Eino Leinon palkinto runoilija Sirpa Kyyröselle
Vuoden 2024 Eino Leinon palkinto myönnetään Sirpa Kyyröselle hänen huomattavista ansioistaan runoilijana ja runousaktiivina.

Palkintolautakunnan perustelut:
"Sirpa Kyyrönen on taiteilija, näkijä ja ääni, mielen ja kielen seikkailija. Hän avaa runoissaan elämän synnyttäjän ja ylläpitäjän salaisuuksia. Runot ovat anteliaita ja runsaita, niissä on alkuvoimaista vimmaa sekä universaalin äidillisen keskushahmon virtaavuutta luontoon, yhteiskuntaan ja kosmoksiin. Kyyrösen sanataiteelle on ominaista väkevä läsnäolon kyky: kirjoitus ja kieli tapahtuvat tässä ja nyt, ihminen tapahtuu, sielu ja ruumis, luonto ja loitsu, elävä ja syvällinen kokemus. Runot lähettävät lukijan myyttiselle tutkimusmatkalle.
Sirpa Kyyrönen on sanonut, että kirjailijan tehtävä on olla ihminen ja hän itse on syvästi sellainen. Oman runoutensa esittäjänä hän on voimahahmo, jonka tinkimätön luenta jättää kuulijan sieluun jäljen."
Sirpa Kyyrönen on runoilija, runousaktiivi ja sanataideohjaaja. Hän on toiminut mm. Osuuskunta Poesian hallituksen puheenjohtajana ja runoyhdistys Nihil Interitissä. Hänelle on aiemmin myönnetty Katri Vala -palkinto (2011), Tanssiva karhu -runopalkinto (2017) ja Einari Vuorela -runopalkinto (2023). Kyyrösen esikoisrunoteos Naispatsaita (2010) oli ehdolla Helsingin Sanomien kirjallisuuspalkinnon saajaksi.
Eino Leinon palkinto myönnetään erittäin arvokkaasta teoksesta tai arvokkaana pidettävästä toiminnasta kirjallisuuden ja kulttuurin alalla. Palkinto sisältää kunniakirjan, Lauri Leppäsen suunnitteleman pronssisen mitalin sekä Suomen Kirjasäätiön maksaman rahapalkinnon 5 200 euroa.
Eino Leinon Seura on vuonna 1947 perustettu kulttuuri- ja keskusteluseura, joka Eino Leinon hengessä edistää kulttuurin laaja-alaisuutta, suvaitsevaisuutta ja omaperäisyyttä. Eino Leinon palkintoa on jaettu vuodesta 1956 alkaen. Palkinto jaetaan nyt 68. kerran. Palkintolautakuntaan kuuluivat Sakari Kirjavainen, Antti Virmavirta, Sinikka Vuolle ja Timo Ernamo.
Yhteyshenkilöt
Jenni HeitiMarkkinointi- ja viestintäpäällikkö
Kaunokirjallisuus
Linkit
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kustannusosakeyhtiö Otava
Eve Hietamiehen Hupparizombi päättää supersuositun sarjan – kirjoja on myyty yhteensä yli 300 000 kappaletta!25.4.2025 11:12:27 EEST | Tiedote
Hääkellot soivat Antti Pasaselle Eve Hietamiehen rakastetun sarjan viidennessä osassa.
Kiitos kirjasta -palkinto Markus Nummelle23.4.2025 14:00:00 EEST | Tiedote
Markus Nummelle on myönnetty Kiitos kirjasta -palkinto romaanista Käräjät (2024). Käräjät on ylistetty historiallinen romaani salaperäisestä rikosvyyhdistä, sydämiin kätketystä, vuosikymmenet ylittävästä ystävyydestä ja rakkauden voimasta.
Likainen somesota on kertomus Riikka Purran rasismikohun ympärillä käydystä somesodasta, perussuomalaisten aggressiivisesta viestintäkulttuurista ja yhteiskunnallisen keskustelun myrkyttymisestä22.4.2025 10:58:07 EEST | Tiedote
Pekka Mykkäsen uutuuskirja Likainen somesota perkaa perussuomalaisten poikkeuksellista somehistoriaa ja suomalaisen keskustelukulttuurin myrkyttymistä. Miten perussuomalaisten kannattajien hyökkäävä somekäytös sai alkunsa? Mitä seurauksia on vihapuheella?
Arttu Tuomisen uutuusromaani Alec aloittaa trillerimäisen Kide-sarjan22.4.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Tiivistunnelmaisista rikosromaaneistaan ja monipuolisista, syvistä henkilöhahmoistaan tunnettu Arttu Tuominen aloittaa uuden sarjan, jonka ensimmäinen osa Alec julkaistaan 14. elokuuta 2025. Teos käynnistää trillerimäisen trilogian ja vie lukijan Lapin tunturimaisemiin, syvälle rikosten, addiktioiden ja huumebisneksen syövereihin.
Kevään käsityökirjoissa hehkuvat ilo ja värit16.4.2025 12:24:42 EEST | Tiedote
Koskettamaan kutsuvia virkkuutöitä Kanadalaisen Lee Sartorin kirjan inspiraationa ovat olleet neljä vuodenaikaa. Virkkaa eläviä pintoja -teoksen kiehtovissa yksi- ja monivärisissä virkkausmalleissaan hyödynnetään sekä tuttuja perussilmukoita että harvinaisempia silmukkayhdistelmiä. Teoksessa on neljäkymmentä kolmiulotteista, koskettamaan kutsuvaa virkattua pintaa ja viisi erilaista virkkuutyötä – tyynynpäällinen, rantakassi, huivi, kauluri ja pipo – joissa sovelletaan edellä kuvattuja virkkausmalleja. Mukana on sekä yksinkertaisia ja helppotekoisia perussilmukoilla virkattavia malleja että monimutkaisia, vaativia kuvioita, joista osa on kaksipuolisia! Jokaisesta virkkausmallista on yksityiskohtaiset sanalliset ohjeet ja selkeä piirroskaavio. Erikoistekniikat on selostettu vaihe vaiheelta ja havainnollisin valokuvin. Lee Sartori: Virkkaa eläviä pintoja Ilmestyy 24.4.2025 Suomentanut Hanna Kolari. Odotettu uusintapainos huipputekijän klassikkokirjasta Suositun Villit vanttuut ja vallatto
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme