEST | Tiedote
Seuraa tanssia halki Suomen, katso nuorallatanssia Oulujoen yllä tai hio omia paritanssitaitojasi kaupungin sykkeessä! Tanssia ja sirkusta on tänä kesänä tarjolla monipuolisesti esityskiertueilla ja tapahtumissa. Otimme selvää, minne sirkusteltat nousevat ja mistä löydät kesän kiinnostavimmat esitykset, jotka tuovat uusia elämyksiä kesälomaasi.
Sirkusesitysten määrä kasvaa Suomessa25.6.2026 08:45:00 EEST | Tiedote
Kotimaista nykysirkustaidetta esitetään Suomessa aiempaa enemmän ja yleisö löytää tiensä katsomoihin, kertovat sirkustilastot. Vuonna 2025 nykysirkusesityksiä näki Suomessa yli 190 000 katsojaa.
Tanssitilastot 2025: Tanssitaiteen esitys- ja katsojaluvuissa lievää laskua24.6.2026 08:45:00 EEST | Tiedote
Suomalaista tanssitaidetta käytiin katsomassa yli 350 000 kertaa viime vuonna. Valtaosa tanssin katsojista löytää tiensä valtionosuusjärjestelmän piirissä oleviin niin sanottuihin VOS-tanssiteattereihin, jotka myös tuottavat lähes puolet kaikista tanssin esityksistä.
Kosken yli nuoralla tanssien – Pohjois-Suomi täyttyy nyt sirkuksesta2.6.2026 08:10:00 EEST | Tiedote
Alkava kesä vie nykysirkuksen vahvasti pohjoiseen. Oulussa ja Kittilässä järjestetään kaksi alan festivaalia, ja lisäksi alueella nähdään kotimaisia ensi-iltoja sekä kansainvälisiä vieraita. Pohjoinen luonto ja syrjäinen kylämiljöö ovat monessa kohtaa isossa roolissa.
Anna elämän tanssittaa! – Katso kansainvälisen tanssin päivän 29.4. tapahtumat ja pyörähdä mukaan21.4.2026 08:16:00 EEST | Tiedote
Keskiviikkona 29.4. vietetään kansainvälistä tanssin päivää. Silloin valokeila kohdistetaan tanssiin, sen moniin muotoihin, niin harrastajiin kuin ammattilaisiin. Kaikkialla Suomessa järjestetään tanssin päivän tilaisuuksia, joiden joukossa on runsaasti ilmaisia esityksiä, tempauksia ja kokeilutunteja. Paikoin tanssin koko kirjosta pääsee nauttimaan jo edeltävällä viikolla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme